arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۳۶۲۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۰۹ - ۲۸ مهر ۱۳۹۲

عراقچي: مجلس تصميم گيرنده اجراي پروتكل الحاقي / ظريف از روي ناچاري بر ويلچر سوار شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو تيم مذاكره كننده هسته اي كشورمان با گروه ۱+۵ با بيان اين كه اجراي پروتكل الحاقي برعهده مجلس شوراي اسلامي است، گفت : بار اصلي اعتماد سازي براي دستيابي به نتيجه مورد نظر طرفين بر دوش دولت آمريكا است.

به گزارش ايرنا، «سيدعباس عراقچي» كه شنبه شب در برنامه دو نيم ساعت شبكه خبر سخن مي گفت، مهم ترين مشخصه مذاكرات هسته اي ايران و گروه ۱+۵ در ژنو را جدي بودن دو طرف و ورود به بحث هاي محتوايي اعلام كرد.

وي افزود: ما در اين دور از مذاكرات كاملا جدي و براي مذاكرات محتوايي به ژنو رفته بوديم و البته اين جديت را در طرف مقابل نيز احساس كرديم و همين جديت باعث شد كه امكان ورود به بحث ها را به صورت دقيق و ريز داشته باشيم و نهايتا وارد بحث هاي محتوايي شديم.

معاون حقوقي و بين المللي وزير امور خارجه با بيان اينكه جديت طرفين باعث ايجاد فضاي مثبت در مذاكرات شد، تصريح كرد: مثبت بودن فضا اين بدان معنا نيست كه دو طرف ديگر اختلاف ندارند؛ دو طرف كماكان اختلافات بسيار عميق وزيادي دارند و ما در يكسري از اصولمان اصرار داريم و راه طولاني در پيش است.

*** در مذاكرات ژنو توانستيم وارد يك مسير مشترك شويم

عضو تيم مذاكره كننده هسته اي كشورمان درباره تفاوت مذاكرات اخير با مذاكرات گذشته گفت: در اين دور از مذاكرات، بعد از مدت ها توانستيم وارد يك مسير مشترك شويم؛ سابق بر اين مسيرهاي متفاوتي داشتيم و فضاهاي فكري متفاوت بود ولي براي اولين بار بود كه موفق شديم وارد يك مسير مشترك شويم كه البته طولاني است و ورود به آن به معناي خاتمه كار نيست.

عراقچي مسير پيش رو را طولاني، مشكل، پر فراز و نشيب و پر پيچ و خم توصيف كرد و افزود: اين مسير دشمنان و موانع زيادي دارد ولي مهم اين است كه ما وارد اين مسير شويم و مهم تر اينكه ما اين مسير را معرفي كرده ايم .

معاون وزير امور خارجه با بيان اينكه در پايان دو روز مذاكرات فشرده در ژنو، قالب طرح ايران براي ادامه مذاكرات مورد توافق قرار گرفت، اظهار كرد: در محتواي طرح هنوز اختلافات عميق است و اين حركت نه تنها آسان نيست بلكه بسيار سخت است.

عضو تيم مذاكره كننده ايران با گروه ۱+۵ مهم ترين دشمن اين گفت و گوها را رژيم صهيونيستي دانست و افزود: صهيونيست ها با تبليغات و فضاسازي هاي رسانه اي و با اخبار و گمانه زني هاي دروغ سعي مي كنند تا فضاي به وجود آمده را تخريب كنند تا مذاكرات پيش نرود.

معاون حقوقي و بين المللي وزير امور خارجه با بيان اينكه بايد انتظارات خودمان را از مذاكرات معقول كنيم، تصريح كرد: مطمئن هستم با توكل به خداوند، با استفاده از ارشادات حكيمانه رهبر معظم انقلاب و با حمايتي كه اكثريت مردم از ما خواهند كرد اين مسير را با پيشرفت طي خواهيم كرد.

*** مذاكرات هسته اي را نبردي ديپلماتيك مي بينيم

وي درباره برداشته شدن تحريم ها و به رسميت شناختن حقوق هسته اي ملت ايران گفت: ملت ايران از حقوق خود بهره مند هستند و اين را با ايستادگي ده سال اخير در موضوع هسته اي و با پيشرفت دانشمندان در عرصه ميداني نشان داده اند و ما آنجا مذاكراه مي كنيم تا اين حقوق تثبيت شده و تحريم هاي ظالمانه برطرف شود.

عراقچي درباره اينكه به مذاكرات خوشبين است يا نه، گفت: اگر به معناي خوشبيني به طرف مقابل باشد كه ما هيچ گاه نه خوشبين و نه ذوق زده هستيم ؛ ما اين مذاكرات را يك نبرد ديپلماتيك مي بينيم، همان نبردي كه در جبهه هاي حق عليه باطل و عليه صدام و اشغالگري وجود داشت به شكل ديگري در قالب يك جبهه ديپلماتيك در حال تكرار است.

معاون وزير امور خارجه با بيان اينكه به دشمن اعتمادي نداريم و خوشبين نيستيم، اظهار داشت: دشمن، دشمن است و حتما با ترفندهاي آن مقابله خواهيم كرد ولي با شيوه مربوط به خود و ديپلماسي.

عضو تيم مذاكره كننده در عين حال افزود: البته ما به مذاكرات اميدوار هستيم. ديپلمات بايد اميدوار باشد و اگر ديپلمات، اميدوار نباشد مذاكرات به پيش نخواهد رفت زيرا اصطلاحي است كه مي گويد وقتي ديپلماسي به پايان مي رسد يا وقتي ديپلمات ها نااميد مي شوند، جنگ آغاز مي شود.
وي توضيح داد كه ديپلمات هاي ايراني به قوت و توانايي هاي خود، حمايت هاي مردمي، هدايت هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي اعتماد داشته و به آن اميدوار هستند.

عراقچي تاكيد كرد: رهبري همواره ارشاد مي كنند و مراقب هستند؛ ايشان فرمودند كه به تيم مذاكره كننده ايراني خوشبين هستند و اين بزرگترين سرمايه براي ماست كه اعتماد و خوشبيني ايشان را داريم.

عضو تيم مذاكره كننده هسته اي كشورمان خاطرنشان كرد: دشمن مدت ها تهديد نظامي و تحريم اقتصادي كرد ولي مردم ما باج ندادند و حال قصد دارد به چيزهايي كه با تهديد و تحريم به آن دست نيافت در عرصه ديپلماسي دست يابد كه ما نيز در اين عرصه باج نخواهيم داد.
وي گفت: مسلما روزي كه وقت آن برسد، جزييات مذاكرات را براي آگاهي مردم منتشر خواهيم كرد و مردم خواهند ديد كه فرزندان آنها چگونه از حقوق آنها دفاع كرده اند.

*** لغو همه تحريم ها

عراقچي در پاسخ به سوالي درباره خبر منتشر شده در روزنامه نيويورك تايمز مبني بر اينكه دولت اوباما آماده آزادسازي تمام اموال بلوكه شده دولت ايران است، گفت: هيچ مقام آمريكايي اين موضوع را نگفته و از نظر من اين موضع در قالب فضاسازي هاي رسانه اي است تا فضا را تخريب كنند و با ايجاد ابهامات اذعان مردم را به انحراف بكشانند.

وي با بيان اينكه بلوكه كردن اموال ايران اقدامي كاملا غيرقانوني است، افزود: ما حتي قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد را ماهيتا غيرقانوني و غيرمنطقي مي دانيم چه برسد به اين تحريم هاي يكجانبه كه كاملا غيرقانوني و برخلاف موازين حقوق بين الملل بر ملت ايران تحميل شده است.
عضو تيم مذاكره كننده ايران با گروه ۱+۵ تاكيد كرد: در طول مذاكرات حتما بايد به نقطه اي برسيم كه همه تحريم ها اعم از تحريم هاي يكجانبه و چند جانبه و شوراي امنيت رفع شود، اين از جمله اهداف ما در مذاكرات است و اينكه تحريم ها تدريجي رفع شود يا دفعتا، بستگي به روند مذاكره دارد.

معاون وزير امور خارجه با بيان اينكه از مذاكرات استانبول -۲ توافق شد تا مسائل به دليل پيچيدگي به صورت گام به گام حل شود، خاطرنشان كرد: اعتمادسازي براي مردم ما برداشتن تحريم هاي ظالمانه است و در مقابل آماده پرداختن به نگراني هاي معقولي هستيم كه ممكن است طرف مقابل داشته باشد.

وي با تاكيد بر «نگراني هاي منطقي» طرف مقابل گفت: هر سوالي، هر ابهامي و هر نگراني از نظر ما معقول نيست بلكه خيلي از اين نگراني ها بهانه جويي، زياده خواهي و مستمسكي است براي اغراض ديگر؛ با اين حال اگر نگراني از پايه عقلايي برخوردار باشد، به آن خواهيم پرداخت.

*** گام اول بيشتر از سه ماه زمان نياز ندارد

عراقچي درباره تعيين چارچوب زماني براي مذاكرات گفت: فكر مي كنيم مي شود در طول يك دوره شش ماه تا يكساله مذاكرات را جمع بندي و به پايان برسانيم.

وي با يادآوري طرح پيشنهادي جديد جمهوري اسلامي ايران گفت: اگر حسن نيت در طرف مقابل وجود داشته باشد، براي گام اول احتمالا بيشتر از سه ماه زمان نياز نباشد و اگر همين جديت و حسن نيتي كه مدعي هستند دارند، ادامه پيدا كند مي توانيم مذاكرات را در يك دوره چند ماهه پايان دهيم.

عضو تيم مذاكره كننده ايران با گروه ۱+۵ مرحله بعد از مذاكرات را ورود به اجرا عنوان كرد و افزود: مسلما براي هر گامي كه بايد برداشته شود، از گام اول تا گام آخر، دوره هاي زماني خواهيم گذاشت و قطعا وارد هيچ مسير تاريكي نخواهيم شد و حتما بايد مسير روشن باشد.

وي با بيان اينكه براساس طرح پيشنهادي ايران گام اول و گام آخر مهم ترين گام ها هستند، تصريح كرد: در يك مسير گام به گام، هدف نهايي مذاكرات بايد روشن باشد و ما چارچوب زماني براي هر گام مشخص خواهيم كرد و سعي مي كنيم مسير را از هم اكنون روشن نگاه داريم.

*** اطمينان و اعتماد به طرف مقابل نداريم

عراقچي در پاسخ به سوال ديگري درباره اينكه چه تضميني براي برداشته شدن تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد وجود دارد، گفت: هر احتمالي از سوي طرف هاي مقابل مي رود و ما نه اطمينان و نه اعتماد داريم و نه خوشبين هستيم.

وي ويژگي روند گام به گام را در برداشته شدن گام ها به صورت همزمان و متعادل دانست و گفت: اگر طرف مقابل گام خود را برندارد و به تعهدات خود براساس توافق عمل نكند، مسلم است كه گام هاي بعدي برداشته نمي شود و ما پيش بيني كرده ايم كه بايد به جايي برسيم كه همه تحريم ها از جمله تحريم هاي شوراي امنيت برداشته شود.

عضو تيم مذاكره كننده هسته اي كشورمان تاكيد كرد: در هر طرحي، برداشته شدن همه تحريم ها از جمله تحريم هاي شوراي امنيت جزء گام ها و اهداف است؛ طرف هاي مقابل نيز تاكيد كردند كه از نظر آنها تحريم ها هدف نيست و اگر به هدف اصلي كه به اصطلاح صلح آميز بودن و صلح آميز ماندن برنامه هسته اي ايران برسند، هيچ تحريمي باقي نخواهد ماند.

عراقچي در عين حال اضافه كرد: ما به اين گفته گروه ۱+۵ اعتماد نخواهيم كرد و طراحي گام ها را به گونه اي انجام خواهيم داد كه در نهايت همه تحريم ها برداشته شود.

*** همواره آماده گفت و گو بوده ايم

معاون وزير امور خارجه اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران هيچ وقت از مذاكره و گفت و گو فرار نكرده است و ما همواره آماده گفت و گو بوده ايم.
عراقچي تاكيد كرد: سلاح هسته اي نه در اعتقادات مذهبي و انساني و نه در دكترين نظامي ما جايي نداشته است.

*** كارشناسان در كميته هاي تخصصي

عضو تيم مذاكره كننده ايران درباره زمان برگزاري جلسه كميته هاي تحريم، علمي و هسته اي كه در مذاكرات ژنو درباره آن توافق شد، گفت: با تشكيلات خانم اشتون در ارتباط هستيم تا درباره تاريخ و محل اين گفت و گوهاي به توافق برسيم.

وي با باين اينكه تشكيل اين كميته ها بايد تا پيش از برگزاري دور بعدي مذاكرات (۱۵ و ۱۶ آبان ماه) انجام شود، افزود: از طرف ما غير از كارشناسان هسته اي از سازمان انرژي اتمي، در بحث هاي مربوط تحريم كارشناسان مالي، بانكي، نفتي و تجاري هم بايد حضور داشته باشند.

*** اگر اقداماتي كه مي خواهيم، انجام ندهند گامي برنمي داريم

در ادامه اين برنامه درباره اظهارات وندي شرمن نماينده دولت آمريكا در مذاكرات ۱+۵ در زمان سفر به سرزمين هاي اشغالي مبني بر اينكه «تا زماني كه ايران اقداماتي را كه ما مي خواهيم انجام ندهد، تغييري درتحريم ها صورت نخواهد گرفت»، سوال شد كه عراقچي پاسخ داد: اين يك نبرد ديپلماتيك است. ما هم به طور متقابل، اگر اقداماتي را كه مي خواهيم انجام ندهند، اقدامي انجام نخواهيم داد.
وي با تاكيد بر اينكه مسير مذاكرات گام به گام است، گفت: در اين دعوا هر طرف شانتاژ خبري و فضاسازي رواني مي كند ولي ما بايد بدانيم كه دوستان با هم مذاكره نمي كنند بلكه دشمنان با هم مذاكره مي كنند.

*** گام ها بايد متوازن و همزمان باشد

عراقچي در پاسخ به آخرين سوال نيم ساعت اول برنامه شبكه خبر در پاسخ به سوالي درباره اظهارات ويليام هيگ درباره اينكه ايران بايد گام هاي اول را بردارد، گفت: ين اظهارات از نظر ما صحيح نيست بلكه گام ها بايد به صورت همزمان برداشته شود.

عضو تيم مذاكره كننده هسته اي كشورمان اظهار داشت: پيشنهاد ما اين بود كه هر دو طرف نگراني هاي فوري طرف ديگر را برطرف و اعتمادسازي كنند؛ از نظر ما تحريم هاي ظالمانه بايد برداشته شد و ما نيز نگراني هاي منطقي آنها را برطرف خواهيم كرد ولي گام ها بايد به صورت همزمان برداشته شود.
معاون حقوقي و بين المللي وزير امور خارجه به كشورهاي ۱+۵ توصيه كرد رويكرد گذشته خود را كنار بگذارند.

وي ادامه داد: در بازي برد- برد هر دو طرف بايد يك بازي مشخص و سازنده را ارائه دهند و لازم است تا هم آقاي هيگ و هم سايرين رويكرد جديد ايران را بهتر درك كنند و بدانند گام ها بايد متعادل و همزمان برداشته شود.

*** موضوع هسته اي بايد بين ايران و آژانس حل شود

عراقچي در نيم ساعت دوم برنامه «دو نيم ساعت شبكه خبر» با انتقاد از سياسي شدن روند پرونده هسته اي كشورمان گفت: اين بحث فني و حقوقي است و بايد بين ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي حل و فصل شود.
معاون وزير خارجه ارجاع اين موضوع را به شوراي امنيت سازمان ملل متحد غيرقانوني و غيرمنطقي دانست و افزود: هيچ يك از تحريم هاي ظالمانه باعث نشده تا اهداف و خواسته هاي طرف مقابل برآورده شود.

*** پروتكل الحاقي برعهده مجلس شوراي اسلامي

عضو تيم مذاكره كننده هسته اي كشورمان در پاسخ به سوالي درباره اجراي پروتكل الحاقي به معاهده عدم اشاعه تسليحات هسته اي گفت: ايران اين پروتكل را امضا كرده است ولي به صورت نهايي توسط مجلس شوراي اسلامي تصويب نشده است.

وي خاصيت اين پروتكل را شفافيت بيشتر از جمله با اعمال دسترسي هاي بيشتر، بازرسي هاي سرزده و بازديد هاي مفصل تر عنوان كرد و افزود: اجراي اين پروتكل ضريب اطمينان از عدم اشاعه را بالاتر مي برد.
عراقچي با يادآوري اجراي داوطلبانه اين پروتكل در سال هاي ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵، تصريح كرد: ما براي نشان دادن حسن نيت خود نزديك به دو سال و نيم اين پروتكل را اجرا كرديم اما آنها به بهانه پروتكل بدنبال اهداف ديگري رفتند كه شرح آن مفصل است.

معاون وزير امور خارجه اقدام مجلس در ممانعت از ادامه اجراي داوطلبانه پروتكل الحاقي را انقلابي، صحيح و منطقي توصيف كرد و گفت: اين اقدام مجلس مورد حمايت وزارت امور خارجه است و اكنون نيز تصميم گيري درباره اجراي آن برعهده مجلس شوراي اسلامي است.

وي تاكيد كرد: در مذاكرات ژنو به طرف مقابل به صورت جدي گفتيم كه مجلس در اين مورد دخيل است و اگر اقدامات اعتمادساز و گام هاي بزرگي از سوي شما برداشته شود، ممكن است در گام هاي پاياني مجلس احساس كند منافع ملي ايران تضمين شده و اجراي اين پروتكل را تصويب كند.

*** بار اصلي اعتمادسازي بر دوش آمريكا

عراقچي در پاسخ به سوال ديگري درباره مذاكرات دو جانبه ايران و آمريكا در چارچوب ۱+۵ گفت: ما در قالب ۱+۵ با همه كشورهاي عضو مذاكرات دو جانبه هم معمولا داشتيم و البته در مجامع بين المللي امر رايجي است كه كشورهايي كه در جمع چند جانبه شركت مي كنند در حاشيه آن با هم ديدار دارند.
وي با بيان اينكه در دوره هاي گذشته نيز با هيات آمريكايي ديدارهاي دو جانبه صورت گرفته است، تصريح كرد: در ژنو نيز ما با درخواست همه كشورهاي ۱+۵ براي ديدارهاي دو جانبه مواجه شديم.

معاون وزير امور خارجه با بيان اينكه آمريكا بايد تلاش زيادي را براي جلب اعتماد مردم ايران انجام دهد، خاطرنشان كرد: همه اين مصايب را از چشم دولت آمريكا مي بينند و «شيطان بزرگ» يك شعار و لفاظي نيست بلكه مبتني بر واقعياتي است كه تاريخ ما از سياست هاي استعماري و امپرياليستي و سلطه طلبانه دولت آمريكا تجربه كرده است.

عضو تيم مذاكره كننده ايران با گروه ۱+۵ تاكيد كرد: بار اصلي اعتمادسازي بر دوش دولت آمريكاست و ملت ايران اعتمادي به اين كشور ندارد و ما با نگاه بدبيني و سوء ظن به سياست هاي آنها نگاه مي كنيم.
معاون حقوقي و بين المللي وزير خارجه گفت: دولت آمريكا بايد سردمدار اعتمادسازي براي به معني تصحيح سياست ها در عمل است و در ادامه بايد به برداشته شدن تحريم هاي تحميلي بيانجامد.

*** به نظرات مخالفان احترام مي گذاريم

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره مخالفان توافق ايران و گروه ۱+۵ گفت: همه نقش ما را در سوريه، لبنان، فلسطين، عراق و افغانستان به عنوان يك بازيگر صلح مي دانند ولي بسياري نقش ما را درباره مقابله با سلطه و ايجاد عدالت و صلح برنمي تابند.

عراقچي به برخي منتقدان داخلي تيم مذاكره كننده هسته اي كشورمان اشاره كرد و اظهار داشت: البته در داخل كشورهم كسان ديگري هستند كه به شيوه هاي ديگري اعتقاد دارند؛ ما به آنها احترام مي گذاريم و اتفاقا در خيلي از موارد ديدگاه هاي آنها به ما كمك كرده و براي ما سازنده بوده است با اين حال تخريب پسنديده نيست.

*** محرمانه ماندن مذاكرات نشانه اي از جدي بودن آن

عضو تيم مذاكره كننده محرمانه بودن مذاكرات را نشانه اي بر جدي بودن و حسن نيت طرفين براي پيشرفت آن دانست و افزود: مذاكراتي كه همه چيز آن باز است و در رسانه ها جزييات طرح ها گفته مي شود، نمايش، جنگ تبليغاتي و مذاكره تبليغاتي است؛ در حالي كه مذاكرات واقعي تا آخرين لحظه جوش خوردن معامله، جزيياتش محرمانه باقي مي ماند.

معاون وزير امور خارجه خطاب به مردم كشورمان گفت: مردم ما مي فهمند كه بحث محرمي و نامحرمي نيست بلكه بحث اين است كه مذاكراتي كاملا جدي در حال جلو رفتن است و اگر كنترل آن نكنيم، دشمناني كه در راس آنها رژيم صهيونيستي قرار دارد و مي خواهند اين مذاكرات شكست بخورد، به اهداف خود مي رسند.

عراقچي تصريح كرد: من آن قدر به خودم مطمئن هستم كه اميدوارم روزي تمامي نوار هاي مذاكرات پخش شود تا مردم ببينند چگونه با صلابت از حقوق آنها دفاع كرديم؛ البته عاري از خطا نيستيم و منكر اين مساله هم نيستيم و ان شاء الله روزي اين مطالب را به اطلاع مردم خواهيم رساند.

*** ظريف از روي ناچاري در ژنو بر ويلچر سوار شد

عراقچي درباره كمردرد وزير امور خارجه نيز با يادآوري فشار كاري سنگين به دكتر ظريف در جريان سفر به نيويورك گفت: بعد از شركت وزير خارجه در جلسه كميسيون امنيت ملي مجلس، تيتر يكي از روزنامه ها خيلي براي ايشان سنگين آمد؛ دكتر ظريف بعد از ديدن اين تيتر چون موضوع مربوط به كميسيون امنيت ملي مي شد به صورت تلفني با آقاي بروجردي صحبت كرد و در حين صحبت كمرش را گرفت.

معاون وزير امور خارجه با بيان اينكه دكتر ظريف بنا به توصيه پزشكان بايد به استراحت مطلق بپردازد، گفت: عليرغم اينكه پزشكان به آقاي ظريف توصيه اكيد براي استراحت مطلق كرده بودند اما به خاطر مذاكرات ژنو، ايشان به اين توصيه عمل نكرد و هم در جلسات مختلف شركت كرد و هم به ژنو آمد.
وي درباره سوار شدن وزير خارجه بر ويلچر در ژنو نيز تصريح كرد: من از نزديك شاهد بودم كه دكتر ظريف چه قدر درد مي كشيد و ايشان از سر ناچاري و كمر درد شديد حاضر شد در ژنو بر ويلچر سوار شود.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
سروش
|
-
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
0
9
جناب دکتر عراقچی ملت ایران بسیار بسیار فهمیده به روز و روشنفکر هستن تمامی موارد را مو به مو رصد میکنن شما با قدرت کارتون را انجام دهید به دادو قال افراطی ها هم گوش ندهید.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
0
8
این یعنی مجاهدت ، فداکاری ، جانفشانی و ایثار
نظرات بینندگان