کد خبر: ۸۹۴۰۸
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۵ - ۰۸ دی ۱۳۹۱

روسیه: جهان باید دربرابر همکاری ایران به لغو مرحله‌ای تحریم‌ها بپردازد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، می‌‌گوید گفت‌وگو‌های ۱+۵ با ایران تاکنون راه دشواری داشته اما آینده‌ امیدوارکننده‌ای دارد.
 
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه،  روز پنجشنبه هفتم دی ماه در مصاحبه با خبرگزاری اینترفکس، درباره روند مذاکرات ۱+۵ با ایران گفت: «در طول سال گذشته، این امکان وجود داشت که نقاط تماسی پیدا شود و مواضع‌مان را به نوعی به همدیگر نزدیکتر کنیم. مبنایی که بر پایه آن ما باید رو به جلو حرکت کنیم. اقدامات ظریف و مداومی برای دست یافتن به نتایج مثبت نیاز است.»
 

سرگئی لاوروف که کشورش یکی از اعضای گروه ۱+۵ است، در ادامه گفت: «ما هیچ قرینه‌ای نداریم که دستگاه رهبری ایران، برای ایجاد یک برنامه نظامی هسته‌ای تصمیم گرفته باشد.»
 
وزیر خارجه روسیه گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به طور منظم  رعایت دقیق توافقنامه پادمان‌ها از سوی ایران و نبود قرینه‌ای که نشان دهد مواد هسته‌ای اعلام شده برای اهداف ممنوعه به کار رفته‌‌اند را تایید می‌کند.»
 

سرگئی لاوروف افزود: «باید اذعان کرد، آژانس می‌گویدکه چارچوب این توافقنامه نمی‌گذارد این نهاد با اطمینان، بگوید که مواد یا فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران وجود ندارد.»
 

وزیر خارجه روسیه در ادامه مصاحبه خود به ضرورت اعتمادسازی اشاره کرد و گفت: «کنترل عمیق‌تر و فراگیرتر لازم است و این همان چیزی است که باید مبنای یک راه‌حل باشد.»
 
سرگئی لاوروف درباره سفر بلندپایه هیات آژانس در روز ۲۳ آذر به ایران گفت: «در دیداری که در روز ۱۳ دسابر میان نمایندگان آژانس و ایرانی‌ها برگزار شد، توافقی درباره سازوکار تعامل با هدف زدودن شک‌وتردیدها ... حاصل شد.» شک و تردیدهایی که به گفته لاوروف در مورد وجود ابعاد احتمالا نظامی در «گذشته» برنامه اتمی ایران وجود دارد.
 

وزیر خارجه روسیه اظهار داشت که در اواسط ماه ژانویه نیز یک نشست دیگر میان نمایندگان آژانس و ایران برگزار خواهد شد و ابراز امیدواری کرد که «توافق قطعی» در این نشست حاصل شود.
 
وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «اما قبول داریم که حق مسلم ایران است که از برنامه اتمی صلح‌آمیز برخوردار باشد و از جمله غنی‌سازی؛ (اما) پس از آنکه همه مسائل باقی‌‌مانده روشن شود و می‌خواهم دوباره تکرار کنم، کل فعالیت هسته‌ای ایران تحت کنترل قابل اتکا و فراگیر آژانس بوده است.»
 

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: «جامعه جهانی باید به اقدامات سازنده ایران متقابلا پاسخ دهد که از جمله آنها لغو مرحله‌ای تحریم‌ها چه تحریم‌های یکجانبه و چه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل است.»

نظرات بینندگان