کد خبر: ۸۸۸۶۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۴ - ۰۴ دی ۱۳۹۱

انتقاد جمهوری اسلامی از شیوه مصاحبه با احمدی­ نژاد؛ تلویزیون خود را بی اعتبار می­کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی با عنوان«تلویزیون اگر مصاحبه کننده واقعی می‌خواهد، بسم الله!» نوشت:

*شب یکشنبه برای چندمین بار پیاپی، سیمای جمهوری اسلامی از آقای احمدی نژاد چیزی به نام مصاحبه پخش کرد که از نظر فن رسانه‌ای اصولاً نمی‌توان آن را مصاحبه نامید.

*اصحاب رسانه و بسیاری از مردم جامعه بر این اعتقادند که در آنچه تحت عنوان گفتگوی رئیس‌جمهور در چند نوبت اخیر از تلویزیون پخش شد، این ویژگی رعایت نشده و مصاحبه کننده به وظیفه خود عمل نکرده است. مصاحبه کننده، در این چند مورد فقط سؤال‌های از پیش تعیین شده‌ای را مطرح نموده و در برابر جواب‌ها غیر از تأییدهای ضمنی از قبیل سر تکان دادن، لبخند زدن و تصدیق کردن، کار دیگری نکرده است درحالی که بسیاری از آمارها، اطلاعات و اظهارنظرهای مطرح شده در سخنان رئیس‌جمهور قابل تشکیک و نقد بوده و موجب اعتراض مردم، نمایندگان آنها در مجلس و صاحبنظران جامعه بوده است.

*برای نمونه، ادعای بهتر شدن وضعیت اقتصادی مردم، انداختن تقصیرهای مربوط به گرانی به گردن دیگران و دادن وعده چند برابر کردن یارانه‌ها از جمله مواردی بودند که در سخنان اخیر رئیس‌جمهور به وضوح نادرست بودند و مصاحبه کننده به حکم وظیفه‌ای که بر عهده دارد می‌بایست آنها را به رئیس‌جمهور گوشزد می‌کرد و درباره آنها توضیح می‌خواست ولی دریغ از حتی یک سؤال واقعی! رئیس‌جمهور در به اصطلاح مصاحبه تلویزیونی شنبه شب خود، طوری وانمود کرد که گویا همه مقصرند غیر از مسئول اجرائی کشور!

*تلویزیون، با این روش که در پیش گرفته، خود را بی‌اعتبار می‌کند و از سطح رسانه ملی که باید بازتاب دهنده خواسته‌های منطقی و معقول مردم باشد تنزل می‌نماید. مصاحبه کننده باید نماینده مردم باشد و نقطه نظرهای مردم را با مصاحبه شونده مطرح نماید و همراهی با مصاحبه شونده به هر دلیل که باشد، وی را از این جایگاه دور می‌کند.

*اگر تلویزیون فاقد خبرنگاری است که بتواند به وظیفه مصاحبه کنندگی خود در گفت و گو با رئیس‌جمهور عمل کند یا به دلیل ملاحظاتی که ممکن است داشته باشد صلاح می‌داند خبرنگاران خود را با این موضوع درگیر نکند، رسانه‌های دیگر این آمادگی را دارند که خبرنگاران خود را به کمک بفرستند و سیمای جمهوری اسلامی را از این وضعیت نگران کننده نجات دهند.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
SWITZERLAND
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۴
0
4
هربار که احمدی نژاد مصاحبه زنده تلوزیونی دارد مرتضی حیدری مجری مشهور و حرفه ای صدا و سیما مسئولیت طرح پرسش از رئیس جمهور را بر عهده دارد.

اگرچه حیدری یک کارشناس همه فن حریف است اما وی بر خلاف مصاحبه هایش با دیگر مسئولان رده پایین تر فقط نقش یک مستمع تایید کننده صرف را ایفا میکند چرا که وی در این هنگام بخاطر حقوقی نبودن شخصیت پرسشگری اش و نداشتن مسئولیت و مصونیت سیاسی علی القاعده در عین توانمندی علمی اما نمیتواند جسارت لازم را داشته باشد ضمن اینکه احتمال برخوردهای اداری و ... با وی وجود دارد بنابراین طبیعی است که نباید انتظار و توقعی بیش از این از حیدری داشت.

اگر آقای ضرغامی و احمدی نژاد بپذیرند میتوان برای مصاحبه بهمن ماه رئیس جمهور از امثال آقای احمد توکلی بهره برد.ضمن اینکه این موضوع میتواند در فضایی برادرانه و منطقی و مودبانه شکل بگیرد و نتایج آن به قضاوت مردم گذاشته شود.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۴
0
5
جمهوری اسلامی دستت درد نکنه.حرف دل ما را زدی
نظرات بینندگان