کد خبر: ۸۹۶۳۸
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۱ - ۱۰ دی ۱۳۹۱

ادامه سکوت احمدی‌نژاد درباره آتش‌سوزی دبستان شین‌آباد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه‌های اعتماد، قانون و بهار خبر داده‌اند که ساریا رسول‌زاده، یکی دیگر از دانش‌آموزانی که در آتش‌سوزی دبستان شین‌آباد شهرستان پیرانشهر دچار سوختگی شده بود، روز جمعه درگذشت. روزنامه تهران امروز نوشته است که به‌رغم درگذشت دومین دانش‌آموز هنوز «سکوت محمود احمدی‌نژاد درباره آتش‌سوزی مدرسه شین‌آباد ادامه دارد».

روزنامه اعتماد گزارش داده است که «ساریا رسول‌زاده دانش‌آموز ده ساله‌ای که چون ۳۷ دانش‌آموز دیگر «۲۲ روز بعد از آن صبح جهنمی که بخاری نفتی کلاس درس مدرسه انقلاب اسلامی فاجعه آفرید از صبح چهارشنبه گذشته به کما رفته بود» و روز جمعه «از همکلاسی‌هایش در مدرسه ‌شین‌آباد برای همیشه خداحافظی کرد».

این روزنامه با اشاره به این که پیشتر نیز سیران یگانه دیگر دانش‌آموز دبستان شین‌آباد بر اثر «شدت سوختگی» درگذشته بود، نوشته «سارینا رسول‌زاده و سیران یگانه خیلی زود پرکشیدند تا شاید برای ایمن شدن و کمبود امکانات مدارس روستایی قربانیانی» شوند.

روزنامه اعتماد همچنین نوشته است که پدر ساریا روز جمعه «می‌خواست برخلاف ۲۲ روز گذشته که گفته بودند حرفی نزند لب به درددل بگشاید، اما فقط یک جمله توانست بگوید: دخترم داشت خوب می‌شد که به ناگاه به کما رفت»، و «بعد فقط صدای گریه‌اش شنیده شد».

این روزنامه با اشاره به این که حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش «تاکنون در قبال حوادث کلاس‌های درس و درگذشت دانش‌آموزان به گفتن تسلیت بسنده کرده است»، گزارش داده است که «تنها ۱۱ نفر از دانش‌آموزانی که در آن کلاس ناایمن سوختند هم‌اکنون در خانه‌های‌شان هستند و ۲۶ دختر دیگر به دلیل شدت سوختگی و مخصوصا مشکلات تنفسی ناشی از سوختگی این روز‌ها را در آی‌سی‌یو یا بخش‌های سوختگی می‌گذرانند».

جلال مرادی پدر سیما مرادی یکی از دانش‌آموزان آسیب‌دیده در آتش‌سوزی دبستان شین‌آباد درباره درگذشت ساریا مرادی به روزنامه اعتماد گفته است که «صبح روز چهارشنبه ساریا در حالی به کما رفت که باید‌‌ همان روز صورتش را عمل پیوند می‌کرد و با این اتفاق عملش به تعویق افتاد تا زمانی که از کما خارج شود و پس از دو روز که از حالت کما خارج شد قرار شد فورا صورتش تحت عمل جراحی قرار بگیرد»، اما «هیچ پوستی روی صورتش وجود نداشت و بافت‌های زیر پوست صورتش نیز به‌شدت چرک کرده بودند و باید حتما پانسمان می‌شدند تا بیش از آن چرک نکند و از طرفی باید زخم‌ها باز می‌ماند تا نسوج زیر پوست تنفس کنند. این دوگانگی در درمان کار پزشکان را سخت‌تر می‌کرد و به همین دلایل ساریا در حین عمل و به دلیل چرک کردن صورتش جانش را از دست داد».

حتی دانش‌آموزانی که از بیمارستان ترخیص شده‌اند نیز دچار آسیب‌های جسمی و روانی جبران‌ناپذیری شده‌اند، از جمله نگار موزه به روزنامه اعتماد گفته است که «همه‌اش خواب آن روزی را می‌بینم که این اتفاق افتاد و باز احساس می‌کنم داریم می‌سوزیم و زمانی که بیدار می‌شوم هم آن قسمت‌هایی از بدنم که سوخته است انگار همین الان در آتش بوده» و «پزشک به من گفت نباید جلوی پنجره بایستم و حتی جلوی بخاری و شوفاژ و نباید تا شش ماه دیگر از خانه خارج شوم تا خوب شوم».

حسن حمزه پدر مروارید حمزه نیز به این روزنامه گفته است که «دخترم حتی نمی‌تواند خودش به تنهایی تا دستشویی برود و برای بلند کردن از جایش و راه بردن او، حتی برای چند قدم باید همراه او باشیم» به دلیل گستردگی و شدت سوختگی «به محض این که به او نزدیک می‌شویم فریادش درمی‌آید».

روزنامه تهران امروز ضمن انتشار خبر درگذشت ساریا رسول‌زاده، رئیس دولت را به خاطر سکوت در قبال سوختن ده‌ها دانش‌آموز دبستان شین‌آباد و درگذشت دو تن از دانش‌آموزان مورد نکوهش و انتقاد قرار داده و نوشته است که «سکوت محمود احمدی‌نژاد برابر حادثه آتش‌سوزی مدرسه شین‌آباد ادامه دارد».

این روزنامه در سرمقاله شماره شنبه تاکید کرده است که «کمترین انتظار این بود که رئیس دولت به جای برکناری وزیر بهداشت»، وزیر آموزش وپرورش «را زنهار می‌داد و توضیح می‌خواست و اقدامات او را درباره مصون‌سازی مدارس کشور در برابر حوادثی از قبیل آتش‌سوزی بررسی می‌کرد و اگر قصوری وجود داشت که دارد، وزیر مربوطه را توبیخ می‌کرد، اما نه تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه محمود احمدی‌نژاد هنوز که هنوز است آن چنان که شایسته و بایسته بوده وارد عمل نشده است».

این روزنامه همچنین نوشته است که «مرگ ساریا در حالی اتفاق افتاد که وزیر آموزش و پرورش بعد از ملاقات با دانش‌آموزان در بیمارستان و پس از حضور در صحن مجلس شورای اسلامی از بهبود حال آنها سخن گفته و اعلام کرده بود بعد از عیادت وی از دانش‌آموزان، آنها از روی تخت بلند شده، شعر خوانده و ورزش کرده‌اند و به‌زودی از بیمارستان مرخص می‌شوند»، و این اظهارات حمیدرضا حاجی بابایی اگر چه رسانه‌ای شد اما «کمتر کسی جز وزیر آموزش و پرورش و اطرافیانش با دیدن تصاویر دانش‌آموزان مصدوم آنها را باور کرد».

شیرزاد عبداللهی، کار‌شناس حوزه آموزش و پرورش، نیز طی یادداشتی در روزنامه بهار با عنوان «آتش در مدرسه همچنان قربانی می‌گیرد»، نوشته است که علاوه بر سیران یگانه و ساریا رسول‌زاده که روز جمعه درگذشت، چند دانش‌آموز دیگر دبستان شین‌آباد نیز «با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند».

یادداشت‌نویس روزنامه بهار ضمن یادآوری اظهارات وزیر آموزش‌وپرورش که گفته ۱۵۰‌هزار کلاس درس و ۵۰‌ هزار اتاق اداری مدارس بخاری نفتی دارند، تاکید کرده است که «معنای این رقم این است که هنوز ۳۰ تا ۴۰‌هزار مدرسه روستایی در معرض خطر هستند».

شیرزاد عبداللهی همچنین نوشته که «آیین‌نامه ایمنی و بهداشت مدارس در فروردین‌ماه سال ۸۴ بر اساس استانداردهای ملی و جهانی در ۳۳ ماده تهیه شد، اما به دلیل بار مالی مسکوت ماند» و تاکید کرده است که وظیفه فوری وزیر آموزش‌وپرورش تهیه «آیین‌نامه جامع ایمنی و بهداشت مدارس» و تصویب آن در شورای‌ عالی آموزش‌وپرورش و ارسال آن به مدارس است».
نظرات بینندگان