arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۱۱۱۱
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۷ - ۲۰ دی ۱۳۹۱

48 زائر ایرانی ربوده شده تحویل سفیر ایران در سوریه شدند

معاون وزیر امور خارجه از تحویل 48 زائر ایرانی ربوده شده در سوریه به سفیر ایران در دمشق خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون وزیر امور خارجه از تحویل 48 زائر ایرانی ربوده شده در سوریه به سفیر ایران در دمشق خبر داد.

به گزارش مهر، حسن قشقاوی با اعلام این خبر افزود: به زودی وزارت خارجه بیانیه ای در خصوص آزادی زائران ربوده شده منتشر خواهد کرد.

معاون کنسولی و امور ایرانیان وزیر خارجه خاطرنشان کرد: در حال برنامه ریزی بازگشت این عزیزان به کشور هستیم.

وی از سلامت کامل هر 48 نفر خبر داد.

بر اساس این گزارش زائران  ایرانی در مرداد ماه سال جاری زمانی که قصد زیارت حرم حضرت زینب سلام الله علیها داشتند در منطقه ریف دمشق از سوی گروه های مسلح دستگیر و ربوده شدند.

پیگیری برای آزادی ربوده شدگان ایرانی از همان زمان آغاز و اخبار ضد و نقیضی نیز درباره سلامت گروگانها وجود داشت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از وضعیت اتباع ایرانی ربوده شده در سوریه و لیبی خواستار همکاری و مشارکت دبیرکل سازمان ملل متحد برای آزادی فوری آنها شد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین  در همان زمان طی تماس تلفنی با شیخ حمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر پیرامون تحولات منطقه و از جمله سوریه گفتگو کرد و در این گفتگو خواهان تلاش قطر برای آزادی گروگان های ایرانی شد.

اما پس از دستگیری زائران ایرانی رسانه های غربی اخباری را مبنی بر نظامی بودن ایرانی ها منتشر کردند که  وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تکذیب و اعلام کرد که بهره گیری از چنین حربه ای درموضوع توقیف خودرو زائران و ربایش مومنین خداجو و زائران بارگاه اهل بیت (ع) فاقد اعتبار وجاهت قانونی و ناشی از عدم تعهد و مسئولیت پذیری این گونه رسانه ها است.

 از سوی دیگر مقامات سوریه و از جمله ولید معلم وزیر امور خارجه این کشور که به ایران سفر کرده بود بر استفاده از تمام ظرفیت این کشور برای آزادی گروگان های ایرانی تأکید کرد.

تماس های وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات قطر برای آزادی زندانیان ادامه داشت و در مهر ماه بار دیگر در گفتگوی تلفنی با نخست وزیر قطر بر این موضوع تأکید کرد.

در همان زمان رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگوی تلفنی با رئیس مجلس قطر تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی انتظار دارد دولت قطر از تمام امکانات و ظرفیت های خود برای کمک به آزاد سازی هرچه سریعتر گروگانهای ایرانی بهره گیرد.

اما اولین خبر از سلامت کامل گروگان های ایرانی از زبان معاون عربی و افریقای وزارت امور خارجه منتشر شد. او در آبان ماه در گفتگویی با مهر اعلام کرد: اخباری که در 48 ساعت گذشته دریافت کرده ایم و تصاویری که واصل شده تأیید می کند که هر 48 زائر ایرانی ربوده شده در سوریه در سلامت کامل به سر می برند.

امیر عبدالهیان تأکید کرد که رایزنی با مقامات قطر و ترکیه برای آزادی گروگان ها ادامه دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق نیز از انجام چند دور گفتگو با گروگان گیران اتباع ایرانی در سوریه خبر داد و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک دیدگاه های طرفین به هم نزدیک شود تا شاهد آزادی ایرانیان باشیم.

 اما آخرین اخبار در مورد گروگان ها ی ایرانی مربوط به خبری بود که از سوی وزیر امور خارجه کشورمان منتشر شد. صالحی گفت که گروگان ها در سلامت به سر می برند و به زودی اخبار خوشی درباره آزادی آنها خواهیم شنید.

در پی اعلام این خبر از سوی وزیر امور خارجه امروز بالاخره زائران ایرانی پس از 6 ماه آزاد شدند.

بر اساس گزارش العالم ،بولنت یلدرم، رئیس هیئت امداد رسانی و کمکهای بشردوستانه ترکیه امروز چهارشنبه از موفقیت میانجیگری برای انجام قرارداد مبادله بازداشت شدگان میان نظام سوریه و مخالفان (مسلح) خبر داد تا بر اساس آن،2130 فرد بازداشتی در زندان‌های سوریه، از جمله شماری از اتباع ترک در مقابل 48 زائر ایرانی، آزاد ‌شوند.
نظرات بینندگان