arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۱۲۹۸
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۰۶ - ۲۲ دی ۱۳۹۱
وزیر صنعت و معدن: ‌

افزایش نرخ ارز به دلیل تحریم‌ها نبود

تحریم‌ها فلج‌کننده‌اند/اشک در چشمانم جاری می‌شود وقتی که می‌بینم جوانان ما تحصیلات عالیه دارند اما بیکارند/تحریم نفت و بانك مركزی بر اقتصاد کشور فشار آورد/چند سال پیش برخی از سرمایه‌داران از ما می‌خواستند تا ارز را به ۲۵۰۰ تومان افزایش دهیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایلنا: وزیر معدن و صنعت گفت: چند سال پیش برخی از سرمایه‌داران از ما می‌خواستند تا ارز را به ۲۵۰۰ تومان افزایش دهیم اما ما با آن مخالفت کردیم در خلال این تحریم‌ها خود ما مشکل نظام بانکی را درست کردیم که برگرفته از تحریم نبود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غضنفری در شصت وسومین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها حضور یافت و با اشاره به فرمایشات رهبری درخصوص انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: هر کس می‌خواهد رییس جمهور کشور شود باید تجربه سال ۸۸ را به یاد داشته باشد و بداند که اصل نظام فرا‌تر از پیروزی وی است.

تحریم‌ها کل اقتصاد کشور را در بر می‌گیرد

وی سپس درباره وضعیت اقتصادی کشور به مقوله تحریم و آثار آن پرداخت و گفت: متاسفانه در حال حاضر جنس تحریم‌ها با تحریم‌هایی که در گذشته بر کشور ایران اعمال می‌شد فرق کرده است اگرچه به لطف خداوند این تحریم‌ها بر ما غلبه نکرده است اما جنگی که در تحریم‌ها مطرح است جنگ مرز جغرافیایی نیست و باید مردم را به گونه‌ای آماده کنیم که انتظاراتی از ما داشته باشند که این انتظارات قابلیت اجابت داشته باشد.

وزیر صنعت و معدن به تاریخچه تحریم‌ها در دنیا اشاره کرد و گفت: پیش از شکل گیری سازمان ملل نیز تحریم‌هایی بر کشورهای مختلف اعمال می‌شد اما در این بین موضوع تحریم در کشور ما همواره متفاوت بوده است.

غضفنری علت اصلی اعمال تحریم‌ها بر کشور ایران را حمایت از تروریسم، دخالت در روند صلح خاورمیانه، دستیابی به سلاح کشتار جمعی دانست و افزود: ایران چون نمی‌‌خواهد زیر سلطه ظالمان برود مذاکرات آن‌ها را قبول نمی‌کنند و از این رو تحریم‌های مختلفی بر ما اعمال می‌شود که می‌توان به تحریم‌های مربوط به دوره جنگ ایران و عراق، تحریم دوره بازسازی ایران، تحریم مربوط به ریاست جمهوری کلینتون، پس از واقعه ۱۱ سپتامبر اشاره کرد اما نوع اصلی تحریم‌ها که با تحریم‌های گذشته فرق دارد از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است که بسیار هوشمندانه است و کل اقتصاد کشور را در بر می‌گیرد.

غضنفری با بیان اینکه ایران در ۵ و ۶ دوره، تحریم‌های مختلف و صدور قطعنامه‌ از سوی کشور آمریکا، اتحادیه اروپا را تجربه کرده است، گفت: آغاز این تحریم‌ها از سال ۸۵ بوده است و شدید‌ترین نوع آن نیز اوایل امسال با تحریم نفت، بانک مرکزی و مخابراتی آغاز شد.

وی در ادامه سخنرانی خود که برای اعضای شورای عالی استان‌ها صحبت می‌کرد به تفکیک تاثیرات تحریم‌ها بر حوزه حمل ونقل، نفت، تجارت، ‌بانک و بیمه و کل اقتصاد پرداخت و در این بین نکاتی را برای اعضاء بیان کرد تا از نزدیک با وضعیت اقتصادی کشور آشنا شوند و بدانند که چرا قیمت‌ها چند برابر شده است.

غضنفری تحریم خرید نفت ایران را یکی از تحریم‌های اساسی علیه ایران دانست و گفت: ارزی که از طریق فروش نفت، کشور تامین می‌کرد با این تحریم تحت تاثیر قرار گرفت از سویی در هیچ جای دنیا بانک مرکزی آن کشور را تحریم نمی‌کنند چرا که این بانک، بانک سودآور نیست اما تحریم این دو  بر اقتصاد کشور فشار آورد و مانع از آن شد تا ما بتوانیم نیازهای اقتصادی خود را در بخش‌های مختلف تامین کنیم چرا که نه ارزی داشتیم نه بانک مرکزی می‌توانست ارز را منتقل کند و نه حمل و نقلی که بتواند کالاهای مورد نیاز را به کشور وارد کند.

وزیر صنعت و معدن  تصریح کرد: همه این تحریم‌ها برای این است که پیوند عمیق بین حاکمیت و مردم از هم جدا شود و در این بین با اذیت کردن مردم با اعمال تحریم‌ها این موضوع پیگیری شد تا مردم برای تامین کالاهای خود هزینه‌ بیشتر پرداخت و در صف خرید کالا منتظر بمانند که نمونه عینی آن افزایش قیمت مرغ و کمبود آن بود.

غضنفری با بیان اینکه این تحریم‌ها را ما به عنوان تحریم فلج کننده می‌دانیم، گفت: خوشبختانه به لطف و عنایت خداوند و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری تدابیری برای حل این تحریم‌ها اتخاذ کردیم و امروز اعلام می‌کنم که وضعیت اقتصادی ما در بسیاری از کالاهای اساسی به نسبت سال گذشته از رشد خوبی برخوردار است. چرا که با جهت گیری‌های اقتصادی و اولویت بندی کالاهای اساسی و تعیین ارز مرجع و مبادله‌ای از ورود کالاهای لوکس و غیر ضروری جلوگیری کردیم.

افزایش نرخ ارز به دلیل تحریم‌ها نبود

وی با بیان اینکه تحریم‌ها در حوزه تجارت در راستای این بود که ایران همانند کره شمالی شود، گفت: چند سال پیش برخی از سرمایه داران از ما می‌خواستند تا ارز را به ۲۵۰۰ تومان افزایش دهیم اما ما با آن مخالفت کردیم در خلال این تحریم‌ها خود ما مشکل نظام بانکی را درست کردیم كه برگرفته از تحریم‌ها نبود تا با افزایش ارز به اهدافمان دست یابیم.

وی گفت: هم اکنون بسیاری از کالاهای ما در کشورهای خلیج فارس به فروش می‌رسد.

غضنفری ادامه داد: امیدواریم بتوانیم شعار ۳۰ ساله که در آن می‌خواستیم نفت را از بودجه و حوزه اقتصاد حذف کنیم با سیاست‌های کنونی حل شود. اگرچه تمامی اتفاقات افتاده در تحریم‌ها را ما یک نوع امتحان الهی می‌دانیم که موجب شد ما در حوزه اقتصادی به آرزوهای خود دست یابیم.

علت تحریم دستیبای به انرژی هسته‌ای نیست

وی خطاب به اعضای شورای عالی استان، اظهار کرد: هدف از تحریم‌ها در فشار قرار دادن مردم بود و علت آن نه موضوع هسته‌ای بود نه حقوق بشر علت این است که ایران نمی‌خواهد تابع دستورات ظالمانه برخی کشور‌ها باشد.

غضنفری در ادامه سخنرانی خود که بیش از یک ساعت به طول انجامید به تفاهمنامه‌ای که میان وزارت صنعت و معدن و شورای عالی استان منعقد شده بود اشاره کرد و گفت: این تفاهمنامه که سال گذشته به امضا رسیده است بدون آنکه حتی یک بار خوانده شود در کشوی میز من باقی مانده بود و جای تقدیر دارد که هیچ کاری در آن نشده است امسال نیز تفاهمنامه دیگری قرار است منعقد شود که من مطمئنم سرنوشت آن همانند اولی خواهد بود.

وی ادامه داد: بهتر است کمیته‌ای برای پیگیری این تفاهمنامه تشکیل شود تا بلکه این مسایل رنگ بوی اجرایی یابد و کاربردی شود.

غضنفری از اعضای شورای عالی استان خواست تا با فعال کردن شهرک‌ها و واحدهای صنعتی محل سکونتشان به افزایش تولید کمک کنند.

وی گفت: اشک در چشمانم جاری می‌شود وقتی که می‌بینم جوانان ما تحصیلات عالیه دارند اما بیکارند و هنوز استخدام نشده‌اند بهتر است با هم همکاری کنیم تا این معضل نیز حل شود.
نظرات بینندگان