arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۲۵۴
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۵ - ۱۷ آذر ۱۳۹۲

معاون پارلمانی رئیس جمهور: یکی از برنامه‌های رئیس جمهور احیای سازمان مدیریت بوده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون پارلمانی رئیس جمهور اظهار کرد که در برنامه رئیس جمهور این بوده که سازمان مدیریت احیاء شود، گفت: اما نحوه احیاء سازمان باید به گونه‌ای طراحی شود که اگر در جایی نیاز به قانون هم بود در قالب لایحه به مجلس ارائه شود.
 
به گزارش ایسنا، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز در جلسه علنی امروز مجلس در جریان رسیدگی به طرح یک فوریتی تشکیل سازمان مدیریت، برنامه‌ریزی و بهره‌وری با استناد به اصل 126 قانون اساسی، گفت: براساس این اصل مسئولیت امور برنامه‌ای و بودجه‌ای و استخدامی کشور مستقیما برعهده رئیس جمهور بوده و وی می‌تواند اداره آن را به دیگری هم واگذار کند. همچنین رئیس جمهور براساس اصل 124 برای انجام وظایف قانونی خود می‌تواند معاونینی داشته باشد.
 
معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان این که رئیس جمهور هم در برنامه‌های خود مدنظر داشته که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را احیاء کند، گفت: اما نحوه احیاء این سازمان، شرح وظایف آن و چگونگی عملکرد آن براساس اختیارات قانون اساسی و نظر رئیس‌جمهور طراحی می‌کنند و در جایی هم که نیاز به قانون وجود داشته باشد در قالب لایحه به مجلس ارائه شود.
 
انصاری خاطرنشان کرد: بر همین اساس بنا بود سازمان امور اداری – استخدامی و برنامه‌ای و بودجه‌ای ادغام شود و یک سازمان وجود داشته باشد که تا کنون دولت به اجماع نظر در این موضوع نرسیده است. البته دو دیدگاه وجود دارد نخست این که برخی معتقدند امور اداری – استخدامی با امور برنامه‌ای و بودجه‌ای دارای یک ماهیت است و برخی دیگر بر این موضوع اعتقاد دارند که ادغام این دو سازمان موجب تضعیف عملکرد هر یک از آن‌ها می‌شود.
 
وی با اشاره به این که تجربه گذشته نشان داده در برخی موارد برای این دو سازمان ادغام و یا انتزاع وجود داشته است، گفت: همیشه امور استخدامی و اداری کشور تحت‌الشعاع مسائل بودجه‌ای بوده است و از این رهگذر مشکلاتی ایجاد شده است لذا دولت در نظر دارد که این دو معاونت در یکدیگر ادغام شوند اما چون کار کارشناسی صورت نگرفته و دولت نظر مثبتی ندارد.
 
 لاریجانی از معاون پارلمانی رئیس جمهور سوال کرد که دولت دولت در واقع با کلیات احیای این سازمان موافق است، اما شیوه دیگری را نیز در نظر داشته است که انصاری نیز پاسخ داد از آنجایی که هم دولت و هم طراحان تشکیل سازمان مدیریت بر احیای این سازمان نظر دارند با کلیت این طرح موافق هستیم.
نظرات بینندگان