arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۴۹۱۰
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۵ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۳

۴۰ نفر در کشور جذام دارند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفت: از ۲۰ سال پیش تاکنون، جذام در کشور به مرحله ریشه‌کنی رسیده است. میکروب این بیماری از طریق تنفس و زخم‌های پوستی منتقل می‌شود و ۳ تا ۵ سال در بدن نهفته است.

به گزارش فارس، مهشید ناصحی در مورد وضعیت ابتلا به جذام در کشور و علایم این بیماری گفت: سالهاست که در مرحله حذف جذام هستیم چرا که طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی اگر شیوع بیماری یک مورد در 10 هزار نفر جمعیت باشد به معنای آن است که حذف شده و ما از سال 1372 تاکنون به مرحله حذف جذام دست یافته‌ایم.

وی در مورد آخرین آمار مبتلایان به جذام گفت: کمتر از 40 مورد در کل جمعیت 75 میلیون نفری کشور به این بیماری دچار هستند ولی باید افراد با علامت این بیماری آشنایی داشته اما نسبت به آن وسواس نداشته باشند.

رئیس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت در مورد علایم جذام گفت: جذام با یک لکه پوستی شروع می‌شود که نه خارش و نه درد و پوسته‌ریزی دارد و از آنجایی که میکروب این بیماری سرما دوست است بیشتر در پوست و اعصاب محیطی نفوذ می‌کند.

وی ادامه داد: اگر میکروب این بیماری اعصاب محیطی را درگیر کند آن اندام را بی‌حس هم می‌کند و فرد متوجه نمی‌شود که به مرور دست یا پا زخم شده و اندام‌ها تخریب می‌شود. مانند آنچه که برای دیابتی‌ها اتفاق می‌افتد و در نتیجه پس از یک دوره فرد دچار معلولیت می‌شود.

وی در مورد میزان واگیر این بیماری و سرایت آن به افراد دیگر گفت: ناشناخته‌های زیادی در مورد این بیماری وجود دارد اما میکروب این بیماری از طریق دستگاه تنفسی و زخم‌های پوستی به شرط آنکه مدت مدیدی فرد در کنار افراد بیمار زندگی کند ممکن است منتقل شود.

ناصحی به این نکته اشاره کرد که دوره نهفتگی جذام 3 تا 5 سال است که از زمان ورود میکروب به بدن تا آشکار شدن آن فرد از ابتلای خود به بیماری مطلع نمی‌شود در همین راستا هر 3 تا 5 سال یکبار دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور افراد درجه یک مبتلایان به جذام را معاینه و تحت بررسی قرار می‌دهند تا از مبتلا شدن آنها اطلاع یابند.

وی تأکید کرد: مردم بدانند که 90 تا 95 درصد افراد هرگز به جذام مبتلا نمی‌شوند و در صورت تماس طولانی با فردی که جذام درمان نشده داشته باشد امکان ابتلا خواهند داشت و به محض شروع مصرف دارو و دوره درمانی امکان سرایت از بین خواهد رفت.
نظرات بینندگان