کد خبر: ۸۸۹۷۹
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۹ - ۰۵ دی ۱۳۹۱

طرح ابراهیمی: تشکیل دولت انتقالی تا 2014 با حضور اسد

به موجب این طرح، یک دولت انتقالی متشکل از وزیران مورد توافق طرف های درگیر در سوریه تشکیل خواهد شد و بشار اسد تا سال 2014 (پایان دوران قانونی ریاستش) بدون اختیارات! در قدرت باقی خواهد ماند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
منابع دیپلماتیک آگاه از جزئیات طرح نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه خبر دادند که به موجب آن یک دولت انتقالی تا سال 2014 تشکیل خواهد شد.

به گزارش مهر به نقل از الجزیره، منابع آگاه اتحادیه عرب اعلام کردند که الاخضر الابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه که عصر روز گذشته وارد دمشق شد طرحی را برای حل بحران این کشور ارائه کرده است.

این طرح، یک طرح آمریکایی - روسی است که قرار است ابراهیمی امروز در جریان دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه آن را به وی ارائه کند.

به موجب این طرح، یک دولت انتقالی متشکل از وزیران مورد توافق طرف های درگیر در سوریه تشکیل خواهد شد و بشار اسد تا سال 2014 (پایان دوران قانونی ریاستش) بدون اختیارات! در قدرت باقی خواهد ماند.

طبق این طرح، بشار اسد نباید نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. در همین حال یک منبع دیپلماتیک آگاه اعلام کرد که رئیس جمهور سوریه با چشم پوشی از اختیارات خود، موافقت کرده است، اما با عدم نامزدی در انتخابات سال 2014 مخالف است.

گفته می شود روسیه در نشست 2 هفته پیش در ژنو که با حضور "ویلیام برنز" معاون وزیر خارجه آمریکا، "میخائیل بوگدانف" معاون وزیر خارجه روسیه و اخضر ابراهیمی و هیئت مذاکره کننده وی برگزار شد با عدم نامزدی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری 2014 مخالفت کرد.

در این نشست درباره تحویل بشار اسد به دادگاه جنایی بین المللی سخنی به میان نیامد، بلکه میزبانی برخی کشورها همچون امارات، بلاروس و برخی کشورهای آمریکای جنوبی از بشار اسد مورد بررسی قرار گرفت.

آمریکا و روسیه طی روزهای اخیر درباره وزیران دولت انتقالی سوریه با یکدیگر رایزنی کرده اند. به نظر نمی رسد این طرح مورد موافقت مخالفان سوری قرار گیرد چرا که ائتلاف موسوم به ملی سوریه متشکل از مخالفان سوری با هر گونه مذاکره با بشار اسد مخالف هستند.

اخضر ابراهیمی عصر روز گذشته از راه زمینی و از بیروت راهی دمشق شد و مورد استقبال "فیصل المقداد" معاون وزیر خارجه سوریه قرار گرفت.

این سومین سفر ابراهیمی به دمشق پس از منصوب شدنش به عنوان نماینده سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه به جای "کوفی عنان" است.
نظرات بینندگان