کد خبر: ۸۹۰۱۲
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۴ - ۰۵ دی ۱۳۹۱

درگذشتگان علم در سال 2012

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نخستین انسانی که پا بر ماه گذاشت نخستین زن فضانورد و چندین دانشمند برنده جایزه نوبل که زندگی خود را صرف علم و فناوری کردند در سال 2012 در گذشتند.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، نخستین انسانی که قدم به ماه گذاشت

«نیل آرمسترانگ» فضانورد آمریکایی، نخستین انسانی که بر روی ماه قدم گذاشت، در سال جاری در سن 82 سالگی در گذشت. آرمسترانگ فرمانده ماموریت آپولو 11 بود و وقتی در 20 جولای 1969 بر روی ماه قدم گذاشت توجه جهان را به خود معطوف کرد.

وی آن ماموریت را گام کوچکی برای یک انسان و جهش بزرگی برای بشریت عنوان کرده بود.

نخستین زن فضانورد

«سالی راید» نیز که امسال در سن 61 سالگی در گذشت، نخستین زن فضانورد بود که در سال 1983 در سن سی و دو سالگی به عنوان یکی از خدمه‌های ایستگاه‌های فضایی بین‌الملل خدمت کرده بود.

جراح نخستین پیوند عضو

دکتر «جوزف موری» برنده جایزه نوبل پزشکی در سال 1990 برای فعالیت های تحقیقاتی در پیوند عضو نیز، در سال جاری در سن 93 سالگی بدرود حیات گفت. موری موفق شد نخستین پیوند عضو را در سال 1954 انجام دهد که در آن عمل یک کلیه سالم از «رونالد هریک» به یکی از دوقلوهای همسان او به نام ریچارد پیوند زده شد.درگذشت ادیسون عصر

«استنفورد اوشینسکی» مخترع باتری هیبریدی نیکل- فلز و چندین وسیله دیگر نیز در سن 89 سالگی در سال جاری در گذشت.

اوشینسکی که عمدتا خود آموخته بود در ساخت دستگاه‌هایی مانند پانل‌های خورشیدی، نمایشگرهای صفحه تخت و سی دی هایی دارای قابلیت بازنویسی نقش داشته است.

فناوری باتری نیکل- فلزی او برای خودروهای هیبریدی وسایل الکترونیکی قابل حمل و نقل و بسیاری وسایل دیگر استفاده می شود.

مجله اکونومیست در مقاله‌ای، اوشینسکی را ادیسون عصر ما خوانده است.

خالق حیوانات تراریخته

«کیت کمپل» زیست شناس سلولی انگلیسی که به خلق حیوانات تراریخته و شبیه سازی شده کمک کرده بود در سن 58 سالگی بدرود حیات گفت.

مخترع کنترل از راه دور«یوجین پولی» مبتکر آمریکایی کنترل از راه دور تلویزیون نیز در سال جاری در سن 96 سالگی درگذشت.

پولی کنترل از راه دور فلش- متریک را در سال 1955 ساخت. وسیله ای که به بینندگان تلویزیون امکان می داد تا صدا و تغییر کانال‌های تلویزیون زنیت را از دور و با استفاده از یک دستگاه شبیه سلاح پرتویی کنترل کنند.

کسی که بنیاد کارت‌های هوشمند را بنا نهاد

«رونالد مورنو» مصری الاصل فرانسوی، مبتکر فناوری کارت های هوشمندی بود که در کارت تلفن، کارت های بانکی و سیم کارت های تلفن همراه در سراسر جهان کاربرد دارد در سن 66 سالگی در گذشت.

وی در سال 1945 در قاهره متولد شد. وی در سن 29 سالگی این مفهوم را برای کوچک سازی صفحه مدارهای الکترونیکی که می تواند محافظ داده های الکترونیکی باشد ثبت کرد. این ابتکار بیش از 130 میلیون دلار برای او ثروت خلق کرد.

اختراع او بنیاد کارت های هوشمند را بنا نهاد. کارتهای هوشمندی که با تراشه رایانه ای کوچکی تجهیز می شوند و اکنون در سراسر جهان در دسترس هستند. این فناوری همچنین سیم کارت ها را به تلفن های همراه آورد.

مخترع رایانه‌های شخصی

«جک ترامیل» که رایانه های شخصی کم هزینه کومودور را در دهه 1970 و اوایل دهه 80 به میلیون ها نفر عرضه کرد در سن 83 سالگی بدرود حیات گفت.

رایانه های کومودور نخستین رایانه‌های شخصی ارزان قیمت بودند که بسیار مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفتند.

شیمیدانی که به همجوشی سرد دست یافته بود

«مارتین فلیشمان» شیمیدانی که با «استنلی پونز» ادعا کردند به همجوشی سرد دست یافته‌اند در سن 85 سالگی در گذشت.

این شیمیدان که دارای اصلیت چک بود در سال 1983 به انگلیس نقل مکان کرده بود با پونز آمریکایی در دانشگاه یوتا بر روی این تجربیات بحث انگیز همکاری می کرد.

تلاش‌های نافرجام بسیاری از دانشمندان در سراسر جهان برای تکرار این آزمایش موجب شده بود تا بسیاری آن را تقلبی و دروغین بدانند.
نظرات بینندگان