arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۲۶۱۱۵
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۲ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۲

سرپرست وزارت علوم: استادان بازنشسته به دانشگاه‌ها برگردند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استادانی که بر خلاف مقررات بازنشسته شده‌اند می‌توانند به دانشگاه‌ها برگردند.
دکتر جعفر توفیقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران با اعلام این خبر اظهار کرد: استادان بازنشسته اگر احساس می‌کنند که برخلاف ضوابط و مقررات بازنشسته شده‌اند و می‌توانند به دانشگاه‌ها بازگردند و اگر در روند بازنشستگی آن‌ها خلاف یا اشتباهی صورت گرفته این امر قابل تجدید نظر است.
سرپرست وزارت علوم اظهار داشت: برنامه‌های آتی این وزارتخانه برپایه پنج سند بالادستی برای بیش از 4 میلیون دانشجو تدوین شده‌است.

توجه با اسناد بالادستی
دکتر توفیقی درباره جزییات این برنامه‌ها گفت: رویکرد برنامه‌‌های وزارت علوم در راستای اسناد بالادستی همچون سند چشم‌انداز 20 ساله نقشه جامع علمی کشور است و بنده براساس همین اسناد بالادستی تلاش به پیاده سازی محتویات این اسناد خواهم کرد. منتها تلاشی که ‌بنده خواهم کرد، با رجوع به این اسناد محورهای مهم را استخراج و اولویت بندی کردم و تا حدی با رویکردهای جدید سعی می‌کنم سرعت تحولات علمی را بیشتر کنم.
وی افزود: از جمله اولویت‌های برنامه‌ها که در این اسناد ذکر شده، بحث انطباق آموزش‌ها با نیازهای بازار کار است، در حال حاضر یکی از دغدغه‌های اصلی کشور اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه‌است که مسأله مهمی است و باید با اولویت به آن پرداخته شود. البته این امر به دستگاه‌های مختلفی مرتبط می‌شود. یکی از کارها بازنگری در برنامه‌های درسی، آموزشی و تطبیق بیشتر آن‌ها با نیازهای بازار کار کشور است همچنین بحث کاربردی کردن پژوهش‌ها که از محتویات این اسناد است. علاوه بر این، بحث تجاری‌سازی دستاوردهای علمی کشور و تکمیل چرخه‌تولیدات از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.

ارتقای دانشگاه ها در سطح تراز جهانی
وی افزود که باید دانشگاه‌ها را در سطح تراز جهانی ارتقا دهیم. دانشگاه‌های ممتازی داریم که می‌توانند در عرصه جهانی موفق باشند، همچنین به‌دنبال آن هستیم که همکاری‌های بین‌المللی را به گونه‌ای توسعه دهیم که تأثیر مستقیم بر کیفیت آموزش عالی کشور داشته باشد.
محورهای مهم دیگر، استقرارتضمین کیفیت ‌است که از این جهت از سایر کشورها عقب هستیم و باید به سرعت و با روش جدید مدیریت به این سمت برویم. همچنین بازنگری در دروس علوم انسانی که از محورهای مهم در نقشه جامع علمی کشور و بر‌اساس قانون برنامه پنجم توسعه است و باید با جدیت دنبال شود، به‌علاوه رسیدگی بیشتر به دانشجویان ایرانی خارج از کشور، رسیدگی به مشکلات ارزی، فرهنگی و اجتماعی آن‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد.
رسیدگی به مسائل مربوط به دانشجویان شاهد و ایثارگر نیز در دوره بنده به جد دنبال خواهد شد.
همچنین عدم تمرکز و تخصیص اختیارات به دانشگاه‌ها هم که در برنامه پنجم توسعه آمده است و این‌که دانشگاه‌ها از نظر تشکیلاتی و مالی با مصوبات هیأت امنای خودشان انجام دهند، از اولویت‌های ما خواهد بود.

بازگشت استادان بازنشسته به دانشگاه
دکتر جعفر توفیقی در خصوص بازنشستگی اساتید نیز گفت: بازنشستگی یک امر اداری است و معمولاً بر‌اساس ضوابط و آئین‌نامه می‌تواند اتفاق بیفتد. چه این مسأله در دانشگاه داخل و چه در دانشگاه خارج از کشور معمول و مرسوم است که اساتید بازنشسته نیز می‌توانند به دانشگاه‌ها برگردند و خدمت کنند و اگر در روند بازنشستگی احساس می‌شود که شخصی بر‌خلاف مقررات بازنشسته شده، قابل تجدید‌نظر است و افراد می‌توانند به دانشگاه‌ها مراجعه کنند و اگر خلافی در روند بازنشستگی آن‌ها صورت گرفته، قابل تجدید‌نظر است.
وی همچنین در خصوص برنامه وزارت علوم درباره دانشگاه‌های تک‌جنسیتی و همچنین تفکیک جنسیتی اظهار داشت: در این مورد دو بحث است، یکی دانشگاه‌های تک‌جنسیتی و دیگری تفکیک جنسیتی.
دانشگاه‌های تک‌جنسیتی در بسیاری از کشورها معمول است، برای این که مردم بتوانند قدرت انتخاب داشته باشند. اگر خواهران علاقه‌مند باشند در دانشگاه‌های تک‌جنسیتی تحصیل کنند این امر می‌تواند در کشور فراهم شود.
به نظر من در خصوص دانشگاه تک‌جنسیتی مانعی نیست و می‌تواند فعال باشد، اما این‌که در دانشگاه‌های معمولی، تفکیک جنسیتی کنیم، این را من امری غیر‌عادی می‌دانم، چرا که هم هزینه‌های فرهنگی دارد و هم هزینه‌های اقتصادی اما با این وجود با این‌که این امر در چند دانشگاه اجرا شده، این مسأله قابل بررسی است و باید به کمک دانشگاهیان بررسی و تجدید‌نظر کنیم اما در مجموع بنده معتقدم این تجربه نمی‌تواند تجربه موفقی باشد.
ایجاد کرسی های آزاداندیشی
سرپرست وزارت علوم همچنین درخصوص فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها و بحث کرسی‌های آزاداندیشی در سال آینده گفت: ‌برای فعالیت تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها قوانینی داریم که ابلاغ شده است. تصور می‌کنم که اگر دانشجویان در همان چارچوب تشکل‌های دانشجویی فعالیت کنند، می‌توانیم شاهد فضای باز فرهنگی و سیاسی در دانشگاه باشیم و هم فضای بسیار آرام و بدون تنشی داشته باشیم. تا زمانی که از قوانین تبعیت کنیم اطمینان دارم که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. درخصوص بحث کرسی‌های آزاداندیشی هم آیین‌نامه دارد و ابلاغ شده و لازم الاجراست و می‌تواند فرصت خوبی باشد برای باز بودن فضای سیاسی، فرهنگی، آزادی بیان و بیان دیدگاه‌های دانشجویان. البته باید در اجرا نیز کرسی‌های آزاداندیشی را به گونه‌ای اجرا کنیم که دانشجویان با احساس امنیت و آزادی در این کرسی‌ها شرکت کنند و دیدگاه خود را بیان کنند. دکتر توفیقی درخصوص استقلال دانشگاه‌ها نیز گفت که براساس قانون پنجم توسعه اشاره شده که دانشگاه و مراکز پژوهشی در امور مالی، اداری، تشکیلات و برنامه ریزی‌های آموزشی صرفاً با مصوبات هیات امنای خودشان اداره شوند از نظر من این اوج اطمینان نظام به دانشگاه‌ها است و بنده همواره اشاره کرده ام که دستاوردهای نظام همین اطمینان به دانشگاه‌ها است. یعنی دانشگاهیان دانشگاه خود را اداره کنند. تجربه نیز نشان داده که دانشگاهیان با توجه به مسائل علمی که دارند از اداره دانشگاه‌ها برمی آیند. در چارچوب سیاست‌های نظام و قوانین و مقررات این به معنای عدم تمرکز و مشارکت دانشگاهیان است و امیدواریم در اجرایی کردن آن تلاش کنیم.

تلاش می کنم دانشجوی ستاره دار نداشته باشیم
وی همچنین درخصوص دانشجویان ستاره‌دار گفت: ما این مسأله را بررسی می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد که این بحث ستاره‌دار شدن دانشجویان را در نظام آموزش عالی کشور نداشته باشیم و همه دانشجویان بتوانند با آرامش خاطر براساس قوانین دانشگاه با آرامش تحصیل کنند. دکتر توفیقی درخصوص تعامل وزارت علوم با دانشگاه آزاد نیز اظهار داشت: قطعاً این یک محور مهم خواهد بود. دانشگاه آزاد یک فرصت برای کشور است و خدمات بسیار ارزنده‌ای انجام داده و نیمی از دانشجویان کشور در این دانشگاه هستند. از این رو باید حتماً حمایت شوند و ارتباط وزارت علوم با این دانشگاه بسیار کلیدی است.

تغییر مدیران برحسب ضرورت
سرپرست وزارت علوم همچنین درخصوص تغییر مدیران و معاونان وزارت علوم گفت: درخصوص تغییر مدیران و معاونان مسئولانی هستند که به علت مشغله زیاد استعفا می‌دهند. اما تغییراتی که بنده بخواهم بدهم در حد ضرورت خواهد بود. بنده بیشتر به جای تغییر اعتقاد به اعمال روش‌های مدیریتی دارم. بنده معتقدم با همین نیروها می‌توانیم با شیوه‌های جدید و روش‌های جدید که در کشور به وجود آمده برنامه‌های موجود کشور در حوزه‌های علمی فناوری و پژوهشی را به خوبی پیش ببریم.

پایان مطلب/

نظرات بینندگان