کد خبر: ۸۹۴۶۲
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۲ - ۱۰ دی ۱۳۹۱

تبرئه معاون بازداشتگاه در پرونده مرگ مشکوک

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دیمیتری کراتوف، معاون مدیر بازداشتگاهی که سرگئی ماگنیتسکی وکیل روس در آن بازداشت بود و به طرز مشکوکی درگذشت، تبرئه شد.
 
به گزارش انتخاب ؛ دیمیتری کراتوف، به اتهام اهمال در انجام وظایف در جریان مرگ سرگئی ماگنیتسکی تحت تعقیب بود.
 
دادگاهی در مسکو روز جمعه وی را از اتهام وارده تبرئه کرد. بنا بر استدلال قاضی آقای کراتوف در انجام وظایف خود برای نجات سرگئی ماگنیتسکی قصور نکرده است.
 
دیمیتری کراتوف پس از صدور حکم دادگاه می گوید: "از قاضی به خاطر حکم صادره تشکر می کنم. و از تمام کسانی که از من حمایت کردند، به صداقتم اعتقاد داشتند، برای من دعا کردند و نگرانم بودند تشکر می کنم. امروز همچنین می خواهم از تمام همکارانم در سندیکا و حمایتشان تشکر کنم.”
 
سرگئی ماگنیتسکی در ماه نوامبر سال ۲۰۰۸ میلادی به اتهام تقلب مالیاتی دستگیر شد و دادسرای مسکو با صدور قرار بازداشت موقت وی را روانه زندان بوتیرکا در مسکو کرد.
 
وی در ماه نوامبر سال ۲۰۰۹ به طرز مشکوکی در زندان جان خود را از دست داد. فعالان حقوق بشر در روسیه مسئولان زندان را به خشونت و اهمال متهم می کنند.
 
مرگ آقای ماگنیتسکی که در یک دفتر وکالت آمریکایی فعالیت می کرد واکنش مقامات آمریکایی را نیز برانگیخت. آمریکا با متهم کردن روسیه به نقض حقوق بشر چهاردهم دسامبر قانونی به نام ماگنیتسکی را تصویب کرد. مطابق این قانون مقامات روس که در مرگ وکیل روسی دخالت داشته و یا مظنون به نقض حقوق بشر هستند حق ورود به خاک آمریکا را ندارند.
 
نظرات بینندگان