arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۷۵۲۸
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۲۱ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۲

صدور کارت ملی هوشمند از ۲۲ بهمن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 
رئیس سازمان ثبت احوال کشور، از آغاز طرح صدور کارتهای ملی هوشمند از ۲۲ بهمن خبر داد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، محمد ناظمی اردکانی در نشست خبری افزود: صدور کارت‌های هوشمند ملی به عنوان یکی از دستاوردهای علمی و فنی در کشور است که چند سال است در کشورهای پیشرفته آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این طرح از 22 بهمن به شکل رسمی در کشور آغاز می‌شود، گفت: قبل از اجرای طرح به شکل آزمایشی تعدادی کارت هوشمند ملی در استان قم صادر شده است و در انتخابات ریاست جمهوری نیز به شکل آزمایشی برای مجریان انتخابات کارت هوشمند ملی صادر شد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور هدف از صدور کارت هوشمند ملی را شناسایی همه ایرانیان در فضای مجازی اعلام کرد و گفت: تاکنون افرادی که دارای کارت ملی بودند به شکل فیزیکی و حضوری خدماتی را دریافت می‌کردند و یا احراز هویت می‌شدند اما با صدور کارت‌های هوشمند ملی، امکان شناسایی افراد در فضای مجازی وجود دارد.

ناظمی اردکانی با اشاره به پیش بینی های امنیتی صورت گرفته برای این کارت افزود‌: در این کارت دو اثر بیومتریک صاحب کارت (اثر انگشت) ثبت شده همچنین اثر 10 انگشت نیز در حافظه کارت موجود است و اطلاعات در پایگاه جمعیتی کشور ذخیره می‌شود.

وی گفت: همچنین امضای دیجیتال برای هر فرد در کارت‌ها پیش بینی شده و پست الکترونیک نیز برای دارندگان کارت به منظور اطلاع رسانی به شکل انبوه یکی دیگر از امکانات گنجانده شده در کارت‌های ملی هوشمند است.

رئیس سازمان ثبت احوال افزود: روی این کارت‌ها اطلاعات هویتی دارنده کارت جای گرفته اما اطلاعات دیگری از قبیل تعداد فرزندان، همسر و مشخصات آنان همچنین میزان تحصیلات، شغل و گروه خونی در حافظه کارت گنجانده شده است.

وی گفت: کارتهای هوشمند ملی کلید ورود به پایگاه داده های هر فرد در سامانه های دولتی است ، همچنین دارنده کارت به راحتی در شبکه اینترانت ملی شناسایی خواهد شد.

ناظمی اردکانی افزود: تاکنون 100 هزار کارت به شکل آزمایشی صادر شده و از 22 بهمن صدور کارتهای ملی متوقف می‌شود و افرادی که 15 سال سن دارند از این پس کارت هوشمند ملی دریافت خواهند کرد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: برنامه ریزی‌ها به شکلی است که افرادی که کارتشان مفقود می‌شود و یا تغییراتی در سند هویتی دارند کارت هوشمند ملی دریافت کنند.

وی افزود: امسال و سال آینده فراخوانی برای صدور کارت‌های جدید صورت نمی‌گیرد و کارت‌های ملی که در دست افراد است تا پایان سال 94 اعتبار دارد.

ناظمی اردکانی با اشاره به نحوه صدور کارت ملی هوشمند افزود: پیش ثبت نام این کارت‌ها از طریق اینترنت و به وسیله فرد متقاضی صورت می‌گیرد، پس از آن اطلاعات فرد با داده‌های پایگاه جمعیتی در کشور منطبق و راستی آزمایی شده و یک کد رهگیری صادر می شود.

وی گفت: سپس فرد می‌تواند به دفتر پست مرکزی در هر استان مراجعه و اثر انگشت خود را ثبت کند و همزمان از زمان تحویل کارت نیز مطلع شود.

ناظمی اردکانی افزود: 600 اداره ثبت احوال در کشور وجود دارد که بیش از 450 اداره به سامانه های صدور کارت ملی هوشمند تجهیز شدند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: با زمان بندی صورت گرفته تا پایان برنامه پنجم قرار است کارت ملی هوشمند برای فرد ایرانی بالای 15 سال صادر شود.

ناظمی اردکانی افزود: پیش بینی شده تا کارت ملی هوشمند به شرط فراهم شدن زیرساخت‌ها در هر دستگاه و یا وزارتخانه‌ای، جایگزین کارت‌های موجود شود.
نظرات بینندگان