arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۰۵۲۹
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۷ - ۱۶ دی ۱۳۹۱

حرف‌های آل پاچینو درمورد یک نقش جنجالی/ تصویر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 آل پاچینو در فیلم تلویزیونی «فیل اسپکتور» نقش تهیه‌کننده جنجالی آلبوم‌های موسیقی را بازی می‌کند.

بهار سال آینده فیلم تلویزیونی «فیل اسپکتور» به کارگردانی دیوید ممت روی آنتن می‌رود، اما بینندگان نباید انتظار دیدن تصویری کاملا واقعی از زندگی فیل اسپکتور، تهیه کننده افسانه‌ای که به جرم قتل در زندان به سر می‌برد و وکیل مدافعش لیندا کنی بیدن داشته باشند.
 
هیلن میرن در این فیلم نقش کنی بیدن را بازی می‌کند. او روز جمعه در جریان نشست زمستانه انجمن منتقدان تلویزیونی درمورد بازی در این فیلم گفت: «فیلم ترکیب غریبی از تخیل و واقعیت است.»

آل پاچینو که در فیلم نقش اصلی را بازی می‌کند هم چنین اعتقادی دارد و باید نتیجه گرفت هدف از ساختن این فیلم ارائه تصویری مستند از این شخصیت معروف نبوده، بلکه ماجرای زندگی او بهانه‌ای بوده برای روایتی داستانی و تخیلی از رابطه اسپکتور و بیدن در دوران اولین جلسه دادگاه اسپیکتور که به اتهام کشتن لانا کلارکسن بازیگر در سال 2003 برپا شد.
 
حتی پاچینو از دیدار با اسپکتور تهیه کننده آلبوم «دیوار صوتی» پرهیز کرد چراکه «فیل اسپکتور این فیلم آدم متفاوتی است.»
 
زمانی که پاچینو پذیرفت در این نقش بازی کند، اسپکتور واقعی جلسه اول دادگاهش برگزار شده بود (سال 2007) و طبق حکم هیئت منصفه محکوم به اعدام شده بود، اما در جلسه دوم دادگاه که سال 2009 برپا شد، او به 19 سال زندان محکوم شد و این روزها در زندان به سر می‌برد.
 
در عوض پاچینو به جای دیدار با اسپکتور ساعت‌ها وقت خود را صرف دیدن تصاویر آرشیوی از دادگاه اسپکتور کرد و تلاش کرد به درک درستی از شخصیت مخلوق دیوید ممت برسد. جالب اینجاست که پاچینو 20 سال پیش در جریان یک مهمانی کنار فیل اسپکتور ایستاده بود و عکسی هم از آن شب به یادگار مانده، اما پاچینو گفت «هیچ خاطره‌ای از این عکس» ندارد.
 
پاچینو که برای بازی در این نقش کلاه گیس به سر گذاشته گفت: «درمورد اسپکتور هیچ نمی‌دانستم جز اینکه تهیه‌کننده آلبوم‌های بسیار مهمی بوده و البته یک پرونده عجیب و غریب قتل هم در زندگی‌اش وجود دارد.»
 
پاچینو که در فیلم «گلن گری گلن راس» با ممت همکاری کرده بود، افزود: «با اینکه قصدم تقلید ذره ذره رفتار اسپکتور نبود، اما ساعت‌ها نشستم و حرف زدن او درمورد موضوعات مختلف را تماشا کردم.»
 
هلن میرن می‌گوید هرگز قصد نداشته شبیه بیدن شود، اما در دوران ساخت فیلم با بیدن واقعی که به عنوان مشاور با سازندگان همکاری داشت، رابطه‌ای دوستانه برقرار کرد. «خیلی معرکه است که کسی با تو همکاری کند که این تجربه را کاملا از نزدیک حس کرده باشد، اما ما در فیلم کپی تجربیات بیدن را تصویر نکرده‌ایم.»
 
میرن برای بازی در این نقش جایگزین بت میدلر شد که کمی مانده به شروع فیلمبرداری دچار سانحه شد. برای همین زمان کافی برای آماده شدن برای نقش را نداشت و بنابراین حضور بیدن کمک بسیاری به او می‌کرد. هرچند به دلیل در جریان بودن پرونده، بیدن نمی‌توانست تمامی اطلاعاتش را در اختیار عوامل بگذارد.
 
بیدن که در این نشست حضور داشت نیز گفت: «همیشه به خودم گفته‌ام که مدارک پلیس و نتایج بررسی صحنه جرم ثابت نمی‌کند فیل اسپکتور این قتل را انجام داده باشد. فیلم هم همین مسئله را بررسی می‌کند.»
 
میرن برای نزدیک شدن به نقش در جریان فیلمبرداری به تحقیقات جانبی نیز دست زد و از آنجا که همسرش (تیلور هکفورد کارگردان) سال‌ها پیش در زمان ساختن فیلم «Idolmaker» تولید 1980 با فیل اسپکتور همکاری کرده بود، تحقیقات برایش ساده‌تر بود. «نمی‌شود خیلی غلو کرد. فیل آدمی است پر از تناقض‌های عجیب. او در رویایی همیشگی زندگی می‌کرده است. نیمی انسان نیمی هیولا است.»
 
ممت در مقام نویسنده و کارگردان «فیل اسپکتور» هم به شدت شیفته همین تناقض‌ها شده است. او که اعتراف کرد در ابتدا علاقه چندانی به موضوع فیلم نداشته با دیدن مستند «خشم و شعف فیل اسپکتور» به ساختن فیلم علاقه‌مند می‌شود. «همینقدر برایم کافی بود. نمی‌خواستم همه چیز را درمورد فیل اسپکتور بدانم. هر چه را لازم بود می‌دانستم. به نظرم او یک دیوانه بود که دختری بیچاره را کشته بود. بعد از دیدن این فیلم نظرم عوض شد. به رای دادگاه شک کردم. شاید او گناهکار نباشد. همین شک و تردید را موضوع فیلم کردم.»
 
اسپکتور 73 ساله تهیه‌کننده آلبوم موسیقی گروه‌ها و چهره‌هایی چون بیتلز، شر و لئونارد کوهن است.
 
«فیل اسپکتور» 24 مارس 2013 از شبکه اچ‌بی‌او روی آنتن می‌رود.
 
هالیوود ریپورتر / 4 ژانویه / ترجمه: حسین عیدی‌زاده/ خبرآنلاین
نظرات بینندگان