arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۵۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۰۹ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۳

بزرگ‌ترین مدرسه هنری جهان به ایران می‌آید

لازم به یادآوری است مدرسه باهاوس طی نزدیک به یک قرن فعالیت، تعدادی از هنرمندان بزرگ قرن بیستم را به جامعه هنری معرفی کرد که می‌توان به «پل کله»، «واسیلی کاندینسکی»، «والتر گروپیوس»، «موهولی ناگی»، «یوزف آلبرس» و... اشاره کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
زمینه‌های همکاری مدرسه «باهاوس» بزرگ‌ترین مدرسه هنر دنیا و مدرسه هنر «ایده» با حضور نمایندگان ایرانی و آلمانی بررسی شد. رایزن فرهنگی سفارت آلمان در تهران، به منظور بررسی زمینه‌های مشترک همکاری میان مدرسه باهاوس و ایده از این موسسه بازدید کرد. «اتوگراف»، رایزن فرهنگی سفارت آلمان در تهران در این جلسه به بررسی همکاری‌های مشترک مدرسه باهاوس و آموزشگاه ایده پرداخت.

به گزارش انتخاب، در این نشست که به میزبانی آرش سلطانعلی، صاحب‌امتیاز و مدیر آموزشگاه ایده برگزار شد راه‌های همکاری متقابل و تبادل اطلاعات میان این موسسه آموزشی مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه رایزن فرهنگی سفارت آلمان از امکانات و تجهیزات آموزشگاه «ایده» بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت‌های این مرکز قرار گرفت. سلطانعلی ضمن مثبت‌ارزیابی‌کردن این دیدار، همکاری با مدرسه باهاوس را در ادامه رویه موسسه ایده در برقراری تعامل میان موسسات معتبر بین‌المللی در حوزه آموزش هنر دانست. به گفته او آموزشگاه ایده پیش از این هم گام‌هایی در راستای همکاری متقابل با موسساتی از کشورهای قبرس و ترکیه به‌ویژه در زمینه قراردادهای آموزشی و دعوت از استادان بین‌المللی برای تدریس در ایده برداشته است.

بر این اساس گام اول همکاری با مدرسه باهاوس هم در زمینه جذب استادان برای تدریس در این آموزشگاه، همچنین تامین مواد آموزشی صورت خواهد گرفت. مدیر آموزشگاه ایده با تاکید بر اهمیت برقراری همکاری میان این دو موسسه اظهار کرد: باهاوس نزدیک به دودهه منشأ پرورش هنرمندان تراز اول هنرهای تجسمی و معماری بوده به‌طوری که محدوده تاثیرگذاری‌اش حتی از مرزهای اروپا هم فراتر رفته و آموزه‌های هنری آن در اقصی‌نقاط جهان گسترش پیدا کرده است. این مدرسه هنری اعتبار خود را کماکان حفظ کرده و یکی از مراکز مهم هنری جهان به شمار می‌رود.

او در پایان افزود: تالیفات و منابعی که توسط استادان هنری باهاوس تولید شده از دهه‌های پیش بخشی از مواد آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش هنر در ایران را هم به خود اختصاص داده‌اند و از شناخته‌شده‌ترین آنها می‌توان به «کتاب رنگ» تالیف «یوهانس ایتن» اشاره کرد که پس از دهه‌ها هنوز یکی از منابع اصلی در زمینه شناخت و کارکردهای رنگ محسوب می‌شود.

به گفته مدیر آموزشگاه ایده؛ در طول پنج‌سال راه‌اندازی، 16 دوره آموزش هنری بلندمدت و صد دوره آموزشی کوتاه‌مدت، همچنین60 نمایشگاه به‌همراه نشست‌های هنری در موسسه ایده برگزار شده است.

لازم به یادآوری است مدرسه باهاوس طی نزدیک به یک قرن فعالیت، تعدادی از هنرمندان بزرگ قرن بیستم را به جامعه هنری معرفی کرد که می‌توان به «پل کله»، «واسیلی کاندینسکی»، «والتر گروپیوس»، «موهولی ناگی»، «یوزف آلبرس» و... اشاره کرد.


منبع: شرق
نظرات بینندگان