arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۱۴۲۳
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۱ - ۲۳ دی ۱۳۹۱

وزیر علوم: دانشگاه‌ها براساس الگوی غربی فعالیت می‌کنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با بیش از 50 نفر از اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: مشورت و تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک اصل است.

به گزارش ایسنا، دکتر کامران دانشجو در این دیدار گفت: اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی افرادی کاملا آشنا با مسایل دانشگاه‌ها و آگاه به امور آموزشی و پژوهشی هستند لذا استفاده از نظرات کارشناسانه و دلسوزانه آنها به رشد آموزش عالی کشور کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی متعهد و متخصص مهمترین سرمایه یک کشور است، سرمایه گذاری برای آموزش عالی کشور را یک سرمایه‌گذاری زیربنایی دانست و خواهان توجه بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اختصاص منابع مالی به این بخش در بودجه کشور شد.

دکتر دانشجو با اشاره به اینکه در راستای اسلامی شدن دانشگاهها تاکنون 24 دانشگاه تک جنسیتی در کشور راه‌اندازی شده است،گفت: ایجاد یک دانشگاه دخترانه در هر استان امکان انتخاب داوطلبین را بیشتر تسهیل می‌کند.

وی تاکید کرد: اسلامی شدن دارای ابعاد شکلی ظاهری همانند مناسبات دانشجویان و دانشگاهیان با یکدیگر و ابعاد ماهوی همانند محتوای دروس دانشگاهی است که البته باید به هر دوی آنها توجه داشت. هر چند که ماهیت اصل است اما نمی‌شود به این بهانه به شکل نپرداخت، همانطور که دستورات دینی و حتی عبادات نیز هم ماهیت دارد و هم شکل آن مشخص است.

دکتر دانشجو اظهار داشت: اسلامی کردن دانشگاه‌ها به معنای ترویج و به کارگیری فرهنگ دینی و جاری و ساری‌ شدن احکام الهی در دانشگاه‌ها است، همچنین در رشته‌های مختلف تحصیلی بویژه در علوم انسانی، محتوای دروس باید منطبق با تعریف انسان در اسلام و جهان بینی توحیدی باشد.

وی گفت: علم اقتصاد، علم روانشناسی و علوم دیگر با نگرش و بر پایه تعریف کدام انسان است؟ و قرار است کدام انسان را و به کدام سرمنزل مقصود برساند؟ این موضوع کاملاً مشخص است که اگر انسان مادی و خوشبختی او مدّنظر باشد حتماً با انسان توحیدی و خوشبختی تعریف شده در این جهان‌بینی متفاوت است. همانطور که انسان مادی با انسان توحیدی تعاریف متفاوتی دارند خوشبختی آنها هم مبنای متفاوتی دارد.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال جاری 960 هزار نفر متقاضی ورود به دوره کارشناسی ارشد و 220 هزار نفر متقاضی ورود به دوره دکتری در آزمون‌های مربوطه ثبت‌نام کردند بر وظیفه وزارت علوم برای فراهم کردن امکان تحصیل افراد داوطلب تحصیلات تکمیلی تاکید کرد و گفت: این مهم با گسترش تحصیلات تکمیلی با شیوه‌های مختلف و از جمله ایجاد پردیس‌های دانشگاهی عملی می‌شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان در خصوص تناسب جمعیت فارغ التحصیلان دانشگاهها و نیاز بازار کار، گفت: با اجرایی شدن طرح آمایش آموزش عالی تلاش می‌کنیم ظرفیت پذیرش رشته‌های دانشگاهی براساس نیاز، استعدادهای بالقوه و امکانات هر استان تعیین شود و وزارت علوم ضمن اینکه آمار دقیقی از نیاز دستگاه‌های دولتی و بخش غیر دولتی ندارد در هر صورت وظیفه دارد امکان ادامه تحصیل را برای همگان فراهم کند.

دکتر دانشجو افزود: حدود هشتاد سال است که دانشگاه‌های ما چه در مناسبات و چه در محتوا براساس الگوی غربی فعالیت می‌کنند لذا تغییر روند و رویه موجود امری زمان بر و نیازمند فرصت کافی است و قدمهای خوبی که در این راستا برداشته شده است با همفکری و همکاری همه مسئولین به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی زودتر به نتیجه خواهد رسید.

وی افزود: ما باید فلسفه آموزش عالی و دانشگاه را بومی کنیم و از تقلید محض فلسفه آموزش عالی و دانشگاه به سبک غربی البته با حفظ نکات مثبت آن پرهیز کنیم.

گفتنی است حدود 30نفر از اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی در این جلسه، سوالات، نظرات و دیدگاههای خود را در خصوص مسایل آموزش عالی کشور مطرح کردند که تقدیر از اقدامات وزارت علوم و پیشرفت های علم و فناوری کشور، ترویح فرهنگ اسلامی و تسریع در اسلامی شدن دانشگاهها، تقویت شرکتهای دانش بنیان، گسترش فعالیت‌های مهارتی و فناوری در دانشگاهها، توجه بیشتر به گسترش مراکز آموزشی در مناطق محروم، تقویت وساماندهی زیر ساخت‌های دانشگاه پیام نور، گسترش تحصیلات تکمیلی و تسریع در بازنگری محتوی رشته‌های علوم انسانی از جمله مسایلی است که در این نشست مطرح شد.
نظرات بینندگان