arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۹۱۷
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۸ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۳

نگرانی‌ها نسبت به توافق با ایران به روایت واشنگتن پست

از طرفی دیگر وقتی این رییس جمهور آمریکا که سیاست‌های کشور در عرصه سیاست خارجی را تعیین می‌کند لازم است حمایت کنگره کشور را جلب کند چون در غیر این صورت این اقدامات با دوام نخواهند بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به نگرانی‌های برخی مخالفان توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5، نوشت: مخالفان این توافق باید متقاعد شوند که حفظ ظرفیت هسته‌ای ایران بهتر از هر گزینه جایگزین دیگری است.

به گزارش ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در این باره نوشت: همزمان که دولت بارک اوباما رییس جمهور آمریکا برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای جامع با ایران تلاش می‌کند تعداد زیادی از اعضای کنگره و مقامات کنونی و سابق آمریکا و حتی برخی هم‌پیمانان آن درباره حاشیه‌های حصول این توافق ابراز نگرانی می‌کنند.

مسائلی که برخی از این مقامات شامل هنری کسینجر وزیر سابق امور خارجه آمریکا تا سناتور تیموتی کاین از ایالت ویرجینیا درباره آن ابراز نگرانی می‌کنند عبارتند از:

1 - پروسه‌ای که ابتدا با هدف از بین بردن برنامه هسته‌ای ایران آغاز شد اکنون به طرحی برای کنار آمدن و محدود کردن ظرفیت هسته‌ای این کشور تبدیل شده است.

2 - در جریان این مذاکرات دولت اوباما اعلام کرد با تلاش‌های ایران در منطقه خاورمیانه بیش از پیش مقابله خواهد کرد اما اکنون آماده است به تهران اجازه دهد که به قیمت منافع اسرائیل و دیگر هم‌پیمانانش به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شود.

3 - دولت اوباما اکنون در حال انتقال این پیام است که به دنبال هر توافقی با ایران است که تعلیق تحریم‌هایی را در پی داشت که ابتدا توسط کنگره اعمال شده بود بدون اینکه نیازی به موافقت قانونگذاران داشته باشد اما در ازاء توافقی حاصل خواهد شد که تعابیری دور از دسترس برای اشاعه هسته‌ای و امنیت ملی آمریکا در پی خواهد شد که به طور یک طرفه توسط رییس جمهوری امضا شده است که کمتر از دو سال از دوره کاری‌اش زمان باقی مانده است.

این در حالی است که این مذاکرات ابتدا با هدف حذف توانایی غنی سازی اورانیوم در ایران آغاز شد. دولت آمریکا اکنون آماده است زیربنای هسته‌ای را بپذیرد که هزاران سانتریفیوژ در آن باقی بماند. آمریکا می‌گوید هدفش این است که این تکنولوژی را در ایران محدود و بر آن نظارت کند تا این کشور نتواند مواد کافی برای استفاده در یک کلاهک هسته‌ای را کمتر از یک سال تولید کند. حتی این محدودیت‌ها نیز تنها برای چند سال در جای خود باقی خواهد ماند و تهران پس از آن می‌تواند به گسترش برنامه هسته‌ای‌اش بپردازد.

هنری کیسینجر بر این باور است که چنین توافقی می‌تواند به احتمال خیلی زیاد کشورهای دیگر منطقه را به رقابت با ظرفیت هسته‌ای ایران وا دارد و ما در جهانی زندگی خواهیم کرد که هر کسی در آن حتی در صورت حصول یک توافق هسته‌ای به نقطه دستیابی به سلاح بسیار نزدیک است.

مساله دیگری که در اینجا نگران‌کننده مطرح شده است این است که آمریکا در ابتدا اعلام کرده بود با قدرت‌گیری ایران در منطقه مقابله می‌کند اما دولت اوباما اکنون به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران اطمینان داده است که دو کشور منافع مشترکی در منطقه دارند و کاخ سفید از اقداماتی که ممکن است از سوی ایران خصمانه تلقی شود شامل حمایت از اقدام نظامی علیه بشار اسد رییس جمهور سوریه اجتناب کرده است.

از طرفی دیگر وقتی این رییس جمهور آمریکا که سیاست‌های کشور در عرصه سیاست خارجی را تعیین می‌کند لازم است حمایت کنگره کشور را جلب کند چون در غیر این صورت این اقدامات با دوام نخواهند بود.

آنتونی بلینکن معاون وزیر امور خارجه آمریکا معتقد است دولت مایل است که رای کنگره در خصوص توافق با ایران را به تعویق بیندازد و همزمان به تعهداتش در قبال ایران برای استفاده از اختیاراتش برای تعلیق قانونی تحریم‌های کنونی عمل کند. اما کنگره تنها باید زمانی با توافق موافقت کند که ایران ثابت کند به درستی به تعهداتش عمل می‌کند.

به نوشته واشنگتن پست، مساله نگران کننده دیگر این است که یک توافق هسته‌ای با ایران ممکن است پس از چند ماه روی کار آمدن رییس جمهور جدید آمریکا لغو شود و اینکه به نظر می‌آید که باراک اوباما از ترس مورد مخالفت قرار گرفتن از سوی اعضای کنگره تلاش می‌کند از رای آنها در این زمینه بپرهیزد بنابراین بهترین پاسخ به مسائل مطرح شده این است که یا امتیازات بیشتری از ایران گرفته شود یا مخالفان توافق متقاعد شوند که گزینه جایگزین آن اصلا مناسب نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، نگرانی مخالفان توافق هسته ای با ایران در حالی اظهار می‌شود که مقامات ایرانی همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای کشورمان تاکید و اعلام کرده اند که برنامه هسته‌ایدر دکترین دفاعی ایران قرار نداشته و نخواهد داشت.
نظرات بینندگان