arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۵۶۷
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۴ - ۰۲ تير ۱۳۹۳

دیدار سازندگان سریال «شهید چمران» با وزیر دفاع

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


محمدرضا معصوم‌زادگان (رییس مرکز سیمافیلم)، علی اصغرداودآبادی (مدیر کل اطلاعات و برنامه‌ریزی سیما) به همراه تهیه‌کننده و کارگردان سریال «شهید چمران» (اولین وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران) همزمان با سالروز شهادت این شهید، با سردار حسین دهقان (وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار معصوم زادگان به تشریح چگونگی روند تولید این پروژه در مرکز سیمافیلم پرداخت و از شروع فاز اول تصویربرداری این مجموعه تا پایان امسال خبر داد.

وی با تاکید بر وجوه چند بعدی شخصیت این سردار جنگ و عارف بزرگ اذعان کرد که ساخت اثری فاخر و در شأن این مرد بلند آوازه تاریخ انقلاب اسلامی جز با همکاری نهادهایی چون وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در هر دو بخش محتوایی و پشتیبانی فنی امکان‌پذیر نیست.

وی در این دیدار به ارائه گزارشی از پروژه‌های الف ویژه با محوریت دفاع مقدس در دست تولید در سامان و مرکز سیمافیلم همچون شهید باکری، جاوید الاثر متوسلیان، شهید تهرانی مقدم و ... پرداخت و تصریح کرد: پروژه شهید چمران از کودکی تا شهادت ایشان را شامل می شود و اتفاقی بدیع و غیر قابل تکرار خواهد بود.

همچنین در این دیدار تهیه‌کننده و جلیل سامان کارگردان سریال شهید چمران با ارائه گزارشی، روند تحقیق و نگارش فیلمنامه و همچنین منابع مورد استفاده جهت پژوهش‌های میدانی این اثر را تشریح کردند و از وزیر دفاع درخواست داشتند تا درخصوص تبادل اطلاعات مربوط به دوران وزارت شهید چمران در وزرات دفاع مساعدت صورت گیرد.

سامان با اشاره به ظرافت‌های لازم برای طراحی ابعاد قصه و طراحی‌های دقیق صورت گرفته بر ضرورت امانتداری در نگارش متن تاکید کرد.

به نقل از روابط عمومی مرکز سیمافیلم،‌ سردار دهقان، وزیر دفاع نیز با ابراز خرسندی از ساخت چنین اثری آمادگی وزارت دفاع را در پشتبانی همه جانبه از این سریال اعلام و تاکید کرد، گروه سازندگان این سریال فاخر باید در تمامی مراحل ساخت از روح بزرگ این شهید استمداد بگیرند تا به حول و قوه الهی شاهد تولید اثری ماندگار در تاریخ رسانه ملی باشیم.شهدا حق بزرگی بر گردن ما دارند و شهدای شاخص بیشتر. آنها به هر چه میخواستند رسیده اند و این ما هستیم که نیازمند به شناخت آنها هستیم.

وی افزود: در روایت زندگی شهدا نباید غلو کرد و شهیدان در بستر اجتماعی که رشد کرده اند باید تعریف شوند تا مخاطبان احساس کنند که آنها قابل دسترس هستند. در خصوص کار برای شهدا اگر شهدا همراه شما شدند کار پیشرفت خواهد کرد و اثر تولید شده تاثیرگذارتر و ماندگار تر خواهد بود.

وزیر دفاع اظهار کرد: در متن سریال باید بر وجه فرماندهی جنگ‌های نامنظم شهید چمران تاکید ویژه‌ای شود و مطلوب است که چهره صحیح، دقیق و واقعی از ایشان نمایش داده شود و اگر در روایت‌ها اختلاف هست استخراج شود تا تصویری کامل از ایشان نمایش دهیم . در این راستا از مساعدت بنیاد شهید نیز استفاده شود.

وی افزود: همچنین همکاری این شهید بزرگوار با امام موسی صدر در احیای عزت و هویت جامعه شیعی در لبنان از نکات مهمی است که در مسیر این روایت باید مورد توجه قرار گیرد و با توجه به ذو ابعاد بودن شخصیت دکتر چمران بر جنبه های سیاسی نظامی فرهنگی ، علمی تاکید شود و در این راستا وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در هر دو بعد مادی و معنوی با تمام توان مشارکت خواهد کرد.

 مجموعه الف ویژه شهید چمران در 36قسمت در مرکزسیمافیلم در سه بخش کودکی ، نوجوانی ، تحصیل در آمریکا ،سفر به مصر تا زمان اقامت در لبنان و بازگشت به ایران همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ، آغاز جنگ تحمیلی تا زمان شهادت ایشان تولید می شود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان