arrow-right-square Created with Sketch Beta.
صفحه نخست - دین و اندیشه

در سوگ استاد بهرام مقدادی / یادداشتی به قلم فرشاد گراوند

در سوگ استاد بهرام مقدادی / یادداشتی به قلم فرشاد گراوند
چهره برجسته ادبیات انگلیسی، دکتر بهرام مقدادی، چشم از جهان تيره فرو بست. استاد بهرام مقدادی از شاخص ترین های دانشگاه تهران بود. وی دانش آموخته دانشسرایی عالی و سپس دانشگاه کلمبیای نیویورک بود. هم از محضر بزرگان ادب و معرفت ایران زمین بسان بدیع الزمان فروزانفر و هم در دانشگاه کلمبیا نزد پرفسور میلتون کاپلون خوشه ها چیده بود.

آیت‌الله سیدکاظم حائری از مرجعیت استعفا داد

آیت‌الله سیدکاظم حائری از مرجعیت استعفا داد
آیت الله حائری همه وکالت‌های شرعی خودش را نیز باطل اعلام کرده و گفته که از این پس هیچ یک از نمایندگان‌اش حق ندارند، به نام وی وجوه شرعی را بگیرند.

متن و ترجمه دعای روز عرفه

متن و ترجمه دعای روز عرفه
عرفه، دعایی منسوب به امام حسین(ع) است که روز نهم ذی الحجه در صحرای عرفات خوانده است. حجاج بیت الله الحرام بر این اساس، هرساله در این روز در صحرای عرفات حاضر شده و این دعا را زمزمه می کنند. شیعیان این دعا را در روز عرفه و در صحرای عرفات و نیز در مساجد مناطق دیگر جهان می‌خوانند.

نوشتاری از آیت الله صافی گلپایگانی بمناسبت شهادت حضرت جواد: امامت در صباوت و صغر سن

نوشتاری از آیت الله صافی گلپایگانی بمناسبت شهادت حضرت جواد: امامت در صباوت و صغر سن
آیت الله صافی گلپایگانی، در نوشتاری بمناسبت شهادت امام جواد علیه‌السلام آورده اند: دست یافتن بر امامت، پیش از سن بلوغ، گرچه تا آن زمان به طور رسمی سابقه نداشت و در بین امامان، هیچ‌یک در این سن بر مسند امامت ننشسته بود، ولی در بین سایر انبیا و پیامبران سابقه‌دار است; و حضرت عیسی و یحیی در کودکی به مقام نبوّت رسیدند و قرآن درباره حضرت عیسی می فرماید: (اِنّی عَبْدُ اللهِ آتانِی الْکِتابُ وَ جَعَلنی نَبِیّاً؛ :منم بنده خدا، به من کتاب داده و مرا پیامبر قرار داده است.»

سیدحسن خمینی: در فهم قرآن باید عقل را به خدمت گرفت / آوردن روح قانون به بطن جامعه طوفان به پا می کند

سید حسن خمینی: اگر به روح قرآن رسیده نشود همین کتاب الهی می تواند بسیاری را گمراه کند. در فهم قرآن باید عقل را به خدمت گرفت، و الا با همین قرآن ممکن است به جنگ علی (ع) رفت.

پرده هایی از حکمت یک مصلح / یادداشتی از ابوالفضل فاتح

پرده هایی از حکمت یک مصلح / یادداشتی از ابوالفضل فاتح
ابوالفضل فاتح: نمونه ها گواهی می دهد که آیت الله سیستانی چگونه از امتزاج مترقی «عقل و نقل و تاریخ و تجربه» اجتهادی روزآمد نموده و راهی جدید پیش روی می گذارد. دیدار و گفت و گوی اخیر نیز از نقاط عطف سلوک و مکتب آیت الله است، فراتر از آنچه گفته و شنیده شد، زمانه روشن خواهد ساخت چه آثار ماندگاری در تعمیق گفت و گو و مدارا و انسانیت و صلح و همچنین بر نظام ذهنی اهل فتوا و پیروان دو مکتب به ویژه قدرت نرم تشیع، بر جای خواهد گذاشت، ان شا ءالله. نه آنکه دیگر شاهد شکاف یا خشونتی نباشیم، اما زمان و مکان این رخداد و عناصر و شخصیت های شکل دهنده آن، با تمایز و معنا بخشی خاص خود در عصر رسانه و در منظر جهانیان، و با خلقی جدید، به گفت و گو، مشروعیتی دوباره و در «دکترین شیعه » به آن منزلتی افزون و راهبردی داد. و این همان کاری است که آیت الله به عنوان یک «مصلح ماندگار» از کوچه ی باریک خیابان شارع الرسول می توانست، برای مجد و عظمت مذهب، برای امت و برای بشریت و تاریخ به انجام رساند.

سازمان حج و زیارت: باز شدن مرز ربطی به اعزام زائر به عتبات ندارد/ هیچ کاروانی به عتبات نمی‌فرستیم

در حالی که معاون وزیر راه و شهرسازی به رفع محدودیت تردد مسافر به عراق اشاره کرده بود، معاون عتبات سازمان حج و زیارت از اعزام نشدن هیچ زائر و کاروانی به عتبات بدون هماهنگی با وزارت بهداشت و ستاد کرونا خبر داد.

آیت الله سبحانی: شیعه و سنی حق تکفیر یکدیگر را ندارند / مسلمانان بیدار باشند و یکدیگر را تحمّل کنند

حضرت آیت الله سبحانی به پرسشی درباره «عدم هتک و تکفیر مسلمانان» پاسخ داده اند.

مبانی فکری مکتب تفکیک

مبانی فکری مکتب تفکیک
دکتر حسن انصاری، عضو هیئت علمی دانشگاه پرینستون آمریکا: عنوان مکتب تفکیک عنوانی است متأخر و برساخته‌ای است از استاد محمدرضا حکیمی که از شاگردان مرحوم شیخ مجتبی قزوینی است که خود از شاگردان مبرز میرزا مهدی اصفهانی بوده است. میرزا مهدی اصفهانی از عالمان ساکن مشهد بود که مدتی در نجف محضر میرزای نایینی را در فقه و اصول درک کرد. آنچه در این زمینه کارساز است، مراجعه به نوشته‌های شاگردان اوست

متن کامل زیارت ناحیه مقدسه همراه با ترجمه فارسی

متن کامل زیارت ناحیه مقدسه همراه با ترجمه فارسی
زيارت حضرت سیدالشهدا علیه السلام صادره از ناحيه مقدس حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف معروف به زيارت ناحيه مقدسه :

entekhab | وب سایت انتخاب

پربازدید ها
آخرین اخبار پربحث ترین