arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۳۶۴
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۵ - ۰۱ تير ۱۳۹۳

ماجرای بیمه شدن یوزپلنگ ایرانی

به گفته مدیرعامل بیمه دانا، پوشش بیمه عمر و حادثه یوز در قبال شخص ثالث برای اولین بار در جهان طراحی شده است و این شرکت قصد دارد این نوع بیمه‌نامه را با همکاری سازمان محیط زیست به دیگر گونه‌های در حال انقراض ایرانی مثل خرس سیاه بلوچی، گوزن زرد و حیوانات دیگر هم تعمیم بدهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


با داغ شدن حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و کسب نتایج آبرومند، موضوع درج تصویری از یوزپلنگ آسیایی بر پیراهن تیم ملی مورد توجه افکار عمومی داخلی و جهانی قرار گرفته و این اقدام به عنوان یک اقدام زیست محیطی کارا، تحسین شده است.  پس از پیشنهاد خلاقانه یکی از فعالان گردشگری و محیط زیست در خصوص درج تصویری از یوز بر روی پیراهن تیم ملی در جام جهانی برزیل، یکی از شرکت‌های بیمه - دانا - بررسی‌های کارشناسی در خصوص نحوه مشارکت در این طرح را آغاز کرد که به ارائه چند طرح برای حمایت از این پروژه منجر شد که برخی از آن‌ها برای اولین بار در صنعت بیمه کشور اجرا می‌شد.

به گزارش انتخاب، پس از انقراض نسل یوز پلنگ آسیایی در سکونت‌گاه‌های این حیوان در آسیا و طبق آمار منتشره، ایران نخستین زیست‌گاه این حیوان در آسیا و تنها امید برای حفظ نسل این موجود به شمار می‌رود.

بر همین اساس این شرکت بیمه پس از آماده کردن طرح‌های بیمه‌ای خود در چند حوزه، اقدام به امضای تفاهم‌نامه‌ای با سازمان حفاظت محیط زیست کرد. نکته قابل توجه این بود که تمامی این طرح‌ها به طور رایگان در اختیار سازمان محیط زیست قرار می‌گرفت.

بیژن صادق، مدیر عامل بیمه دانا در مراسم امضای تفاهم‌نامه بیمه ای با سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این شرکت در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود اقدام به این کار کرده است چرا که بنگاه‌های اقتصادی را جدا از نیازهای جامعه نمی‌داند.

به گفته وی این بیمه‌نامه‌ها در چند بعد مختلف با هدف حفاظت از این حیوان کمیاب طراحی شده است که گام اول آن ارائه بیمه تکمیلی درمان با پوشش مناسب برای محیط بانان و خانواده‌شان با هدف حفظ انگیزه‌های کاری آن‌هاست.

بر اساس بیمه‌نامه‌های صادرشده از سوی این شرکت بیمه، در وهله بعد به مسئولیت مدنی محیط بانان توجه شده است. در شغل محیط بانی ممکن است گاه اتفاقات به جرح یا فوت ختم شده و اتفاقات شومی برای ایشان رقم بخورد چراکه عمل به مسئولیت برای ایشان گاه مساوی با رفتن به زندان خواهد بود و پروسه قانونی برای حمایت آن‌ها از ایشان بسیار طولانی است.

به گفته هومن جوکار، مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی این بیمه‌نامه می‌تواند از نظر روحی، آرامش مناسبی را برای محیط بانان فراهم کند.

آن گونه که جوکار می‌گوید، یکی از مهم‌ترین بندهای این بسته بیمه‌ای مربوط به قشری است که ممکن است از یوزها آسیب ببینند؛ در این بند آمده که شرکت بیمه خسارت دام‌هایی که بر اثر حمله یوز آسیب دیده یا تلف شده‌اند را پرداخت کند.

پرداخت خسارت حمله یوز به دام‌ها حتی در مورد حمله این حیوان به انسان نیز شامل می‌شود و پرداخت خسارت نیز نامحدود در نظر گرفته شده است. این بند می‌تواند اطمینانی به وجود آورد تا کسی نگران حمله این حیوان نشده و به مانند برخی که قصاص پیش از جنایت می‌‎کنند، موجبات کشتار یوز را فراهم نکند.

در دو سال اخیر به دلیل اینکه برخی گله‌داران نگران وارد آمدن خسارت از طرف یوزها بودند، با رها کردن سگ‌های گله و تیراندازی، پیش از وقوع هرگونه خسارتی آن‌ها را از پا در آورده‌اند. بر همین اساس بیمه می‌تواند مانع تکرار این اتفاقات شود.

بند چهارم قرارداد با سازمان حفاظت محیط زیست، بیمه آتش‌سوزی پاسگاه‌ها و اموال واقع در مناطق حفاظت شده است.

در بند پنجم و آخر قرارداد منعقد شده، بیمه متعهد شده که اگر یوزی بر اثر عوامل غیرطبیعی بمیرد، مثلا با خودرویی برخورد کرده و کشته شود، تا سقف پنج قلاده در سال، هر قلاده 50 میلیون تومان، به دفتر بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی پرداخت شود تا برای رفع مشکلی که به مرگ یوز منجر شده هزینه شود؛ مثلا اگر برخورد یوز با خودرو بوده، منطقه عبور حیوان از جاده به روشی مانند نصب تابلوهای هشداردهنده ایمن شود.

به گفته مدیرعامل بیمه دانا، پوشش بیمه عمر و حادثه یوز در قبال شخص ثالث برای اولین بار در جهان طراحی شده است و این شرکت قصد دارد این نوع بیمه‌نامه را با همکاری سازمان محیط زیست به دیگر گونه‌های در حال انقراض ایرانی مثل خرس سیاه بلوچی، گوزن زرد و حیوانات دیگر هم تعمیم بدهد.

صادق افزود: ما همچنین در راستای حمایت فرهنگی از نماد یوز در جام جهانی در چندین برنامه فرهنگی و علمی در راستای حمایت از تبدیل یوز ایرانی به نماد تیم ملی فوتبال در جام جهانی شرکت کرده‌ایم.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان