arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۰۰۸۳
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۰ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۱

فتح الله زاده: بين 80 درصد استقلالي ها محبوب هستم/ تشعشع ستاره سوم را مي بينم

مدیرعامل باشگاه استقلال گفت: «زمانی در استقلال 16 سال هیات مدیره ثابت مانده است، تمام سکوها همدل بود اما الان سکوها 5 گروه می شوند.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

علی فتح الله زاده چهارشنبه شب با حضور در برنامه باشگاه شبکه دوم سیما درباره شرایط استقلال اظهار داشت: «فکر می کنم 14 هفته صدرنشینی استقلال حفظ شده است. از کادر فنی مجربمان به خصوص امیر قلعه نويی و بازیکنان متعصبمان که واقعا آبی هستند تشکر می کنم. ما امسال پولی ندادیم. همین عصر فرزاد حاتمی و علی حمودی آمده بودند دفتر پول بگیرند. بچه های پایین از آنها سوال کرده بودند اینجا چه می کنید گفته بودند آمده اند از حاج آقا پول بگیریم. پس از اینکه رفتند پرسیدند که شد؟ گفته بودند نه حاجی یک چیزی هم از ما گرفت. البته پولی نگرفتیم اما گفتیم که فعلا بازی تراکتور است. تمرکزتان را روی این بازی بگذارید. بردیم بیایید صحبت کنیم.»

به گزارش انتخاب ورزشی، وی درباره اینکه آیا حضور و جدایی اش در مدیریت باشگاه استقلال به برنامه هایش لطمه زده است عنوان کرد: «طبیعی است رفت و آمدها لطمه زده است. البته در مقام به دست آوردن و قهرمانی موفق بودیم. مجموع سال هایی که من در استقلال بودم 8 فصل است و در این 8 فصل، 6 قهرمانی دارم. نشان می دهد آمار بالایی است.»

مدیرعامل استقلال با اشاره به اینکه برخی می گویند او نتوانسته است در لیگ برتر قهرمانی به دست بیاورد اظهار داشت: «لیگ برتر لیگ برتر است. برخی می گویند که لیگ برتر جدید من قهرمانی نیاورده ام. به اسم نیست. آن زمان اسم لیگ برتر چیز دیگری بود. شاید دوره بعدی اسمش عوض شود. در واقع برترین لیگ بوده است.»

وی ادامه داد: «با این وجود من به دنبال کار ریشه ای بوده ام.. مثلا در دوره اول که 5 سال ماندم، خروجی اش در بازیکن سازی پیروز قربانی، امیر حسین صادقی، وحید طالب لو، مجتبی جباری و آندرانیک تیموریان بود. همه این ها به تیم ملی رفتند. 5 سال فرصت داشتم و کار کردم. در دوره دوم اصلا فرصت نداشتم. در دوره بعد، استقلال 4 سال نتوانسته بود به آسیا برود. هدفم این بود که قهرمان ایران شویم و به زیرساخت ها نگاه نکردم.»

مدیرعامل استقلال در پاسخ به این پرسش که آیا به قهرمانی در آسیا امیدوار است یا نه عنوان کرد: «من تشعشع این ستاره سوم را می بینیم. اگر خدا بخواهد. هوادارن ما می دانند من هیچ وقت در هیچ زمانی قول نداده ام اما می دانند تلاشم را با تمام وجود می کنم. من این نور را که ساطع می شود می بینم. هواداران باید بیایند. انگشتر با نگینش زیبا می شود. اگر مشکلات دیگرمان حل شود خوشبین هستیم.»

وی درباره مشکلات استقلال گفت: «برخی مشکلات را می گویم. ما الان ارز نداریم. دوستان باید این را جدی تلقی کنند. من بازی با الریان داشتم. این تیم 12 میلیون یورو داده نیلمار را خریده است. 9 میلیون یورو داده تاباتا را خریده است. این دو تا هزینه 5 سال استقلال هستند. حالا من دارم می روم پول ندارم. بانک مرکزی ارز نمی دهد. بعدش هم می گویند که سرفصل های ورزش را برداشته اند. ما برای سوهان ناخن ارز داریم، برای ورزش نداریم. بعد ارز دولتی نمی دهید می گویید خرید و فروش ارز قاچاق است. من چه کنم؟ پول هتل را باید بدهم. همان شب رفتم از رویانیان 20 هزار دلار گرفتم. دست رویانیان درد نکند اما اگر او هم نداشت من چه می کردم. از بهمنی، رییس کل بانک مرکزی می خواهم شخصا به این موضوع ورود کنند.»

مدیرعامل استقلال درباره بازی با تراکتورسازی عنوان کرد: «تیم ما تیم قدرتی شده است. در بازی با صبا که از یک کادر فنی خوب و مجرب بهره می برد ما 5، 6 بازیکن خوبمان را نداشتیم اما باز هم امتیاز گرفتیم. برای بازی با تراکتورسازی تیم آماده و کامل را در اختیار داریم. به هر حال این مسابقه 6 امتیازی است و سعی می کنیم نتیجه بگیریم تا با خیال آسوده تری به آسیا برویم. البته پس از این بازی هم 5 مسابقه دیگر است.»

وی درباره اینکه آیا استقلال روز جمعه به هوادارانش عیدی می دهد افزود: «استقلال و تراکتورسازی هر دو ایرانی هستند. عیدی باشد برای بازی با العین.»

مدیرعامل باشگاه استقلال درباره ساختارسازی در این باشگاه توضیح داد: «من فکر می کنم حدود 17، 18 سال پیش با باشگاه بایرلورکوزن ارتباط گرفتم. در این 18 سال این باشگاه یادم نمی آید که قهرمان بوندس لیگا شده باشد اما همه آدم ها آنجا مانده اند. فولر، هویزهویزر هستند، فقط کالموند رفته است آن هم به این دلیل که بازنشسته است. درست است قهرمان نشده اند اما آن باشگاه ساختارش خیلی قوی شده است. الان لورکوزن به عنوان یک بنگاه اقتصادی در بورس آلمان مطرح است. ما اینجا زمان بندی نداریم. اگر اغراق نشود، سردمدار خصوصی سازی در ایران من بودم. 15 سال پیش این موضوع را در تلویزیون مطرح کردم. حداقل یکی از آدم هایی بودم که برای اولین بار این موضوع را مطرح کردم. الان من می گویم همین تیم را 10 سال به من بدهید. نه اینکه مدیرعامل باشم و اختیار نداشته باشم. من را رییس مجمع کنید. نفروشید. باشگاه مال شماست. به عنوان پیمانکاری به من بدهید. نه سهیمه می خواهم و نه هیچ چیز دیگر، پس از 10 سال تیم را سود ده تحویل می دهم. این کار را در آن دوره کردیم. از سال 75، در یک فصل 4 بازیکن را به تیم های معتبر اروپا فرستادیم. پاشازاده، یزدانی، موسوی و دین محمدی. حالا بحث موفقیت را کنار بگذاریم. آن سال لورکوزن در هر سه جام فینالیست بود. من پولی را که به دست آوردم؛ دو سال با آن پول باشگاه را اداره کردم و یک ساختمان اداری برای باشگاه خریداری کردم. با آقای فائقی تماس بگیرید ببینید که فتح الله زاده از سازمان تربیت بدنی پول گرفت یا نه.»

وی درباره تفاوت بودجه استقلال در سال های گذشته و امروز عنوان کرد: «در سال  74، 280 میلیون کل هزینه تیم بود. بعد شد 700 میلیون و بعد یک میلیارد و صد میلیون و الان هم که دیگر خیلی بالارفته است.»

مدیرعامل استقلال تاکید کرد: «درست در آستانه نقل و انتقلات که می شود می گویند می خواهیم باشگاه را خصوصی کنیم. من چه کنم؟ می ایستم که واگذار کنند. مقعطی است و روزمره. ممکن سال است سال آینده باشگاه ما واگذار شود. چه برنامه ای می توانم در این شرایط داشته باشم؟»

وی درباره اینکه چرا خصوصی سازی در استقلال انجام نمی شود گفت: «متاسفانه لایه های میانی دولت از اینجا نفع دارند. مالی نه اداری. مقاومت می کنند. 20 سال است می خواهیم خصوصی سازی کنیم. پس از خصوصی سازی هم همه چیز تمام نیست. باید بسته حمایتی از باشگاه ها داشت. اگر از ورزش حمایت نشود، نمی شود به آن امیدوار بود. در انگلیس، باشگاه ها درآمدزایی دارند اما در همانجا دولت دو سال پیش به دو تیم 60 میلیون پوند بلاعوض داد که آنها را تعمیر کند. اگر فکر کنیم فوتبال پس از خصوصی شدن مشکلاتش تمام است دیگر کار فوتبال تمام است. این تفکر غلط است. من اصلا بورس را می خواهم چه کنم؟ اینها نخود سیاه هستند. ما یک برند هستیم. نمی خواهند بدهند. داریم بازی می خوریم.»


مدیرعامل استقلال در پاسخ به این پرسش که تا چه زمانی در این باشگاه می ماند گفت: «تا عمر دارم در استقلال هستم. یک موقع روی سکوها هستم اما نمی دانم تا چه زمانی مدیرعاملم. 5 سال می شود تیم های پایه را نتیجه گرفت. پس از 5 سال می شود گفت که یک مدیر چه کاره است. اگر جواب نداد دیگر سراغش نرویم. خودم را می گویم.»


وی ادامه داد: «بالاخره همه دوست دارند که بیایند استقلال. زمانی در استقلال 16 سال هیات مدیره ثابت مانده است، تمام سکوها همدل بود اما الان سکوها 5 گروه می شوند. لورکوزن را مثال زدم. ثبات مدیریت،برنامه محوری را پویا می کند.»


مدیرعامل استقلال درباره اینکه فکر می کند چقدر پیش هواداران این تیم محبوب است گفت: «بی تعارف فکر می کنم 80 درصد پیش هواداران استقلال محبوب هستم.»


وی درباره اینکه آیا کسی در باشگاه استقلال هست که وی و باشگاه را تحلیل کند گفت: «نه. من همه را تحلیل می کنم اما کسی نیست خودمان را تحلیل کند. من همه را چک می کنم. از مدیر فنی تا معاون اجرایی، مالی و سرپرست اما یک نفر باید کل باشگاه را چک کند.»


مدیرعامل استقلال درباره صدور کارت هواداری برای طرفداران استقلال اظهار داشت: «در حال انجام کارهای نهایی در این باره با بانک رفاه هستیم. این کارت، کار خرید روزانه و حساب پس انداز را انجام می دهد. اسنقلال و پرسپولیس به صورت همزمان انجام می شود. از هواداران می خواهیم این کارت را تهیه کنند.»


وی درباره شیرجه های خود در قطر گفت: «نگران بودم که یک آدم 90 کیلویی وقتی زمین می افتد چه می شود. بعدا ترسیدم که از آن ارتفاع بیفتم دست و پایم بشکند چه کسی جواب پدرم را می دهد.»


مدیرعامل استقلال تاکید کرد: «آرزویم این است کمپ را تمام کنم. هوادار بیاید در کنار تیم باشد. خانواده ها بیایند با بازیکن ما نهار و شام بخورد. همه همراه شوند. حتی دوست دارم در سفرهایمان بیایند. هیچ جای دنیا نمی شود اینگونه هوادار را پیدا کرد. من هم هوادار استقلال هستم. اکثر تیم ها از من خواستند مدیرعامل شوم اما فقط یک بار عضو هیات مدیره تراکتورسازی شدم.»


فتح الله زاده با انتقاد از اظهارنظر حمید استیلی در اینکه پرسپولیس اولین باشگاه ایرانی است که در رده تیم های پایه تیم های خود را به خارج از کشور فرستاده است اظهار داشت: «من برنامه پرسپولیس را می بینم اما چون دو باشگاه هستیم نباید تحریف کنیم. استیلی را خیلی قبول دارم و دوستش دارم اما تیم جوانان استقلال 15 سال پیش به دبی رفته است. با تیم سانتوز برزیل، با تیم ملی امارات، تیم الهلال و تیمی از مصر بازی کرد. باید طوری کار کنیم که تحریف نشود.»


وی افزود: «جمعه در انتظار 100 هزار استقلالی هستیم. 10 درصد هواداران تراکتور را یک جایی قرار می دهیم. 100 هزار استقلالی بیایند.»

نظرات بینندگان