arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۲۱۱۵۷
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۲۱ - ۲۵ تير ۱۳۹۲

ولایتی: بند 7 و 8 قطعنامه 598 هنوز اجرایی نشده است/ دریافت غرامت نیازمند تلاش مضاعف است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مشاور بین الملل مقام معظم رهبری با اشاره به عدم اجرای بند 7 و 8 قطعنامه 598 بین ایران و عراق گفت: دریافت غرامت جنگ مربوط به بند 7 است که تلاش مضاعف منطقه ای و بین المللی برای تحقق آن وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل مقام معظم رهبری در حاشیه اجلاس مقدماتی شهر اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره قطعنامه 598 بین ایران و عراق و این که از آن قطعنامه مواردی باقی مانده است بیان کرد: قطعنامه 598 هشت ماده دارد که ماده هفت و هشت آن اجرایی نشده است.

وی افزود: ماده هفت آن مربوط به این است که کشورهای داوطلب به دو طرف یعنی ایران و عراق برای بازسازی خسارت های ناشی از جنگ کمک کنند. ماده هشت نیز این است که یک سازمان و تشکیلات همکاری بین هشت کشور حوزه خلیج فارس شامل شش کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس و عراق و ایران تشکیل شود و برای ایجاد همکاری بین این هشت کشور و جلوگیری از بروز تنش و اختلاف بین این کشورها که در حقیقت یک نوع پیشگیری از وقوع جنگ دیگری در منطقه است.

ولایتی با بیان این که این دو ماده عملا اجرایی نشده است بیان کرد: شش بند دیگر این قطعنامه اجرایی شد و بند ششم قطعنامه که بعد از تلاش دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت و دبیرکل سازمان ملل متحد در آن زمان تلاش بسیاری برای اجرای آن کرد و یک کمیته بین المللی تشکیل داد تا متجاوز را تعیین کند.

ولایتی گفت: این کمیته پس از دو سال تلاش بالاخره به این نتیجه رسید که رژیم بعثی عراق متجاوز است و به ایران حمله کرده و او مقصر است. این بند 6 اجرایی شد که یکی از مهمترین بندهای مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بود چرا که سال ها از سوی حضرت امام اعلام شده بود شرایط ما عقب نشینی نیروهای متجاوز به مرزهای بین المللی و تعیین متجاوز بود این کار بعد از دو سال تلاش دیپلماتیک فشرده در سطح بین المللی توسط دبیرکل سازمان ملل اعلام شد و این یک برگ برنده و نشان بسیار مهمی از مظلومیت ملت ایران بود که مورد تجاوز رژیم بعثی عراق با کمک تعداد زیادی از قدرت های بین المللی و سرانجام پیروزی در دفاع مقدس و پیروزی در مذاکرات صلح انجامید.

ولایتی گفت: این مسئله توسط دبیرکل در شورای امنیت سازمان ملل مطرح شد و همه 15 عضو شورای امنیت بدون آن که اعتراضی داشته باشند این گزارش را تایید کردند.

مشاور بین الملل مقام معظم رهبری اظهار داشت: در مورد غرامت نیز مسئله مربوط به همان بند 7 قطعنامه بود که کشورهای داوطلب باید برای بازسازی آسیب های به عمل آمده کمک کنند که امیدواریم با پیگیری هایی که صورت می گیرد در آینده اجرا شود.

وی پاسخ به این سوال که امکان اجرای این بند چیست بیان کرد: بالاخره نیازمند تلاش بین المللی و منطقه ای دارد و یقین دارم که کشورهای منطقه نوعا از همکاری با جمهوری اسلامی ایران استقبال می کنند و تحقق این امر نیازمند یک تلاش مضاعف است.

نظرات بینندگان