کد خبر: ۸۸۹۳۵
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۹ - ۰۵ دی ۱۳۹۱

نقشه پوتین برای معامله تسلیحاتی چند میلیارد یورویی با هند چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


محافل دیپلماتیک در آستانه سفر ولادیمیر پوتین به هند اظهار داشتند که روسیه قصد دارد کالاهای تسلیحاتی به ارزش شش میلیارد یورو به هند بفروشد. وی روز دوشنبه (۲۴ دسامبر / ۴ دی ماه) با مقام‌های هندی ملاقات و مذاکره می‌کند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب» به نقل از دویچه وله ؛ یک مقام وزارت خارجه هند که نخواست نامش فاش شود، گفته است که هند قصد دارد ۴۲ هواپیمای جنگنده از نوع سوخو ۳۰ (مدل MKI) و بیش از ۵۰ فروند هلی‌کوپتر از نوع Mi-17 V5 خریداری کند.

هلی‌کوپتر مزبور که زرهی است، ظرفیت ۳۰ سرباز و محموله‌ای به وزن ۴ تن را دارد. هلی‌کوپتر‌های Mi-17 V5 را همچنین می‌توان به موشک و سلاح‌های خودکار مجهز کرد.

هواپیماهای سوخو ۳۰ MKI که با مشارکت و همکاری شرکت هوا فضای هند طراحی و تولید شده، نسخه مدرن جنگنده‌های سوخو ۳۰ است که می‌توان از آن‌ها در وضعیت آب و هوایی گوناگون و همچنین برای انجام ماموریت‌های متفاوت استفاده کرد.

پوتین قرار است در جریان سفر یک روزه‌ی خود به هند، از جمله با مانموهان سینگ، نخست‌وزیر این کشور، دیدار و در باره گسترش همکاری‌های دوجانبه‌ی استراتژیک گفت‌وگو کند.

افزون بر معامله‌ی پیش‌گفته، انتظار می‌رود که چندین توافق‌نامه در زمینه‌های نفت و گاز، بازرگانی، سرمایه‌گذاری و همچنین فضانوردی میان دو کشور به امضا برسند.

مارگارته کلاین، کارشناس مسائل روسیه در بنیاد علم و سیاست آلمان در برلین، هند را یکی از مهم‌ترین کشورهای شریک روسیه می‌داند. وی در این باره خاطرنشان می‌سازد: «به نظر من روسیه به هند بیشتر نیاز دارد تا برعکس. هند وزنه‌ای مهم برای خنثی کردن نفوذ چین در منطقه محسوب می‌شود.»

نقش انرژی هسته‌ای

کشور روسیه مهم‌ترین فروشنده‌ی سلاح به هند محسوب می‌شود. طبق گزارشی که از سوی انستیتوی صلح سیپری در سوئد منتشر شده، خود هند بزرگ‌ترین واردکننده تسلیحات در جهان محسوب می‌شود. روسیه قصد دارد در ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ پس از سا‌ل‌ها تعویق ناو هواپیما‌بر "آدمیرال گورشکوف" را به هند تحویل دهد.

هند که در صف قدرت‌های اتمی در جهان قرار دارد، همچنین می‌کوشد که برای تامین نیاز‌های روزافزون خود به انرژی، از نیروگاه‌های هسته‌ای یاری بگیرد. روسیه در کودانکولام، واقع در جنوب هند، دو رآکتور ساخته است که در سال ۲۰۱۳ به شبکه برق‌رسانی این کشور وصل خواهند شد.

گفته‌می‌شود که هزینه‌های احداث دو رآکتور دیگر، از جمله موضوعاتی است که در دیدار روز دوشنبه (۲۴ دسامبر) پوتین با نخست‌وزیر هند مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نظرات بینندگان