کد خبر: ۸۸۶۷۱
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۰ - ۰۳ دی ۱۳۹۱

برنامه‌های وزارت نیرو برای قیمت آب

مطالبات دولت در آب و برق بعد از هدفمندی به ۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت، اما مرحله دوم هدفمندی را بهتر از مرحله اول اجرا می‌کنیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: مجید نامجو در دومین سالگرد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت: مجموع مطالبات وزارت نیرو از ارگانهای دولتی، نظامی و کارخانه‌های بزرگ در بخش آب و برق 20 هزار میلیارد ریال است که البته تمام آن مربوط به اجرای هدفمندی در دو سال گذشته نیست.

وی ادامه داد: بخشی از مطالبات دولت با اجرای هدفمندی و بالا رفتن قیمت آب و برق افزایش پیدا کرد و به دلیل اینکه در مدت دو سال اجرای هدفمندی یارانه‌ها، قیمت‌ها افزایش پیدا کرد، یک مقداری عدم وصولی‌ها بیشتر شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: در طول دو سال اجرای هدفمندی یارانه‌ها به دلیل اینکه قیمت آب و برق افزایش یافت، به همان نسبت میزان مطالبات و عدم وصولی‌های وزارت نیرو بیشتر شد و به 2 هزار میلیارد تومان رسید.

وی ادامه داد: بخش عمده مطالبات وزارت نیرو (آب و برق) مربوط به صنایع بزرگ و حساس است و نمی‌توان آب و برق آنها را قطع کرد و بخشی هم مربوط به نیروهای نظامی و انتظامی است که به اندازه‌ای که در بودجه برای آنها در نظر گرفته‌ می‌شود، پرداخت می‌کنند.

نامجو با بیان اینکه مشکل ارگانهای دولتی و نظامی عدم تخصیص بودجه است که دچار مشکل می‌شوند، وگرنه رابطه خوبی بین وزارت نیرو و ارگانهای نظامی و انتظامی وجود دارد.

*آماده اجرای مرحله دوم هدفمندی هستیم/شناسایی مشکلات مرحله اول هدفمندی

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که آیا وزارت نیرو آماده اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه است، گفت: در اختیار داشتن تجربه گام اول هدفمندی یارانه‌ها و اقدامات بنیادی که در ارتباط با مرحله اول انجام شده است، اثرات آن در مرحله دوم به خوبی دیده می‌شود.

نامجو اضافه کرد: آن مشکلاتی که در مرحله اول هدفمندی داشتیم، را شناسایی کرده‌ایم و این مشکلات را می‌توان قبل از اجرا با رئیس جمهور و ستاد هدفمندی هماهنگ و به توافق برای اجرا برسیم.

وی با اشاره به اینکه قطعا از نظر بخش آب و برق وزارت نیرو دو رویکرد دارد، اضافه کرد: رویکرد اول اینکه هزینه تمام شده برق بر اساس فرمولی به ما داده شود، تا برق کشور را اداره کنیم و مابقی که به عنوان قیمت آب و برق اضافه می‌شود و از طریق دیگری باید به مردم پرداخت شود، آن را ستاد هدفمندی تنظیم کند.

*80 تومان پیشنهادی برای برق بر اساس محاسبات وزارت نیرو

نامجو در پاسخ به این سوال، که آیا پیشنهادی که در بودجه 92 برای قیمت هر کیلووات ساعت برق 80 تومان داده شده، می‌تواند هم به نفع مردم و هم به نفع صنعت برق باشد، گفت: دفاتر و محاسبه وزارت نیرو نشان می‌دهد که عدد 80 تومان یک عددی است که بر اساس محاسبه وزارت نیرو است، اما همواره باید این عدد مورد تایید سازمان حسابرسی و دولت قرار گیرد، چرا که ما همواره یک اختلافی بر سر هزینه‌های تمام شده برق داشتیم و داریم که مربوط به امروز، دیروز و سال گذشته نیست.

وی ادامه داد: اصرار ما از دولت این بود که یک تیمی مامور شود که قیمت واقعی صنعت برق را استخراج کند و درخواستی نیز از مجلس داشتیم که مرکز پژوهش‌های مجلس بر اساس اسناد و مدارکی که وجود دارد، هزینه تمام شده برق را در کشور محاسبه کند و در اختیار مجلس و دولت بگذارد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین موضوعاتی که در صنعت برق وجود دارد، هزینه تمام شده برق است که دولت بتواند آن را تنظیم کند و اگر این موضوع مورد توافق قرار نگیرد، یک فاصله‌ای بین تصمیمات دولت و کارهایی که وزارت نیرو باید انجام دهد، ایجاد می‌شود.

نامجو اضافه کرد: حال برای اینکه هدفمندی اجرا شود و بر اساس تحلیلی که رئیس جمهور ارائه کرد و ما پذیرفتیم که 264 ریال قیمت برق در بودجه 91 به عنوان هزینه تمام شده برق در هدفمندی در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: این قیمت مربوط به سال 89 ، 90 و 91 است و سه سال است که تغییری نکرده است و چند شوک قیمتی هم از محل نوسان ارز وارد شده، قطعا بر روی قیمت تمام شده برق هم اثرگذار بوده است.

وی خاطر نشان کرد: باید مراجعی که مسوول تایید قیمت برق هستند، بیایند و وزارت نیرو نیز اعلام آمادگی کرده است که تا زمانی که قیمت برق به گونه‌ای که توسط وزارت نیرو ارائه شود و توسط مجلس و دولت تایید شود، روی این قیمت نمی‌توان به عنوان قیمت تمام شده مانور داد.

*امیدواریم که دولت و مجلس فاز دوم هدفمندی را در لایحه بودجه طراحی کنند

نامجو در پاسخ به این سوال که چون اجرای هدفمندی یارانه‌ها یک سال به تعویق افتاد، تصور می‌شود که قیمت آب و برق در سال آینده برای جبران این یک سال بیشتر افزایش می‌یابد، گفت: اول اینکه ما امیدوار هستیم که دولت و مجلس برای هدفمندی به جمع‌بندی برسند و در بودجه 92 مرحله بعدی هدفمندی یارانه‌ها را طراحی کنند.

وی ادامه داد: ‌هدفمندی یارانه‌ها که با هماهنگی دولت و مجلس و مردم اجرا شد و با این شرایط حساسی که در دنیا وجود دارد، می‌توانیم با قدرت بیشتر و با توجه به داشتن تجربه مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کنیم و دولت هم قطعا در کنار مردم قرار دارد، تا قدرت خرید مردم افزایش یابد.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: البته مهم حفظ قدرت خرید مردم است و دولت روی آن اصرار دارد و تمام برنامه‌های خود را نیز بر همین اساس تنظیم کرده است.

*برنامه‌های وزارت نیرو برای قیمت آب در سال آینده 

نامجو در پاسخ به این سؤال که برنامه‌های وزارت نیرو برای قیمت آب در سال آینده چیست؟ گفت: متوسط قیمت آب در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها 288 تومان ارائه شد، اما به هر حال این متوسط قیمت آب است.

وزیر نیرو ادامه داد: تعرفه‌های آب پلکانی است و قیمت‌ها تبعیضی است و همان طور که می‌دانید طبق قانون می‌توانستیم قیمت‌ها را تبعیضی - ترجیحی برای آب در نظر بگیریم که اینها را عمل کردیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه ارگان‌های نظارتی هم هیچ ایرادی به روش‌های وزارت نیرو در ارتباط با قیمت‌گذاری تعرفه‌ نگرفتند و این هم یک افتخار برای وزارت نیرو است که مطابق قانون عمل شده است.

نامجو گفت: در حقیقت سناریوهای مختلفی را بیان کردیم که این سناریوها باید با سناریوهای مابقی قیمت‌ها و با آن میزانی که باید در حقیقت به عنوان یارانه مستقیم به مردم داده شود، یک تناسبی پیدا کند و سرجمع بسته شود.

وی ادامه داد: این سناریوها دوباره در مرحله دوم هدفمندی در جلسات مفصل و سنگینی که شخص رئیس جمهور آنها را با دقت پیگیری می‌کنند، بحث و تصمیم‌گیری خواهد شد.

وزیر نیرو ادامه داد: این گونه نیست که با مذاکره با تک تک وزارتخانه ها عدد آن را استخراج کنید و در نهایت ماتریسی خواهد بود که توسط مسئولان عالی هدفمندی یارانه تصویب خواهد شد.

وی گفت: چند موضوع برای قیمت آب پیشنهاد شده است که وقتی که رئیس جمهور اعلام کرد، می‌توان راجع به سناریوها صحبت و آن را اعلام کرد.

نظرات بینندگان