کد خبر: ۸۹۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۲۱ - ۰۵ دی ۱۳۹۱

کلاهبرداري از سالمندان به بهانه استخدام مجدد!

با توجه به اظهارات مالباخته، کارآگاهان در اولين مرحله به بررسي سوابق «اميررضا . ب» پرداخته و اطلاع پيدا کردند که وي پيش از اين نيز به اتهام ارتکاب جرايم مختلف از جمله کلاهبرداري و خيانت در امانت دستگير و روانه زندان شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رييس پايگاه هفتم پليس آگاهي تهران بزرگ از دستگيري متهمي که به بهانه کاريابي و استخدام از بازنشستگان کلاهبرداري مي کرد، خبر داد.

به گزارش پليس آگاهي تهران بزرگ، سرهنگ محمدرضا ذاکر استقامتي گفت: ظهر روز سه شنبه 21 آذر ماه سال جاري پيرمرد بازنشسته اي با مراجعه به گشت کلانتري 130 نازي آباد و نشان دادن جواني حدودا 35 ساله به مأموران اعلام کرد که چندي پيش اين شخص اقدام به کلاهبرداري از وي كرده است.

با توجه به اظهارات اين پيرمرد، مأموران با راهنمايي وي اقدام به دستگيري «اميررضا . ب» (37 ساله) و انتقال وي به کلانتري كردند.

با تشکيل پرونده مقدماتي با موضوع «کلاهبرداري» و به دستور بازپرس شعبه هفتم دادسراي ناحيه 16 تهران، پرونده جهت رسيدگي در اختيار پايگاه هفتم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباخته

با ارجاع پرونده به پايگاه هفتم، مالباخته به کارآگاهان اظهارداشت: 19 آذرماه امسال در حاليکه در داخل پارک محل سکونتمان نشسته بودم، فرد جواني با مراجعه به من و پس از مدت کوتاهي صحبت مدعي شد که مي تواند مرا به عنوان نگهبان در يک ساختمان ويژه پزشکان و با حقوق ماهيانه 700 هزار تومان ، مشغول به کار کند؛ من نيز با شنيدن پيشنهاد دريافت حقوق ماهيانه 700 هزار تومان، بلافاصله از فرصت استفاده کرده و به پيشنهاد وي جواب مثبت داده و به همراه وي به درب منزل مراجعه كرده تا مدارک شناسايي مورد نياز استخدام را تهيه و به ساختمان پزشکان رفته تا به عنوان نگهبان به مدير ساختمان معرفي شوم.

وي افزود: وقتي به درب يک ساختمان پزشکان در غرب تهران رسيديم، اين فرد به بهانه انجام برخي هماهنگي ها و صحبت با مدير ساختمان مرا ترک نمود و پس از آن ديگر وي را نديديم. پس از گذشت چند ساعت بلاتکليفي، زماني که مجددا به خانه بازگشتم از طريق همسرم متوجه شدم که در طول مدتي که من به تصور استخدام در ساختمان پزشکان بودم، اين شخص با مراجعه به درب خانه من و بهانه تهيه ضمانت ـ جهت استخدام به عنوان نگهبان ـ مبلغ 700 هزار تومان دريافت کرده و همسرم نيز با توجه به صحبت هاي من در خصوص استخدام، با اعتماد به اين شخص و بدون آنکه تماسي با من داشته باشد ، مبلغ مورد نظر را پرداخت مي كند.

اعتراف به کلاهبرداري مشابه و شناسايي تعدادي از مالباختگان

با توجه به اظهارات مالباخته، کارآگاهان در اولين مرحله به بررسي سوابق «اميررضا . ب» پرداخته و اطلاع پيدا کردند که وي پيش از اين نيز به اتهام ارتکاب جرايم مختلف از جمله کلاهبرداري و خيانت در امانت دستگير و روانه زندان شده است.

در ادامه و با توجه به اعتراف متهم به انجام کلاهبرداري هاي مشابه ، کارآگاهان با بررسي پرونده هاي مشابه موفق به شناسايي تعدادي از افراد بازنشسته اي شدند که به همين شيوه و شگرد و در مناطق مختلف ميدان خراسان ، خيابان وحدت اسلامي، شوش، نازي آباد و... مورد کلاهبرداري قرار گرفته بودند.

با شناسايي تعدادي از مالباختگان و مواجهه حضوري با متهم، «اميررضا . ب» از سوي آنها مورد شناسايي قرار گرفت.

يکي از مالباختگان پس از شناسايي متهم به کارآگاهان اظهارداشت: چهارم مهرماه سال جاري در خيابان شهيد غياثي در حال رفتن به سمت منزل بودم که اين آقا (با اشاره به متهم) با طرح پيشنهاد کار عنوان داشت که بايستي مبلغي در حدوداً 800 هزار تومان را پرداخت كنم و من نيز پس از تهيه و تحويل دادن اين مبلغ، به همراه وي به درب ساختماني در غرب تهران رفتم اما پس از ورود به ساختمان ناگهان اين شخص ناپديد شد و من نيز پس از مدت کوتاهي تحقيق متوجه شدم که چندمين نفري هستم که به اين شيوه و در آن ساختمان مورد کلاهبرداري قرار گرفته ام.

مالباخته ديگري نيز اظهارداشت: در تاريخ 29 شهريورماه سال جاري و پس از آشنايي با متهم، به بهانه گرفتن عکس جهت تکميل پرونده استخدامي به يک عکاسي در انتهاي خيابان اتابک رفتيم که اين شخص به بهانه انجام کاري موقتا از عکاسي خارج شد و ديگر مراجعه نکرد. پس از بازگشت به خانه بود که متوجه شدم اين شخص پس از خارج شدن از عکاسي، بلافاصله به درب منزل من مراجعه و به بهانه تأمين ضمانت اقدام به گرفتن سرويس طلاي همسرم به ارزش تقريبي هفتم ميليون تومان كرده و متواري شده است.

رييس پايگاه هفتم پليس آگاهي تهران بزرگ با اعلام اين خبر، افزود: با توجه به شناسايي تعداد ديگري از مالباختگان و اعترافات صريح متهم به انجام کلاهبرداري به شيوه و شگرد موصوف، قرار قانوني از سوي مقام محترم قضايي صادر و متهم جهت انجام تحقيقات تکميلي و شناسايي ديگر مالباختگان احتمالي در اختيار تيم مبارزه با کلاهبرداري اين پايگاه قرار گرفته است لذا از کليه شهروندان بويژه بازنشستگان محترمي که بدين شيوه و شگرد مورد کلاهبرداري قرار گرفته اند دعوت مي شود تا جهت شناسايي متهم وطرح و پيگيري شکايات خود به پايگاه هفتم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در ميدان پانزده خرداد مراجعه كنند.
نظرات بینندگان