کد خبر: ۱۵۱۴۹۷
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۰ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۲

خطاب حاتمی‌کیا و ایوبی چه کسی است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پرونده‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر همچنان باز است تا جاییکه باز هم حاتمی‌کیا در جدیدترین اظهارنظرش انتقاداتی را درباره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر مطرح کرده است.

ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم تقدیری که به تازگی برای او در موسسه همشهری برگزار شد،گفت: «قرار بود جشنواره فیلم فجر، فجر این انقلاب را بگوید و حتی ضعف انقلاب را؟ اما کجاست این سینما و کدامیک از فیلم‌ها وارد این حرف‌ها شده‌اند؟ سینمایی که بلای جان سینمای ما شده است که جشنواره‌هاست. ای کاش اصلا مثل انقلاب فرهنگی راهمان به دنیا قطع می‌شد تا به فکر خودمان و مردممان بودیم. سینما برای من بت نیست و حاضر نیستم زیر این بت بایستم و نفس بکشم و برایم افتخاری باشد.»

او همچنین گفت: «من اعتقاد دارم که جشنواره فجر، جشنواره فجر نیست. حالا اسم من ضد انقلاب شود یا هرچیز دیگر. مهم نیست.»

در حالی این کارگردان سینما بر این جمله تاکید کرد که «حالا اسم من ضد انقلاب شود یا هر چیز دیگر مهم نیست.» که چندی قبل رییس سازمان سینمایی از واژه‌ی ضد انقلاب در سخنانش بهره برده بود.

ایوبی در اختتامیه‌ی بخش تجلی اراده ملی جشنواره‌ی فجر ضمن انتقاد شدید از کسانی که جشنواره فیلم فجر را کسر شأن دهه فجر می‌دانند، گفته بود: «سینمای ایران در سه دهه اخیر نشان داده که سینمای دفاع مقدس و انقلاب است و شما تبلور آن را در اختتامیه این دوره دیدید که هنرمندان ما چقدر به این ارزش‌ها پایبندند. چرا می‌گوییم که دهه فجر به سینمای ایران و جشنواره ارتباطی ندارد؟ انقلاب اسلامی رنسانس سینمای ایران و در کل هنر ایرانی است. اتفاقا به نظرم این حرف‌ها کاملا ضدانقلابی است. جشنواره فجر کارنامه درخشان انقلاب اسلامی است؛ سینمایی که در همه دنیا می‌توان به آن افتخار کرد.»

اما بالافصله در حاشیه‌ی همان مراسم، رییس سازمان سینمایی با پرسش یکی از خبرنگاران درباره اینکه آیا مقصودش از ضدانقلابی بود، انتقادات این روز‌های ابراهیم حاتمی‌کیا است؟ پاسخ داد:« خیر اصلا. منظورم این است که در جشنواره فجر گروه‌ها و دستگاه‌های مختلف از دانشگاه‌ها گرفته تا تشکل‌ها و حوزه‌های علمیه، از ما بلیت مجانی، سیستم دیجیتال و پذیرایی می‌خواهند که در جشنواره تنها ما را نقد کنند. به خدا خودمان بلدیم نقد کنیم!»

وی درباره مقصودش تاکید کرد:« منظورم به همه بود، چون این حرف را خیلی‌ها بیان کردند. اصلا نمی‌دانم آقای حاتمی‌کیا چنین چیزی را گفته‌اند یا خیر. »

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان