arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۴۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۴ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴

زنان به چه کارهایی بیشتر تمایل دارند

بر اساس نتایج به دست آمده در سال ۹۲، ۰.۸ درصد جمعیت فعال اقتصادی ۱۰ ساله و بیشتر دارای اشتغال ناقص بوده‌اند که این شاخص در بین زنان ۳.۸ درصد بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : خواندنی ها را از اینجا دنبال کنید

بر اساس نتایج آمارگیری درسال ۹۲ مرکز آ‌مار ایران در بررسی شاخص‌های نیروی کار زنان، بیشترین سهم اشتغال زنان در بخش‌های کشاورزی و صنعت بوده است.

بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار ۱۳۹۲ مرکز آمار ایران ۸۳.۷ درصد از جمعیت کل کشور در سن کار( ۱۰ ساله و بیشتر) بوده که به تفکیک جنس ۵۰.۱ درصد مرد و ۴۹.۹ درصد زن بوده و ۲۷۴۰۳۵۲ خانوار دارای سرپرست زن هستند.
 
در سال ۱۳۹۲ افراد شاغل و بیکار در مجموع ۳۷.۶ درصد از جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر را تشکیل داده‌اند که این نسبت در جامعه مزبور برای مردان ۶۳.۰ درصد و برای زنان ۱۲.۴ درصد است و ۸۷.۶ درصد درصد جمعیت نیز غیر فعال بوده‌اند.
 
در سال ۱۳۹۲ از کل جمعیت فعال ۶۴- ۱۵ ساله، ۸۹.۳ درصد شاغل بوده‌اند که از مجموع این شاغلان ۱۲.۳ درصد مربوط به گروه سنی ۲۴-۱۵، ۶۲.۱ درصد مربوط به گروه سنی ۴۴-۲۵ ساله و ۲۵.۵ درصد مربوط به گروه سنی ۶۴-۴۵ ساله بوده است که این نسبتها برای زنان به ترتیب ۱۱.۶ درصد، ۶۵.۸ درصد و ۲۲.۶ درصد بوده است.
 
همچنین از مجموع تعداد بیکاران در سال ۱۳۹۲ برای زنان ۳۳.۳ درصد مربوط به گروه سنی ۲۴-۱۵، ۶۵ درصد ۴۴-۲۵ ساله و۱.۷ درصد ۶۴-۴۵ ساله بوده است.
 
در سال ۱۳۹۲ از جمعیت شاغل ۱۰ ساله و بیشتر ۲۰.۱ درصد را صنعتگران و کارکنان مشاغل مربوط ، ۱۵.۹ درصد را کارگران ساده و ۱۵.۲ درصد را کارکنان ماهر کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری تشکیل داده‌اند که این نسبتها در جامعه مزبور برای زنان به ترتیب ۱۹.۹ درصد، ۶.۴ درصد، ۱۹.۷ درصد بوده است.
 
نرخ اشتغال ناقص نشان می‌دهد چند درصد جمعیت فعال اقتصادی دارای اشتغال ناقص هستند.
 
بر اساس نتایج به دست آمده در سال ۹۲، ۰.۸ درصد جمعیت فعال اقتصادی ۱۰ ساله و بیشتر دارای اشتغال ناقص بوده‌اند که این شاخص در بین زنان ۳.۸ درصد بوده است.
 
تعداد جمعیت شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر کل کشور در سال ۹۱ ، ۲۰ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۲۲۵ نفر بوده که از این میزان ۳ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۱۲۰ نفر را زنان تشکیل داده‌اند اما علیرغم آنکه این رقم در سال ۹۲ به ۲۱ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۱۷۹ نفر در کل کشور افزایش یافته از تعداد شاغلان زن کاسته شده است به نحوی که با کاهش ۳۰۱ هزار و ۸۲۷ نفری به ۳ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۲۹۳ نفر رسیده است.
 
بر اساس این گزارش،‌ سهم اشتغال زنان در بخش کشاورزی در سال ۹۱، ۲۵.۲ درصد، در بخش صنعت ۲۵.۴ درصد و در بخش خدمات ۴۹.۴ درصد بوده است که این میزان در سال ۹۲ به ۲۳.۴ درصد در بخش کشاورزی، ۲۵ درصد در بخش صنعت و ۵۱.۶ درصد در بخش خدمات رسیده و نشان‌دهنده کاهش ۱.۸ درصدی سهم زنان در بخش کشاورزی و کاهش ۰.۴ درصدی در بخش صنعت و افزایش ۲.۲ درصدی سهم زنان در بخش خدمات است.

نظرات بینندگان