کد خبر: ۸۹۵۵۳
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۶ - ۰۹ دی ۱۳۹۱

سهم 11 درصدی چین از صادرات جهان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : وزارت بازرگانی چین اعلام کرد: این کشور در ۹ماه نخست 2012 میلادی بیش از 11 درصد صادرات جهان را در اختیار داشته است.

 
به گزارش فارس به نقل از اکونومیک تایمز ، وزارت بازرگانی چین اعلام کرد: سهم این کشور در صادرات جهانی در ۹ ماه نخست امسال به بیش از 11.1 درصد رسیده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد 0.6 درصدی روبرو شده است.بر اساس این گزارش صادرات چین در ۹ماه نخست امسال علی رغم وضعیت نابسامان اقتصاد جهانی با رشد بیشتری نسبت به سایر اقتصادهای بزرگ روبرو شده است.

 
بر این اساس، حجم کل مبادلات تجاری چین در ۱۱ماه نخست امسال نیز به بیش از 1.83 تریلیون دلار رسیده است.

 
مرکز اطلاعات دولتی چین موسوم به اس آی سی پیش بینی کرد: صادرات این کشور در سال آینده میلادی 8 درصد رشد خواهد داشت.

 
میزان صادرات چین در ۱۱ ماه نخست 2012 میلادی با رشد 7.3 درصدی روبرو شده است و میزان واردات نیز در این مدت بیش از 4.1 درصد رشد داشته است.

 
چین قصد دارد، امسال به هدف رشد 10 درصدی مبادلات تجاری خارجی دست یابد که به نظر می‌رسد، دستیابی به این هدف امکان پذیر نخواهد بود.

 
بر این اساس چین می‌تواند، به رشد اقتصادی 8 درصدی در سال 2013 دست یابد .مرکز اطلاعات دولتی چین رشد اقتصادی 7.7 درصدی را برای این کشور در سال 2012 پیش‌بینی کرده است.

 
بر این اساس چین می‌تواند طی سال آینده بیش از 116 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کند که این رقم نسبت به امسال 3 درصد رشد خواهد داشت.

 
وقوع رکود اقتصادی در منطقه یورو و ژاپن و ادامه مشکلات و چالشهای اقتصادی آمریکا تاثیر منفی زیادی بر رشد صادرات چین داشته است.

 
این گزارش حاکی است، وضعیت بازارهای بین المللی به شدت شکننده و بی ثبات است و این مساله صادرات چین را به شدت تهدید می‌کند.

 
مدل و الگوی رشد اقتصادی چین در سه دهه گذشته بر مبنای سرمایه‌گذاری و صادرات بوده است، ولی به اعتقاد کارشناسان اقتصادی چین دیگر نمی‌تواند با تکیه بر الگوها و مدل‌های رشد اقتصادی گذشته به روند رو به رشد خود ادامه دهد.

 
چین باید به جای تمرکز بر صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی به فکر رشد و افزایش تقاضا و مصرف داخلی باشد.
نظرات بینندگان