کد خبر: ۸۸۷۶۹
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۰ - ۰۴ دی ۱۳۹۱

مخالفان سوریه: ده‌ها کشته در صف نانوایی در پی حمله جنگنده‌های سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جنگ و خونریزی در سوریه با شدتی روزافزون ادامه دارد.

به گزارش انتخاب ؛ مخالفان سوریه اعلام کردند: در شهر حلفایا واقع در استان حماه شمار زیادی که در صف نانوایی منتظر ایستاده بودند، در جریان حمله هوایی جنگنده‌های ارتش سوریه جان خود را از دست دادند. این خبر را یکی از سازمان‌های نزدیک به اپوزیسیون سوریه منتشر کرده است.

شهر حلفایا تحت کنترل نیروهای مخالف و شورشی قرار دارد و از آنجا که کم و بیش در محاصره است، ساکنان آن با کمبود مواد غذایی روبرو هستند. "شورای محلی هماهنگی" که از شبکه‌های شورشیان است، بیانیه‌ای منتشر کرده و این حمله را یک کشتار خواند.

هنوز شمار دقیقی از کشته‌شدگان در این حمله در دست نیست. گزارش‌های اولیه حاکی از کشته شدن بیش از ۶۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۵۰ تن است. سامر الحماوی، یکی از فعالان مخالف در این شهر از طریق اسکایپ به خبرگزاری رویترز گفته است: «هنوز معلوم نیست که چند نفر کشته ‌شده‌اند. وقتی که به محل حادثه رسیدم، انبوهی از اجساد را دیدم، از جمله زنان و کودکان».

رامی عبدالرحمان، از مسئولان سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه در لندن است نیز در این راستا گفت: «هنوز مشخص نیست که شمار کشته‌شدگان به چه ترتیب است. با توجه به ویدئوهایی که من از این حمله و رویداد دیدم، شمار کشته‌شدگان را حدود ۵۰ نفر یا کمی بیشتر تخمین می‌زنم، اما نه بیشتر از یکصد نفر.»

طبق آماری که این سازمان منتشر کرده، از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در ماه مارس سال ۲۰۱۱ تا کنون بیش از ۴۴ هزار نفر کشته شده‌اند.

ورود اخضر ابراهیمی به دمشق

همچنین اخضر ابراهیمی، فرستاده‌ی ویژه سازمان ملل متحد برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های سوری وارد دمشق شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، ابراهیمی که شامگاه یکشنبه با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه دیدار می‌کند، روز دوشنبه (۲۴ دسامبر) ملاقات و گفت‌وگویی با بشار اسد، رهبر حکومت این کشور خواهد داشت.

  اخضر ابراهیمی، مامور ویژه سازمان ملل برای حل بحران سوریه

با توجه به درگیری‌هایی که در نزدیکی فرودگاه دمشق جریان دارد، ابراهیمی از بیروت، پایتخت لبنان و از راه زمینی راهی دمشق شد. این نخستین بار نیست که فرستاده‌ی سازمان ملل برای گفت‌وگو با مقامات سوری راهی این کشور می‌شود، اما تلاش‌های او تا کنون نتیجه‌ای به دنبال نداشته‌اند.

نظرات بینندگان