arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۵۰۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۲۰ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴
وزیر دفاع در دیدار همتای عراقی‌اش:

همکاری دفاعی ایران و عراق اجتناب‌ناپذیر است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پس از انجام مراسم استقبال رسمی از سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران توسط خالد متعب یاسین العبیدی وزیر دفاع جمهوری عراق، نخستین دور مذاکرات وزرای دفاع دو کشور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، سردار دهقان در این دور از مذاکرات با ابراز خرسندی از سفر به عراق گفت: روابط ایران و عراق تاریخی و ریشه دار است و این پیشینه، همبستگی دو ملت را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به سفر موفقیت‌آمیز رئیس جمهور عراق به تهران و دیدار وی با مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور کشورمان گفت: ما در اینجا هستیم تا اراده خود را برای اجرای توافقات صورت گرفته و گسترش همکاری‌های فی‌مابین نشان دهیم و با هم‌افزایی و تقویت مقاومت فعالانه، چالش‌ها و بحران‌های امنیتی را برطرف سازیم.

وی با بیان این‌که «دولت جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند و مصمم به توسعه روابط و همکاری با دولت عراق در ابعاد مختلف به ویژه دفاعی – امنیتی است» گفت: شرایط منطقه از جمله تساعد بحران و ناامنی در محیط امنیتی مشترک ایران و عراق، ضرورت همکاری های نزدیک دفاعی میان دو کشور را اجتناب ناپذیر کرده است.

وزیر دفاع کشورمان از همکاری های دفاعی – امنیتی ایران و عراق و مبارزه مشترک علیه تروریسم به عنوان عاملی ثبات‌ساز و امنیت‌آفرین بر منطقه یاد کرد و گفت: ایران با تمام توان در کنار دولت و ملت عراق ایستاده و بدون هیچ‌گونه چشم داشتی درخواست برادران عراقی خود را اجابت کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد: در این سفر علاوه بر تقویت مناسبات دفاعی –نظامی و امنیتی دو کشور بتوانیم گام‌های بلند و مستحکم‌تری برای انهدام کامل شبکه مخوف، جنایتکار و شرارت‌آمیز تروریستی – صهیونیستی – تکفیری به عنوان مهمترین عوامل نا امنی در منطقه برداریم.

در این دیدار خالد متعب یاسین العبیدی وزیر دفاع جمهوری عراق نیز طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر سردار دهقان به عراق گفت:امیدواریم این سفر پر از خیر و برکت برای ایران و عراق باشد و منجر به گسترش روابط بیش از پیش دو کشور گردد.

وزیر دفاع عراق تصریح کرد:ایران و عراق یک کشور واحد هستند و روابط آن ها فراتر از مرزهای جغرافیایی است .

العبیدی با تشریح چالش های پیش روی عراق گفت: به طور حتم توسعه همکاری های دو کشور ما را در غلبه براین چالش ها توانمند و موفق خواهد کرد.

وی با تشکر و قدردانی از کمک های جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت:ما به شدت به حمایت و کمک های جمهوری اسلامی ایران به ویژه در این برهه حساس نیازمندیم و امیدواریم بتوانیم با اشتراک مساعی با ایران بر دشمنان ملت عراق پیروز شویم.

العبیدی با تبیین آخرین تحولات میدانی عراق در نبرد با تروریست ها گفت:با وحدت، انسجام داخلی ،جانفشانی نیروهای مسلح و ملت عراق اجازه نخواهیم داد تروریست ها به اهداف شومشان نائل شوند و معتقدیم پیروزی نهایی از آن ملت عراق است.
نظرات بینندگان