کد خبر: ۸۸۹۴۳
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۰۱ - ۰۵ دی ۱۳۹۱

هر سال در ایران ۱۱۰۰ قتل با سلاح سرد رخ می‌‌دهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ابوالفضل ابوترابی، عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران اعلام کرد: "سالانه ۱۱۰۰ فقره قتل با سلاح سرد در کشور رخ می دهد که ۹۰ درصد آنها در نزاع های خیابانی بین جوانان اتفاق می‌افتد".

به گفته ابوترابی طرح ممنوعیت حمل، نگهداری و فروش سلاح سرد به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارجاع شده و اعضای کمیسیون بررسی در این زمینه را آغاز کرده‌اند. در این طرح ممنوعیت شامل سلاح‌هایی خواهد بود که در ضرب و جرع عمدی، قتل و سرقت ها از آن استفاده می شود، خواهد شد.

این نماینده مجلس همچین اضافه کرد: "پنجه بوکس، چاقوهای ضامن دار، قمه، زنجیر و شمشیر از مصادیق سلاح سرد در این طرح است و مجرمان به پرداخت یک تا سه میلیون تومان جریمه نقدی و شش ماه حبس محکوم خواهند شد."

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته است که در این طرح به دادستان‌ها اجازه داده شده "با صلاحدید روسای دادگستری چهره و اسامی مجرمان را قبل از تایید حکم" در رسانه ها منتشر کنند.

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل پلیس ایران در اواسط آذرماه با اشاره به اینکه قانون سلاح سرد در مجلس در حال بررسی است گفته بود: "در این باره قانون نداریم چون در هر خانه ای وسیله برنده وجود دارد. براساس آمار، قتل و نزاع با سلاح سرد در کشور ۱۰ درصد کاهش یافته است."

برخی از صاحبنظران معتقدند که مقابله با استفاده از سلاح سرد در ایران پیش از اینکه نیازمند قانون و برخورد قهری باشد، نیازمند آموزش و افزایش آگاهی در خصوص خطر استفاده از آن است.

دکتر مصطفی اقلیما، آسیب‌شناس و مددکار اجتماعی در گفت و گو با روزنامه قانون، یکی از دلایل بالا بودن آمار مرگ و میر و جرح با چاقو در ایران را مشکل بودن احقاق حق دانسته و گفته بود: "زمانی که فرد برای احقاق حق خود از طریق مجاری قانونی به نتیجه نمی‌رسد با تهیه چاقو در پی انتقام می‌رود. فردی که قصد انجام کاری را دارد و از نظر روحی، روانی و شرایط اجتماعی و اقتصادی تحت فشار است، باید مشکل او را حل کرد. فرض کنید چاقو‌ها را نیزجمع کنیم با سنگ‌هایی که پرتاب خواهد شد چه خواهیم کرد"!

شهرهای ایران، از جمله تهران که در گذشته در مقایسه با بسیاری دیگر از نقاط جهان، شهرهای نسبتا امن محسوب می شدند، در چند دهه اخیر شاهد رشد سریع انواع جرایم بوده اند که به خصوص در سال های اخیر، برخی از آنها با خشونت و ارعاب همراه بوده است.

در روزهای اخیر انتشار فیلمی در اینترنت که در آن چند نفر در حال زورگیری با استفاده از چاقو و قمه دیده می شدند در ایران جنجال آفرین شد.

مقامات ایرانی چند روز پس از انتشار این فیلم اعلام کردند که سارقان بازداشت شده اند و به زودی محاکمه و مجازات خواهند شد.

قوه قضائیه ایران هم اطمینان داد که با پدیده زورگیری و زورگیران قاطعانه برخورد خواهد کرد.

نظرات بینندگان