arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۸۶۹۶
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۲ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۲

نامه اعتراض نمایندگان هرمزگان به رئیس جمهور: معاونان استاندار هم غیربومی هستند (+تصویر نامه)

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نمایندگان استان هرمزگان در مجلس در نامه‌ای به دکتر روحانی رئیس جمهور خواستار اصلاح برخی رویه‌ها و نگاه‌های کلان در کشور به منظور تحقق خواست منطقی مردم هرمزگان در بهره‌گیری از نیروهای قابل و شایسته آنان در مناصب مدیریتی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ،نمایندگان استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به دکتر روحانی رئیس جمهور درخصوص موضوعات منطقه‌ای و ملی و در راستای صیانت از ظرفیت‌های انسانی این استان، خواستار اصلاح برخی رویه‌ها و نگاه‌های کلان در کشور به منظور تحقق خواست منطقی مردم هرمزگان در بهره‌گیری از نیروهای قابل و شایسته آنان در مناصب مدیریتی شده‌اند.

متن کامل این نامه بدین شرح است:

حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهور

با اهدای سلام و تحیات

احتراماً همانگونه که استحضار دارید، یکی از خواست‌های منطقی مردم نجیب و خونگرم استان هرمزگان که همواره در تغییر دولت‌ها مورد کم‌توجهی قرار گرفته و معطل مانده است، استفاده و بهره‌گیری از نیروهای قابل و شایسته، مجرب و متخصص استان در مناصب مدیریتی و دادن فرصت منطقی و عادلانه به آنان در این زمینه می‌باشد.

پس از استقرار دولت تدبیر و امید، نه تنها رویکرد توسعه منابع انسانی مورد تاکید جنابعالی بود، بلکه بسیاری از وزرا بر عقلانی بودن این روش در بهبود وضعیت مدیریت در مناطق حساس و حتی در حوزه ملی اصرار می‌ورزیدند. ولی در مسیر اجرای این سیاست‌های منطقی، اختلالاتی در حال شکل گرفتن است که اگر تدبیر نشود، ضایعاتی را به بار می‌آورد. حضرتعالی تصدیق می‌فرمایید که براساس آمار و اطلاعات موجود در بهره‌گیری از فرصت‌های مدیریتی، استان هرمزگان در ردیف آخر جدول قرار دارد و قطعاً با نگاه حاکمیتی و در راستای نهادینه کردن نگاه اعتدالی این دولت، اقداماتی باید صورت پذیرد. چون همواره خود را خیرخواه دولت می‌دانیم، ضروری است با برش منطقه‌ای و ملی، نکاتی را به عرض برسانیم.

1- پس از گذشت قریب 35 سال از عمر بابرکت نظام جمهوری اسلامی ایران، هنوز دغدغه پیش پاافتاده، ضعف احساس مشارکت در صحنه‌ها و مدیریت‌های ملی و منطقه‌ای، ذهنیت اجتماعی مردم این منطقه را دچار فرسایش نموده و در جستجوی کشف علل آن به تردید‌هایی افتاده‌اند که ریشه آن را در ضعف نگاه بخش‌هایی از حاکمیت از یکسو و از سوی دیگر، تشکیک و تردید در توانایی و ظرفیت‌های خویش تفسیر می‌نمایند که نتیجه‌ای جز شکسته شدن روحیه عزت و افتخار و تقویت احساس تحقیر در پی ندارد! بی‌شک تقویت این ذهنیت، خسارات جبران‌ناپذیری به اعتماد و باور مردم و نخبگان وارد می‌سازد که منجر به واگرایی آنان گردیده و امروز به تصریح به طرح این خواست منطقی خویش اصرار می‌ورزند و بر این باورند که زمان آن فرا رسیده است که دولت به آنان اعتماد نماید و فرصت‌های منطقی و عادلانه به نیروهای قابل و شایسته، مجرب متخصص و ماندگار محلی داده شود تا استعداد خویش را در راستای رشد و تعالی ملک و ملت به کار بندند.2- متذکر می‌شویم که معتقد به ترویج عصبیت‌های قومی، محلی و غیرمنطقی نیستیم، اما مردم از ما همواره سوال می‌کنند که اگر نظام جمهوری اسلامی زمینه پرورش نسل جدیدی از نخبگان را با سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف آموزشی فراهم نموده و امروز جزو دستاوردهای آن به حساب می‌آید و این استان نیز از شمول آن خارج نمی‌باشد، آیا این خواست منطقی نیست که در صورت وجود نیروهای کارآمد در این سامان، از این ظرفیت‌ها در همین استان و سایر نقاط کشور و حتی در مقیاس ملی بهره‌گیری نمود؟

3- اگر حرف‌های خیرخواهانه مجمع نمایندگان در انتصاب استاندار مورد توجه قرار می‌گرفت، امروز برخی از این رفتارهای آزاردهنده، ذائقه مردم را بیش از پیش تلخ نمی‌نمود. مردمی که چشم امید به دولت شما دارند تا با تدبیر، جلو بی‌تدبیری‌ها را بگیرید و امید را در دل آنان تقویت نمایید.

همانگونه که در جلسه مجمع نمایندگان با حضرتعالی، مشکلات کلان استان مطرح شد و در زمینه استفاده از منابع انسانی استان نیز در مناصب مدیریتی تاکیدات شما نویددهنده تحولی اساسی بود، اما خلف وعده استاندار جدید در صدور حکم سرپرستی فردی خارج از استان بدون موافقت وزیر محترم کشور و قائم مقام وی مبنی بر عدم انجام این کار، آیا نوعی لج‌بازی و بی‌تدبیری تلقی نمی‌گردد؟ آیا فرو غلتیدن در حاشیه و دوری از متن تلقی نمی‌گردد! ممکن و محتمل است این خیرخواهی مشفقانه ما را نیز با فرافکنی به نفع خویش تفسیر نمایند. اما چشم را بر واقعیت‌ها نمی‌شود بست و از آن فرار نمود.

 

اگر استاندار محترم بر این باور است که بعد از 35 سال از عمل انقلاب در این استان، قحط الرجال است که نیروهای در سطح معاونت استاندار نیز یافت نمی‌گردند، که توهینی است به این مردم و اگر مدعی نیز باشیم که نظام جمهوری اسلامی در تربیت نیروهای ماندگار در این خطه بی‌توجهی نموده، جفای بزرو نابخشودنی نسبت به نظام است.

شما به جای ما و این مردم، چگونه قضاوت خواهید کرد؟ آیا این حداقل خواست منطقی نیست؟! آیا می‌شود این مردم را قانع کرد که فرزندان این مرز و بوم به دلیل فقدان پشتوانه در دولت‌ها، توانمندی و ظرفیت آنان مورد غفلت قرار بگیرد و اعتماد به نفس و خودباوری که در گفتمان امام، رهبری و جنابعالی متجلی است را با رفتارهای غلط مخدوش نموده و چشمه‌های جوشان امید به رشد و تعالی را بخشکانند.

4- حضور حضرتعالی در صحنه‌های قبل و بعد از انقلاب در استان هرمزگان و شناخت عمیق جنابعالی از مردم نجیب آن، مزیتی اساسی و پشتوانه محکمی برای آنان تلقی می‌گردد. اما آنچه در این استان در زمینه پیش گفته، در شرف تکوین است، بی‌اعتنایی به رویکرد جنابعالی در این خصوص می‌باشد. نگذارید منصوبین دولت در این استان بیش از این بر طبل تحقیر مردم بکوبند با عهدشکنی بر آنچه وعده داده‌اند، خلاق مشی اعتدالی شما گام بردارند. حیف است مردمی که طلایه‌داری مبارزه با استعمار، استبداد و مجاهدت‌های ماندگار آنان در صحنه‌های انقلاب و دفاع مقدس را در کارنامه خویش دارند، امروز برای پیگیری مطالبات به حق و منطقی خویش، خوار و خفیف گردند که این با مشی شما سازگار نیست و هرگز آن را برنمی‌تابید.
5- ما نمایندگان مردم استان هرمزگان، رجاء واثق داریم که رئیس جمهور محترم در راستای تحقق شعارها و برنامه‌های خویش، برعهدی که با مردم بسته استوار است. در پایان درخواست می‌گردد ضمن تاکید به وزیر محترم کشور در اجرای منویات حضرتعالی در این زمینه و نظارت بر اصلاح این رویه، کارگروهی به ریاست معاون اول رئیس جمهور در دولت متکفل، مدل‌سازی بر مبنای آمایش نیروی انسانی در ساختار حاکمیت با تکیه بر ظرفیت‌سازی در محیط پیرامون و مرزی شود تا توسعه متوازن و پایدار منابع انسانی بر اساس اصل 48 قانون اساسی محقق گردد.

پیشنهاد می‌گردد در قالب تدوین برنامه‌های راهبردی و دستورالعملی در ساختار نظام اداری، این رویه در سطح ملی و منطقه‌ای اصلاح شود و برای همیشه به رفتارهایی که شائبه تحقیر مردم مناطق پیرامون و مرزی دارد، پایان دهند.

در پایان تقاضا داریم پیرو سیاست‌های اعتدالی جنابعالی در استفاده از نیروهای انسانی قابل و شایسته محلی و ماندگار، دستور فرمایید وزیر محترم کشور در انتصاب معاونین استاندار هرمزگان، این ملاحظات را در اولویت قرار دهند.

پیشاپیش از تدبیری که می‌فرمایید، تقدیر و تشکر می‌نماییم.

مجمع نمایندگان استان هرمزگان

امضاءکنندگان این نامه:

منصور آرامی نماینده  مردم بندرعباس ،قشم،حاجی آباد خمیرو ابوموسی در مجلس شورای اسلامی

محمد آشوری نماینده مردم بندرعباس ،قشم،حاجی آباد خمیرو ابوموسی در مجلس شورای اسلامی

احمد جباری نماینده مردم بندرلنگه، بستک و پارسیان در مجلس شورای اسلامی

سید عبدالکریم هاشمی نماینده مردمشریف شهرستان های میناب ، رودان ، جاسک ، سیریک ، بشاگرد در مجلس شورای اسلامی
نظرات بینندگان