arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۵۴۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۲۰ - ۰۵ اسفند ۱۳۸۹

نیروهای امنیتی عربستان در خیابانها مستقر شدند

به دنبال فراخوان برپايي تظاهرات ضد حکومتي "روز خشم"، مقامات رياض براي مقابله با معترضان نيروهاي امنيتي خود را در خيابان‌ها مستقر کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
به دنبال فراخوان برپايي تظاهرات ضد حکومتي "روز خشم"، مقامات رياض براي مقابله با معترضان نيروهاي امنيتي خود را در خيابان‌ها مستقر کرده است.

به گزارش شبکه العالم به نقل از شاهدان، نيروهاي امنيتي براي مقابله با هرگونه تظاهرات ضد دولتي احتمالي در منطقه القطيف در غرب عربستان مستقر شده‌اند.

به گفته اين شاهد، ساکنان منطقه القطيف در تدارک برپايي راهپيمايي در اعلام حمايت از انقلابيون بحرين و درخواست براي آزادي زندانيان سياسي در عربستان بوده‌اند.

پس از آن که جوانان سعودي بر روي شبکه‌هاي اجتماعي اينترنتي، روز 11 مارس را روز خشم نام نهادند، هزاران تن از مردم اين کشور براي شرکت در راهپيمايي اعلام آمادگي کرده‌اند.

اين درحالي است در پي گسترش دامنه قيام کشورهاي خاورميانه به جهان عرب، پادشاه عربستان تدابيري را براي کمک‌مالي به شهروندان اين کشور در نظر گرفته است.
ملک عبدالله بعد از سه ماه دوري از کشور براي معالجات پزشکي، چهارشنبه (چهارم اسفند) به عربستان بازگشت و پس از ورود بسته‌اي از کمک‌هاي اقتصادي و اجتماعي به ارزش 10 ميليارد و 700 ميليون دلار براي شهروندان عربستاني در نظر گرفت.

بنا به گزارش شبکه‌هاي دولتي عربستان، تخصيص منابعي خاص براي جبران نرخ بالاي تورم، کمک به نسل جوان بيکار و تحصيل در خارج از کشور از جمله مواردي است که ملک عبدالله در بسته کمکي خود مطرح کرده است.

پادشاه عربستان همچنين عده‌اي از زندانيان متهم به جرم‌هاي مالي را مورد عفو قرار داد و دستور افزايش 15 درصدي حقوق کارمندان دولت را صادر کرد. افزون بر اين، اعتبارات وام مسکن را نيز افزايش داد.

اين درحالي است که اصلاحات سياسي تاکنون در تصميم‌هاي ملک عبدالله جاي نگرفته است.

در زمان غيبت سه‌ماهه وي شرايط سياسي خاورميانه به‌شدت تغيير کرده و قيام‌هاي مردمي در تونس و مصر موجب سرنگوني زين العابدين بن علي و حسني مبارک ديکتاتورهاي اين کشورها شده است.

مردم کشورهاي بحرين و يمن و ليبي نيز عليه حاکمان مستبد خود به پا خاسته‌اند.

تحليل‌گران معتقدند، پادشاه عربستان سعودي سعي دارد با اين گونه کمک‌هاي اقتصادي از بروز هرگونه ناآرامي احتمالي در اين کشور جلوگيري کند.


نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۵
1
3
هیچ کس نمی گه دوغ من ترشه.اخه نشد یه خبری از تهران خودمون در 1 اسفند و 25 بهمن بگی حالا پریدی عربستان!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۶:۲۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۶
0
0
عجب نادانند این شاهان سعودی : به جای اضافه حقوق و آزادی و وام مسکن , بریزین بزنینشون. چند تا رو هم حتما" باید بکشین و بندازین گردن اونا. وقتی عده تون زیاد باشه و خیلی اوباش و گنده لات قاطیتون باشه خود به خود مردم آبرومند و نجیب جرات خود را از دست میدهند
نه به دلیل کتک و مرگ . آنها از تجاوز نگرانند و می ترسند
نظرات بینندگان