arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۱۸۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۰ - ۲۶ دی ۱۳۹۱
تولید بنزین یورو4 به اندازه یک مخزن هم نیست!

خودروسازان زیر گیوتین سازمان محیط زیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دنیای صنعت: در حالی که در مجموعه وزارت نفت هنوز حتی مخزنی برای ذخیره سازی تفکیک شده سوخت با استاندارد یورو 4 در نظر گرفته نشده است، برخی مسئولان از جمله مدیران سازمان محیط زیست همچنان خودروسازان را هدف قرار داده با تهدیدهای مکرر آنها را به عدم اجرای استانداردهای تکلیف شده، متهم می کنند، تهدیدی از جنس شماره نکردن خودروها!

به عنوان نمونه، علی محمد شاعری معاون سازمان محیط زیست، چند روز پیش با بیان اینکه تنها دو خودروساز بزرگ کشور هستند که همچنان بر استاندارد یورو 2 پافشاری می کنند، گفته است: سایپا و ایران خودرو که 80 تا 100 درصد تولیداتشان داخلی است به دلیل اینکه ارتقا به استاندارد یورو 4، معادل 300 تا 400 هزار تومان برای هر خودرو، برایشان هزینه دارد زیر بار ارتقای استانداردها نمی روند. او در ادامه تهدید کرده است اگر خودروسازان از ابتدای سال آینده این استاندارد را رعایت نکنند تولیدات شان شماره گذاری نمی شود.

دیوار همه بلند است جز ...

شاعری در ادامه حرف های خود عقب افتادن شهرداری از برنامه افزایش حمل و نقل عمومی، نیروگاه‌های اطراف تهران از سوخت مازوت، عدم توسعه نامناسب شهری به ویژه در تهران، پائین بودن سرانه جنگل و فضای سبز در کشور و تخصیص نیافتن اعتبارات لازم بیابان زدایی براساس برنامه پنجم را از جمله عوامل آلوده کننده محیط زیست و هوا برشمرده است. در این میان طرح چند پرسش از معاون سازمان محیط زیست خالی از لطف نیست. ابتدا اینکه شاعری نگفته است که سایر دستگاه‌هایی که از سوی او متهم به عدم اجرای تکالیف خود شده اند، برای این کوتاهی ها چگونه بازخواست یا مجازات شده یا می شوند؟ شهرداری، نیروگاه های اطراف تهران، سازمان جنگل ها و مراتع و منابع طبیعی و ... کدام محصولشان شماره گذاری نخواهد شد تا تاوان آلودگی هوای تهران را بدهند؟ دیوار این سازمان ها با کدام خشت بلندتر از دیوار خودروسازان شده است که نه شماتت می شوند و نه حتی تذکر می گیرند؟

شاعری تضمین می دهد؟

پرسش دیگر اینکه اگر خودروسازان تا پایان همین امسال به عنوان مثال پانصد هزار خودرو با استاندارد یورو 4 تولید کنند و تحویل سازمان محیط زیست بدهند، آقای شاعری سوخت با استاندارد یورو 4 آنها را تامین خواهد کرد؟ اگر آقای شاعری می خواهد روی مصوبه هیات وزیران و وعده مسئولان وزارت نفت حساب کند و تضمین تامین سوخت این خودروها را بدهد، بهتر است پیش از آن این بخش از مصاحبه مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی با "دنیای صنعت" را بخواند: «شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی آمادگی کامل برای توزیع این سوخت – بنزین با استاندارد یورو4- در کل کشور و جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی را دارد و اگر میزان تولید این نوع بنزین در کشور در اندازه‌ای باشد که بخواهیم برای آن مخازن جدا در نظر بگیریم، این کار را انجام خواهیم داد.»

شاعری حتما می داند از نظر ادبیات فارسی و قواعد نگارشی به کار بردن کلمه «اگر» در یک جمله به چه معناست. این جمله را دوباره بخوانیم: « ... اگر میزان تولید این نوع بنزین در کشور در اندازه‌ای باشد که بخواهیم برای آن مخازن جدا در نظر بگیریم ... » برای معاون سازمان محیط زیست یادآوری می کنیم که طبق مصوبه اسفند 89 هیات وزیران، وزارت نفت مکلف شده است 6 ماه پیش از عرضه خودرو با استاندارد یورو4 سوخت مورد نیاز این محصولات را تامین و در سطح کشور عرضه کند. اگر اولتیماتوم خودروسازان تا پایان امسال است، امروز باید 4 ماه از عرضه این نوع سوخت در کشور گذشته باشد، حال آنکه این سوخت هنوز به آن میزان هم تولید نشده که بخواهند برای آن مخزن در نظر بگیرند!

سوخت ما آلودگی دارد

حال آنکه بنزین تولیدی یورو 2 هم که همواره مورد استفاده قرار گرفته ات، چندان بی اشکال نیست. موید حسینی صدر، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران عامل اصلی آلودگی هوای تهران و دیگر کلان شهرهای کشور، کیفیت پایین سوخت و آلودگی بنزین مصرفی است، دانسته و می گوید: آنچه مسلم است سوخت ما آلودگی دارد و در این زمینه هیچ گونه تردیدی وجود ندارد و از سوی دیگر موتور خودروهای تولیدی فاقد مبدل کاتالیستی است و در نتیجه آلاینده ها به صورت مستقیم وارد هوا می شوند.

وی راهکار فوری کاهش آلودگی هوا را ارتقای کیفیت سوخت و نصب مبدل کاتالیستی بر روی خودروها دانست و می افزاید: دولت بر اساس قانون متعهد شده بود تا در سال 91 کیفیت بنزین تولیدی کشور را از طریق کاهش میزان ناخالصی گوگرد به کمتر از 20 پی پی ام و افزایش عدد اکتان آن به 95 ارتقاء دهد. حسینی صدر با اعلام این که بنزینی که اکنون در جایگاه های سوخت کشور عرضه می شود دارای هزار پی.پی.ام گوگرد بوده و عدد اکتان آن نیز کمتر از 85 است، تصریح می کند: در طرح دو فوریتی مجلس برای کاهش آلودگی هوا، تمرکز اصلی بر روی ارتقای کیفیت سوخت است. این نماینده مجلس با تاکید بر این که بنزین آلوده نقش اول را در سریال دنباله دار آلودگی هوا دارد، خاطرنشان می کند: سایر سوخت های آلاینده و از جمله گازوییل، مازوت و نفت سفید نیز که به میزان بالایی در کشور مصرف می شوند، هر یک موجب افزایش آلاینده های هوا شده اند.

محیط زیست چه کرده است؟

سخن دیگر اینکه شاعری و دیگر مدیران سازمان حفاظت از محیط زیست پس از انتقادها و تهدیدهای خود، کی می خواهند گزارش کاری هم از عملکرد خود ارائه کنند؟ آنها برای حفاظت از محیط زیست کشور به ویژه در پایتخت دودآلود چه کرده اند؟ «حفاظت از اکوسیستم های طبیعی کشور و ترمیم اثرات سوء گذشته، پیشگیری و ممانعت از تخریب و آلودگی، ارزیابی ظرفیت قابل تحمل محیط در جهت بهره وری معقول و مستمر از منابع محیط زیست و نظارت مستمر بر بهره برداری از منابع محیط زیست» از جمله وظایف سازمان حفاظت از محیط زیست است. آیا تخریب و از بین رفتن جبران ناپذیر محیط زیست، از دریاچه ارومیه گرفته تا مراتع و جنگل های کشور نتیجه اقدامات و نظارت های این سازمان بوده است؟

توجیه تولید را از بین نبریم

ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص پافشاری سازمان محیط زیست بر تولید خودروهای یورو4 بدون آنکه سوخت مورد نیاز آنها تولید شده باشد، گفت: برای پرداختن به این موضوع باید چند مساله را به صورت همزمان در نظر گرفت.

وی در گفت و گو با دنیای صنعت اظهار کرد: در مرحله نخست باید به موضوع استانداردها پرداخت. طبیعی و مسلم است که باید در همه عرصه ها به ویژه مباحث تولید استانداردهای ملی و جهانی مدنظر قرار گیرد. با این وجود و در مسیر رعایت استانداردها، موضوع دوم یعنی واقعیات را نیز باید در نظر گرفت.

وی در خصوص واقعیت های موجود در عرصه اقتصادی گفت: ما نمی توانیم اجرا و الزام هیچ استانداردی را بدون توجه به واقعیت های اقتصادی کشور در دستور کار قرار دهیم، چرا که اگر نگاهی واقع بینانه نداشته باشیم، ممکن است تصمیماتی اتخاذ شود که مضرات آن بیش از منافع حاصل از آن باشد.

این نماینده مجلس موضوع سوم را مسائل و مشکلات موجود در عرصه صنعت عنوان کرد و افزود: نمی توان انکار کرد که تولید با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند. در این شرایط نباید تصمیم هایی گرفت که آگاهانه یا سهوا توجیه تولید را از بین ببرد.
نظرات بینندگان