کد خبر: ۸۹۱۴۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۳ - ۰۶ دی ۱۳۹۱

عقب نشینی احمدی نژاد: نامه اژه ای بدستم نرسیده/ الهام:ازحرف احمدی نژاد سوء برداشت شده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

احمدی نژآد با اشاره به انتشار اخباری درباره ارسال نامه‌ای از سوی دادستان کل کشور برای ارائه لیست 300 نفره بدهکاران بانکی گفت: هنوز چنین نامه‌ای به دست ما نرسیده است.
  
به گزارش  فارس محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور اسلامی کشورمان در پایان جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره نامه دادستان کل کشور درباره معرفی بدهکاران بانکی گفت: چنین نامه‌ای هنوز به دست ما نرسیده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر خود به کشور عراق افزود: ما منتظریم تا حال آقای طالبانی مساعد شود چرا که کشور عراق و ایشان دعوت‌ کننده اصلی هستند.

رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی از شایعات پیرامون اختلاف دولت با وزیر بهداشت و امکان برکناری وی تصریح کرد: ما هیچ دعوایی در داخل دولت نداریم.

همچنین احمدی‌نژاد با اشاره به منصوب شدن الهام به عنوان سخنگوی هیئت دولت گفت: امیدوارم که از این به بعد ایشان پاسخگوی سوالات شما درباره مسائل مختلف باشند.

 الهام:ازحرف احمدی نژاد سوء برداشت شده

به گزارش ایسنا، سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به نامه اخیر دادستانی به رییس‌جمهور و درخواست اعلام اسامی کسانی که معوقات بانکی ناشی از عدم پرداخت آنهاست، گفت: در مورد این مساله یک سوء برداشت و استنباط غیردقیق و نادرست از مصاحبه رییس‌جمهور در چند شب گذشته صورت گرفت.

 

الهام اظهار کرد: آقای رییس‌جمهور نسبت به قوانینی که موجب معوق شدن بدهی‌های بانکی می‌شود انتقاد داشت و بحث رییس‌جمهور راجع به قانون بودجه سال 90 و 91 بود.

 

 

وی با اشاره به اینکه "در قانون بودجه بانکهای دولتی مکلف شده‌اند بدهی بدهکاران را معوق کنند و به تاخیر اندازند و با عملیات حسابداری از ردیف معوقات خارج و تقسیط کنند"، تصریح کرد: این موجب انباشته‌شدن مطالبات بانکی در بخش‌های محدودی می‌شود در واقع آقای رییس‌جمهور با بیان این مطلب خواستند بگویند در اموری که تصمیم قانون، اجرایی و اقتضایی است و دولت و بانکها می‌توانند دقیق‌تر عمل کنند، قانون با تحمیل یک نظر باعث مشکلاتی در امور مالی و اقتصادی می‌شود پس بحث قوه قضاییه نیست بلکه بحث قانون و آسیب‌شناسی قانون است.

 

 

الهام با بیان اینکه "دولت در حال حاضر به بخش تولید کمک می‌کند"، توضیح داد: اگر تولیدگر در کار تولیدی خود به مشکل برخورد کند که ناشی از بدهی بانکی باشد، هم امحال شده و هم تسهیلات جدید برای رفع مشکلات تولیدی در اختیار او گذاشته می‌شود اما وقتی حکم شود به طور کلی و مطلق بخش تولیدی، خدماتی‌ و بازرگانی بدون بررسی موردی و خاص همه بدهی‌ها معوق و امحال شود نتیجه این می‌شود که منابع بانک در یک جای خاص بلوکه می‌شود و کسی که نیاز دارد، نمی‌تواند از این منابع استفاده کند اما یک عده بدهی‌شان امحال می‌شود که ضرورتی ندارد و کسانی که خوش‌حساب هستند بدهی‌شان به موقع پرداخت می‌کنند تشویق می‌شوند که بدهی‌شان را به تاخیر بیندازند.

 

 

سخنگوی دولت اضافه کرد: این یک آسیب‌شناسی است و ریشه‌اش اینجا است که در اموری که اجرایی است و تصمیم‌اش موردی است و رییس قوه قضاییه هم تاکید داشتند نسبت به هر بدهکاری باید بر حسب مورد تصمیم‌گیری شود و بانکها می‌تواند این کار بکند پس در این مورد تکلیف‌ کرده‌ایم و قانون در این زمینه وجود دارد و حال اگر این اسامی را به قوه قضاییه بدهیم آیا قوه قضاییه برخلاف قانون عمل خواهد کرد در حالی که قانون نمی‌توان نقل کرد پس این آسیب‌شناسی قانونی بود و روشن است.

 

 

وی تاکید کرد: قانون بودجه امسال و سال گذشته به بانکها تکلیف کرده است که مطالباتشان را امحال کنند، بدون اینکه به صورت موردی بررسی دقیق انجام پذیرد.

 

الهام درباره ارائه فهرست بدهکاران بانکی به قوه قضائیه گفت: رییس‌جمهور سال 89 یک لیست خدمت ریاست قوه قضاییه ارسال کردند و بعد از آن هم مقامات قضایی نسبت به آن لیست اظهارنظر کردند و دادستان کل در سال 90 این اسامی را به چهار گروه تقسیم کردند؛ از جمله بدهکاران بانکی، پرونده‌هایی که در جریان است و پرونده‌هایی که رسیدگی شده است.

 

 

سخنگوی دولت با بیان اینکه "معاون اول رییس‌جمهور اسامی بیش از 600 نفر از بدهکاران بانکی را در سال 90 به قوه قضاییه ارائه دادند و این فهرست موجود است"، افزود: نامه رییس‌جمهور و دیگر بخش‌های دولتی نیز خطاب به رییس قوه قضاییه وجود دارد.نامه رییس‌جمهور در 27 آذر 1389 نیز موجود است که در اجرای اصل 49 قانون اساسی به رییس قوه قضاییه اسامی را اعلام کرده است، پس بحث ما مسائل قانونی است و فکر نمی‌کنم این موضوع روشن و قانونمند، نیازمند این تندی، پرخاش و تعابیر بکار برده شده باشد.

 

 

وی در ادامه در رابطه با وضعیت وزیر بهداشت اظهار کرد: وزیر بهداشت با سیاست‌های دولت هم‌اکنون سرکارشان هستند.

نظرات بینندگان