arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۵۰۲
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۸ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۳

آیت‌الله هاشمی شاهرودی: شرایط امروز مصداق «اگر عالِمی فاسد شود، عالَمی فاسد خواهد شد» است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی ضمن تبریک اعیاد جاری به ویژه ولادت امام حسن عسکری(ع)، بیان داشت: انشالله در این روز فرخنده، الطاف الهی شامل ملت ما و همه امت اسلامی شود.

 وی ظهر امروز در مراسم عمامه‌گذاری جمعی از طلاب حوزه‌های علمیه کشور، با اشاره به حوادث کنونی و گرفتاری‌های موجود در منطقه از جمله عراق، یمن و... اظهار امیدواری کرد: هرچه زودتر گرفتاری‌های امت اسلامی به ویژه مسلمانان منطقه حل و در رفع مسائل آنها گشایشی ایجاد شود.

هاشمی‌شاهرودی ضمن آرزوی موفقیت برای طلابی که جدیداً ملبس به لباس روحانیت می‌شوند، گفت: این لباس، لباس روحانیت، لباس اسلام، ائمه اطهار(ع)، نظام و لباس تبلیغ دین خداست؛ لذا آمدن به این کسوت، کار بسیار خطیری است.

این مرجع تقلید در ادامه افزود: تلبس به لباس روحانیت و آمدن به کسوت تبلیغ دین خدا، لیاقت و توفیق می‌خواهد؛ لذا باید برای آن مهیا و آماده بود.

عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی تصریح کرد: وظیفه امروز روحانیت و علمای دین، با گذشته بسیار فرق کرده و این تفاوت ناشی از مسائل و اتفاقات روز جهان از جمله وقوع انقلاب اسلامی، تحولات منطقه و... است.

نائب رییس اول مجلس خبرگان رهبری در ادامه افزود: یک عالم دینی امروز دارای سه وظیفه مهم، خطیر، سخت و البته وسیع است که باید برای رسیدن به آن، «اجتهاد» از باب جهد و تلاش فراوان کند.

هاشمی شاهرودی در توضیح گفته‌های خود، اظهار داشت: اولین وظیفه یک طلبه و مبلغ دینی، تحصیل علم سپس تزکیه و در نهایت درک درست روح اسلام است.

وی تاکید کرد: سومین وظیفه که از همه با اهمیت‌تر است و متاسفانه خیلی‌ها نسبت به آن غفلت می‌کنند، فهم دقیق و درست روح اسلام و به عبارتی درک روح قرآن و اساس دین است.

این مرجع تقلید شیعه تاکید کرد: لزوم درک درست روح اسلام با توجه به شرایط زمان و مکان از همه ارکان دیگر با اهمیت‌تر است؛ از این رو برای یک روحانی و عالم دینی درک درست از مسائل روز و فهم امور دینی متناسب با زمان خود، بسیار با اهمیت‌تر از گذشته شده و این مفهوم نسبت به قبل توسعه بسیاری پیدا کرده است.

هاشمی‌شاهرودی افزود: سابق بر این، تحصیل علم دینی تنها مربوط به علوم درون حوزه‌های علمیه می‌شد اما امروز شاهد آن هستیم که همین علوم دینی از گستردگی بسیاری برخوردار شده‌اند؛ از جمله آنها بروز شبهات فراوان، پدید آمدن مسائل و رشته‌های جدید در امور دینی است.

وی توضیح داد: متاسفانه امروز برای خیلی از این موارد در حوزه‌های علمیه برنامه‌ریزی دقیق و گسترده‌ای نشده و معدود علمایی مانند شهید صدر، بهشتی و... که به زمینه‌های جدید علوم دینی ورود کردند و تبحر یافتند، نظریه‌پردازی داشتند و تالیفات شاخصی از آنها پدید آمد، حاصل تلاش و ممارست فراوان خودشان بوده است.

وی ادامه داد: ما شاهد آنیم که بزرگی همچون حضرت امام (ره) در مباحث دینی، تبیینی و ساختاری مربوط به حکومت اسلامی خودشان مجاهدت فراوان کردند، البته خداوند نیز به ایشان توفیق داد و نتایج مطلوبی نیز حاصل شد.

رئیس هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوا در ادامه بیان داشت: در بحث تهذیب نفس نیز باید توجه داشته باشیم که موضوع امروز باگذشته بسیار فرق می‌کند، زیرا در روزگار کنونی، مقابل روحانی که پا به مسلک تبلیغ دین می‌گذارد، یکسری جاذبه‌ها و امتحان‌های الهی شدیدتری نسبت به سابق وجود دارد.

وی تاکید کرد: سابق بر این، یک روحانی نهایتا به سختی می‌توانست اجازه تاسیس یا اداره یک مدرسه را بگیرد اما امروز شاهد آنیم که یک روحانی و ملبس به لباس تبلیغ دین، می‌تواند تا عالی‌ترین مناسب و سطوح عالی نظام نیز ورود پیدا کند؛ لذا وسوسه‌ها بسیار بیشتر است و نیاز به مراقبت شدیدتری است.

هاشمی شاهرودی متذکر شد: این وسوسه‌های افزایش یافته نسبت به گذشته، همان چیزی است که در طول تاریخ خیلی‌ها را مقابل ائمه اطهار (ع) برانگیخت و نگذاشت بعضی امور مسیر صحیح خویش را برود.

این مرجع تقلید شیعه تاکید کرد: از سوی دیگر، در جامعه امروز روحانی از ارزش و جایگاه اجتماعی بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده و این مسئله در جای خود با نگاهی آسیب‌شناسانه، خیلی خطرناک است.

وی در توضیح گفته‌های خود افزود: وقتی کسی ارزش و جایگاه بیشتری در جامعه پیدا می‌کند، اگر گناهی از او سر بزند، خیلی نمایان‌تر خواهد شد و این وضع با گذشته که اختیارات روحانیون چه در مسائل حکومتی و چه در سایر مسائل کمتر از حال حاضر بود، بسیار حائز اهمیت است.

عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی تاکید کرد:‌ شرایط امروز ما مصداق «اذا فسد العالم فسد العالم» است. امروز ما نیاز به یک تقوای بالاتری نسبت به گذشته داریم؛ چرا که وسوسه‌ها، آفات و مفاسد نسبت به قبل بسیار گسترده‌تر شده است. امروز باید علاوه بر تحصیل علم، تهذیب نیز متناسب روز باشد و آقایان طلاب به بزرگوارانی همچون امام(ره) و علمای مبرز در این زمینه اقتدا کنند.

هاشمی شاهرودی تاکید کرد: ملبس شدن یک طلبه به لباس روحانیت، امر کوچکی نیست؛ زیرا وی همزمان وارد میدانی پر از آفات و وسوسه‌ها می‌شود؛ باید شدیدا دنبال نظارت و ناظر بر اعمال خود بود تا مورد وسوسه پست، مقام، پول، رشوه و... قرار نگیرد.

این مرجع تقلید متذکر شد: اگر تقوا نباشد، همین لباس با ارزش و والا، می‌تواند موجب خطا شود. باید توجه داشت که در روزگار کنونی، دنیای طلبه خیلی گسترده‌تر از روزگار گذشته شده است.

وی با یادآوری بحث لزوم فهم درست از روح اسلام، افزود: موضوع درک درست از روح اسلام در گذشته نیز بود و ما مصادیق آن را در امثال شهید صدر، بهشتی و سایر شهدای نامدار و علمای مبرز شیعه دیده‌ایم.

هاشمی شاهرودی یادآور شد: فهمیدن همین رکن و محور سوم بود که موجب شد امام(ره) در مباحث فقهی و امور دینی‌اش که تفاوت زیادی با سایر علمای آن زمان نداشت، بارز و متفاوت شود. ایشان نسبت به فهم روح اسلام، با بسیاری دیگر تفاوتی اساسی داشتند.

این مرجع تقلید گفت:‌ آنچه که ما در شیوه رفتاری کسانی همچون حضرت امام می‌بینیم، صرفا شیوه کلاسیک مرجعیت همچون پرداخت شهریه، برگزاری کلاس‌ها و... نیست؛ بلکه برای ایشان امور مهم دیگری نیز وجود داشت. اصل برای این بزرگواران، مقابله با سلطه کفر و ظلم بوده است.

وی در ادامه افزود: همانگونه که دیدیم، در دوره‌ای که قانون خبیث کاپیتولاسیون تصویب شد، بسیاری به آن توجهی نکردند و عادی از کنار آن گذشتند اما حضرت امام نسبت به آن موضوع و بحث سلطه ظلم بر مسلمین، حساس شدند. البته مسئله فلسطین و سلطه رژیم غاصیب صهیونیستی بر بخش‌هایی از منطقه نیز از دیگر مصادیق همین فهم عمیق امام(ره) از اسلام است.

وی همچنین با یادآوری خاطره‌ای از به شهادت رسیدن آیت‌الله صدر توسط رژیم بعث عراق، اظهار داشت: روزی که شاه از ایران فرار کرد، شهید صدر درس را تعطیل کرد و گفت امروز آرزوی انبیای الهی در حال تحقق یافتن شده و حکومت اسلامی امکان برپایی یافته است.

این مرجع تقلید شیعه در پایان افزود: فهم اینکه آرزوی انبیا چه بود، همان فهم اسلام و روح اسلام است که امثال شهید صدر توانستند به آن دست یابند.

گفتنی است، در ابتدای این مراسم پس از ذکر مدیحه‌سرایی چند تن از طلاب، آیت‌الله دکتر سیدمحمدرضا میرصانع، مدیر حوزه علمیه مجدالدوله ضمن تبریک اعیاد جاری و تلبس طلاب در این روز، به بیان نصایحی اخلاقی در باب وظایف روحانیت نیز پرداخت.

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان