arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۷۳۳
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۲ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۳

دبیر شورای فرهنگ عمومی: مخالفان موسیقی حق ایجاد تنش در جامعه را ندارند

مقلدین دیگر علما که به موسیقی نگاه متفاوت دارند حق دارند به آن فتوا عمل کنند و گوش ندهند/ اینکه دروغ در جامعه زیاد شده یا ارتباط جوانان و خانواده ها نگران کننده است نیاز به بررسی علمی دارد/ ملاک دستگاهها در موسیقی نظرات رهبری است
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: دستگاههای حکومتی در موضوع موسیقی باید طبق نظر رهبر معظم انقلاب عمل کنند و مقلدین دیگر علما که به موسیقی نگاه متفاوت دارند حق دارند به آن فتوا عمل کنند و گوش ندهند اما حق هم ندارند در جامعه تنش ایجاد کنند.

طی هفته های گذشته برگزاری کنسرت گروه «لیان» در بوشهر با تجمعات برخی افراد همزمان شد و کنسرت سیروان خسروی نیز دو بار به تعویق افتاده است. در همین حال دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با حضور در بوشهر بار دیگر از مجوزهای صادر شده برای برگزاری کنسرت های موسیقی دفاع کرد.

حجت الاسلام سید حسین شاهمرادی در نشست شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر افزود: مسایل فرهنگی برگرفته از مسئله موسیقی نیست خیلی عمیق تر و زیربنایی تر است و مسئله موسیقی موضوعی است که در قم نیز بین مراجع اختلاف نظر است همانطور که در زمان حضرت امام نیز اختلاف نظر وجود داشت.

وی یادآور شد: آنچه به عنوان دستگاه حکومتی، جمهوری اسلامی، مسوولان مربوطه و صدا و سیما دقت کنند موسیقی لهوی و غنایی پخش نشود اما این که آیا این رسانه عمل می کند یا نه، من شنونده و بیننده اگر می بینم موسیقی که در حال پخش است غنایی است نباید گوش کنم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اضافه کرد: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرجع صدور مجوز برای گروه های موسیقی است و مجوز صادره نیز قانونی است و اگر نظری در این زمینه هست باید صحبت شود.

شاهمرادی گفت: اگر کسانی که مجوز دارند براساس مجوزشان عمل نمی کنند راه حلش تنش و برهم زدن اجرای موسیقی نیست بلکه باید به سمتی که به صواب نزدیک تر است حرکت و عمل کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: اگر توافق و همدلی بین مسوولان فرهنگی نسبت به اجرای موسیقی وجود داشته باشد مسایل حاشیه ای کمتری پیش می آید.

وی یادآور شد:هیچ روحانی، مسوول، استاندار یا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست که بدنبال این باشد که در جایی ترویج فساد یا لهو و لعبی انجام شود.

شاهمرادی گفت: مسوولان آگاه و دلسوز بوده و به رسالت خود عمل می کنند و قابل قبول نیست که یک تنشی در کشور بنام دین، حزب الهی و جمهوری اسلامی ایجاد شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: باید به قدری ظرفیت فرهنگی کشور بالا رود که مسایل به اینجا کشیده نشود که مسوولان شورای فرهنگ عمومی اگر درست اندیشه کنند این مسایل قابل حل است.

بخش های دیگر سخنان حجت الاسلام شاهمرادی به نقل از ایرنا را در ادامه می خوانید:

 - شورای فرهنگ عمومی کشور از نظر ساختار شکلی نیاز به بازنگری دارد اما از نظر رسالت جامع و کامل است.

- فعال شدن دبیرخانه شوراهای فرهنگ عمومی در استان ها ضرورت دارد. این شورا باید برای مسایل طلاق، بزهکاری، اعتیاد و سایر آسیب های اجتماعی برنامه مبتنی بر نگاه کارشناسی علمی و تخصصی داشته باشد.

-  اینکه دروغ در سطح جامعه زیاد شده یا ارتباط جوانان و خانواده ها نگران کننده است نیاز به بررسی علمی دارد.

 -  هم اینک دشمن بنیاد خانواده های ما را نشانه گرفته است که رسالت ما را برای انجام کارهای فرهنگی دوچندان کرده است.

 -  مسایل مدارس و اجتماعی باید در شوراهای فرهنگ عمومی مبتنی بر واقعیت ها بدون سانسور، فارغ از افراط و سیاه نمایی مطرح و برای حل آن نیز دیدگاه کارشناسی ارایه شود.

 -   فقدان ردیف بودجه ای خاص برای شورای فرهنگ عمومی مشکل آفرین شده است که درصورت تصویب مجلس شورای اسلامی سال آینده این شورا دارای ردیف بودجه می شود. با دکتر نوبخت معاون ریاست جمهوری نیز مذاکره شده که دولت از لحاظ قانونی مجوز گرفتن نیرو و ردیف استخدامی به این شورا دهد .

-  مصوبات شورای فرهنگ عمومی درصورتی که مغایرتی با قانون و محدود کننده اختیارات ذاتی دستگاهها نباشد لازم اجراست.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان