arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۱۳۴۳
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۸ - ۲۲ دی ۱۳۹۱

هزینه میلیاردی قطر برای دخالت در سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تحلیلگر و اندیشمند بزرگ مصری با تاکید بر خرسند بودن رژیم صهیونیستی از بحران سوریه گفت: شبکه جاسوسی موساد در این بحران دخالت مستقیم دارد و در داخل و پیرامون سوریه ایفای نقش می‌کند.

به گزارش انتخاب به نقل از مشرق، «محمد حسنین هیکل» در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی مصری "سی. بی. سی" تاکید کرد: واقعیت آن است که تلاش ها در جهت نابود کردن سوریه است، اما با تمام این ها باعث شگفتی است که رهبری سوریه چگونه با وجود این همه جنگ روانی همچنان پابرجا ایستاده است.

هیکل که میهمان برنامه "مصر کجاست و به کدام سو می رود" بود، خاطرنشان کرد: شبکه انگلیسی "بی. بی.سی" با پخش اخبار ادعایی و تایید نشده درباره سوریه، در این جنگ مشارکت دارد.

این تحلیلگر برجسته مصری سپس با اشاره به درخواست قطر برای دخالت نظامی اعراب در سوریه تاکید کرد: از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه تاکنون، قطر دست‌کم 15 میلیارد دلار در این کشور هزینه کرده است.

به گزارش العالم، هیکل در بخش دیگری از سخنان خود، در ارزیابی موضع روسیه و چین در قبال تحولات سوریه، این دو کشور را "تجربه آموخته از اوضاع لیبی" دانست و افزود: ما (کشورهای عربی) هنوز هیچ تجربه ای نیاموخته ایم.

وی افزود: سازمان ناتو در برنامه ریزی های خود برای تحولات سوریه دچار اشتباهی بزرگ است زیرا ناتو، اوضاع سوریه را با مقیاس تجربه مصر و تونس می سنجد.

حسنین هیکل تصریح کرد: شیوه سرنگون شدن نظام در کشورهای مصر و تونس کاملا با اوضاع جاری در سوریه فرق دارد زیرا سوریه از نظر جغرافیایی و همچنین ماهیت نظام حاکم، وضعی متفاوت با مصر و تونس دارد و از نظر جغرافیایی، تاریخی و سیاسی، از ویژگی های مخصوص به خود برخوردار است.
نظرات بینندگان