arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۰۵۰۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۳ - ۱۶ دی ۱۳۹۱

شغل جدید مرضیه وحید دستجردی و محمد باقر لاریجانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

برکناری مرضیه وحید دستجردی و در ادامه آن محمد باقر لاریجانی منجر به خانه نشینی وزیر سابق بهداشت و قائم مقام او نشد. مرضیه وحید دستجردی که پیش از این نیز در دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان جامع زنان آرش تدریس و فعالیت می کرد از صبح شنبه دوباره در این مرکز مشغول به کار شد.
حواشی سیاسی به وجود آمده برای برکناری وزیر سابق بهداشت از سوی دولت به شکلی به سرنوشت کاری محمد باقر لاریجانی نیز گره خورده بود که او نیز همچون وحید دستجردی از دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران به دفتر پژوهشکده علوم غدد و متابلیسم بیمارستان شریعتی اسباب کشی کرد و رئیس این پژوهشکده شد.
پژوهشکده ای که یک ماه پیش به دستور وزیر سابق بهداشت و درمان افتتاح به محمد باقر لاریجانی نیز رئیس آن شد.
استراحت یک هفته ای مرضیه وحید دستجردی در حالی بود که او به گفته معاون پارلمانی وزیر بهداشت، "خانم وحید دستجردی تا ساعت 12:30 دقیقه آخرین روز کاری اش در دفتر کارش حضور داشت و طی یک هفته گذشته توانست با پیگیری‌های خود 80 درصد مشکلات دارویی کشور را حل کند."
از طرف دیگر محمد باقر لاریجانی در حالی پس از هفت سال از دانشگاه علوم پزشکی تهران خداحافظی کرد که این دانشگاه با بیش از 70 سال تلاش در عرصه های مختلف پزشکی، قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده پزشکی کشور است که از‌ بدو تأسیس تا کنون، سهم عمده ای در تربیت پزشکان کشور ایفا نموده است.سالانه بیش از 400 پزشک عمومی و حدود 900 نفر متخصص و فوق تخصص و فلوشیب، 80 نفر فوق لیسانس و دکترای علوم پایه پزشکی از این داشکده فارغ التحصیل می گردند که تعداد قابل توجهی از آنها به عنوان اعضاء هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور مشغول بکار می شوند.

 

صراحت لهجه، شجاعت در گفتار
دولت نهم با 12 وزیر در نیمه‌های راه خداحافظی کرد و در دوره دهم تا به امروز با هشت وزیر. اما هیچ کدام به اندازه اولین وزیر زن در جمهوری اسلامی صدای اعتراض نمایندگان مجلس، کارشناسان حوزه سلامت و ناظران سیاسی را در نیاورد.
مرضیه وحیددستجردی بیش از آنکه زنی سیاستمدار باشد، وزیر بهداشت و نیرویی متخصص بود. کارنامه سه ساله فعالیت او دارای انتقادات مختلفی نیز هست. مثلا انتقاد به نحوه مدیریت آزمون دستیاری و مباحث مربوط بر تقلب‌ها در این آزمون، ادغام دانشگاه‌های علوم پزشکی با صرف هزینه‌های بالا، اتکای بیش از حد به واردات، دستکاری در ساختار وزارت بهداشت از جمله این انتقاد ها بود . اما آنچه که وزیر بهداشت را از سایر وزرا، دولتمردان، زنان در ساختار مدیریت دولت متمایز می‌کرد، صراحت لهجه و شجاعت در گفتار بود. او نداشتن ارز دارویی، کمبود دارو و افزایش هزینه‌های درمانی را با وجود آنکه شاید بر اثر سوء مدیریت در وزارت بهداشت صورت گرفته بود، با مصلحت اندیشی‌های سیاسی که مصادیق زیادی برای آن وجود دارد، جابه جا نکرد. البته او سال گذشته هم با اعلام آلودگی آب تهران به نیترات این صراحت را به اثبات رسانده بوداو در آخرین روز‌های مدیریت خود عنوان کرد: «ماندن یا رفتن برای من مهم نیست، دغدغه من سلامت مردم است.» با وجود انتقادات وارده بر مدیریت اولین وزیر زن در جمهوری اسلامی به جرات می‌توان گفت که سلامت مردم دغدغه مرضیه وحیددستجردی بود.

 

در جدول زیر اظهار نظر های مهم و چالش برانگیز وزیر سابق بهداشت را بخوانید؛

تاریخ

اظهار نظر

4 دی 91 دانشگاههای علوم پزشکی مشکل پرداخت حقوق دارند
24 آذر 91 به جای اینکه ارز خارجی به تجهیزات پزشکی اختصاص یابد متاسفانه درحد کارخانجات ماشینهای کشاورزی و زین اسب اعتبار می دهند.
27 آذر 91 بیماران سرطانی ما به شدت تحت فشار پرداخت هزینه های درمانی هستند.
11 آذر 91

دارو از نان شب هم واجبتر است، چرا که مواد غذایی جایگزین دارند، اما دارو جایگزینی ندارد.

24 آذر 91

هزینه درمان، سالانه هفت ونیم درصد مردم را زیر خط فقر می برد

30 آبان 91 شرایط کشور جنگی است
29 آبان 91

ما نقل و انتقال ارز در خارج از کشور را از طرق غیررسمی میتوانیم دور بزنیم ولی مشکل تخصیص ارز توسط بانک مرکزی در داخل کشور را نمیتوانیم دور بزنیم.

29 آبان 91

هزینه 800 میلیارد تومانی هدفمندی یارانه ها برای وزارت بهداشت

15 آبان 91

پارازیتها هیچ تاثیری بر سقط جنین ندارد

5 آبان 91

تحریم نبودن داروی ایران یک دروغ بزرگ است

27 مهر 91 تنظیم خانواده از اول به زور نبود و الان هم افزایش جمعیت به زور بر مردم تحمیل نمی شود.
7 تیر 91

هم اکنون مسایل و موضوعات مهم تری در حوزه سالمت وجود دارد تا حذف کراوات در بیمارستانها

25 مرداد 91

70 درصد هزینه های درمان را مردم می پردازند

30 فروردین 91

اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بر حوزه سالمت آثار منفی دارد

24 آبان 90

درباره رهاسازی بیماران نمیدانم چطور خبرنگاری به طور فی سبیل الله عکسی را می گیرد و باز هم فی سبیل الله آن را به رسانه ها می دهد

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
mehdi
|
-
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۶
10
6
صراحت بیان وگفتارایشان درموردمشکلات موجوددربخش درمان که گریبانگیربیماران وهمچنین کارمندان این عرصه است موردتقدیرمی باشد
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۶
11
4
الحق كه نمره بيست برازنده ايشان است ممنون كه صندلي رياست براي وي مهم نبود و واقعيت ها را اعلام كرد اقايان ياد بگيرند به اين بايد گفت مرد كابينه احمدي نزاد و باقي زنان هستند
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۶
1
11
یادمان نرفته که جناب ایشان در مقابل طرح مسخره نسخه نویسی بزبان فارسی که از ابداعات بینظیر جناب آقای دکتر!!! رحیمی بوده ، در مصاحبه تلویزیونی چقدر منفعلانه پاسخ دادند.حالا هم مطمئن باشید پشت پرده این ماجرا مساله ای وجود دارد
نظرات بینندگان