کد خبر: ۸۸۹۵۸
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۲ - ۰۵ دی ۱۳۹۱

اولین نوئل بیت‌اللحم پس از دو اتفاق مهم برای فلسطینی‌ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بیت اللحم- در کرانه باختری رود اردن، امروز دوشنبه اولین نوئل خود را از زمانی که این شهر به عنوان زادگاه مسیحیت در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و همچنین فلسطین به عنوان دولت ناظر در سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد، جشن گرفت.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب» ؛

فؤاد طوال- اسقف اعظم اورشلیم، به عنوان عالی‌ترین مقام مسیحی سرزمین مقدس، بعد از ظهر امروز به طور رسمی و طی مراسم باشکوهی و در میان هزاران گردشگر فلسطینی مسیحی و مسلمان وارد کرانه باختری شد.

بر اساس متون مسیحی، گفته می شود که محلی که اکنون کلیسای المحد در بیت لحم قرار دارد، محل تولد عیسی، پیامبر مسیحیان است.

جشن بزرگی که هر سال در میدان مرکزی بیت اللحم برگزار می‌شود یکی از جاذبه‌های توریستی کرانه باختری رود اردن است.

اما امسال این جشن از دو جنبه اهمیت بیشتری پیدا کرده است: یکی این که در ماه ژوئن امسال به رغم مخالفت آمریکا و اسرائیل، کلیسای المحد از سوی یونسکو، در فهرست آثار میراث جهانی قرار گرفت و ۱۳ عضو از ۲۱ عضو کیمته میراث جهانی یونسکو به آن رأی مثبت دادند؛ فلسطینیان این اتفاق را به عنوان یک پیروزی برای آمدن زائران بیشتر به بیت اللحم در نظر گرفتند.

دیگر این که، در نوامبر امسال و باز هم علی‌رغم مخالفت آمریکا و اسرائیل و درست در سالروز تشکیل دولت اسرائیل، فلسطین از سوی اغلب کشورهای جهان به عنوان دولت ناظر در سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد، اتفاقی که از نظر فلسطینیان یک پیروزی بزرگ دیگر به شمار می آید و راه را برای تشکیل یک دولت فلسطینی هموار می سازد؛ محمود عباس نیز این اتفاق را صدور یک شناسنامه برای فلسطین توصیف کرد.

همچنین اسقف اعظم اورشلیم، در پیام نوئل خود ارتقاء فلسطین به این مقام را تبریک گفت و آن را قدمی به سوی صلح و ثبات منطقه توصیف کرد.

وی روز پنج شنبه، با تأکید بر ضرورت یافتن راه حلی صلح آمیز برای بحران فلسطین، گفت: اسرائیل می تواند به صورت برابر با دولت فلسطین به نفع همه تعامل کند.

طی هفته های اخیر اسرائیل برنامه ساخت واحدهای مسکونی در کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی را شدت بخشیده است.

اسقف اعظم اورشلیم، امشب مراسم مذهبی نوئل را در کلیسای سنت کاترین در مجاورت کلیسای المحد به همراه محمود عباس- رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی و نخست وزیر و وزیر امورخارجه این تشکیلات برگزار خواهد کرد.


نظرات بینندگان