arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۳۹۳۸
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۰۸ - ۱۷ تير ۱۳۹۴

معروف ترین تصاویر قدیمی دست کاری شده

هنر دست بردن در عکس‌ها و تغییر دادن آن‌ها کاری جدید نیست و در تاریخ ریشه‌ای بسیار قدیمی دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

صفحه خواندنی ها را از اینجا دنبال کنید


حذف، اضافه کردن و تغییرات در عکس‌ها عموماً جنبه‌ای تبلیغاتی داشته و هنوز هم برای تبلیغات سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند حذف کردن دوستان قدیمی و به دردسر انداختن دشمنان کنونی.

حذف و تغییر یا به نوعی دست بردن در عکس‌ها همواره یار جدانشدنی تبلیغات سیاسی یا پروپاگاندا بوده است. این مجموعه، شامل عکس‌های قدیمی دست کاری شده‌ای از افراد مشهور، در دو حالت اصلی و سانسور شده‌ی آن است.


عکس‌های قدیمی دست کاری شده

عکسی از نخست‌وزیر وینستون چرچیل که برای نشان دادن سالم بودن وی، عکس بدون سیگار برگ او در همه جا منتشر شده است.

امروزه دست بردن در عکس‌ها به امری ساده تبدیل شده است، درحالی‌که در گذشته امری سخت و وقت‌گیر بوده و نیاز به چندین روز کار داشته است. امروزه برای تشخیص عکس‌های دست کاری شده، نرم‌افزارهای تهیه شده که با استفاده از آن‌ها به سادگی می‌توان دریافت که آیا عکس تغییر کرده یا نه.

عکس‌های قدیمی دست کاری شده

در عکس بالا در سمت چپ همراه هیتلر، وزیر تبلیغات سیاسی رایش سوم، یوزف گوبلس را می‌بینیم که در عکس سمت راست، ناپدید شده است.

شیوه‌های مختلفی برای تشخیص یک عکس دست کاری شده از اصل آن وجود دارد. امروزه با وجود دوربین‌های دیجیتال این کار بسیار ساده‌تر شده است، زیرا این دوربین‌ها تمام اطلاعات مربوط به تصاویر را بر روی کارت حافظه ذخیره می‌کنند. پس به راحتی می‌توان فهمید که آیا عکسی تغییر یافته یا نه.

عکس‌های قدیمی دست کاری شده

بنیتو موسولینی قهرمان بر روی یک اسب، یا صبر کنید، شاید هم نه!

عکس‌های قدیمی دست کاری شده

برای مهم‌تر جلوه دادن نخست‌وزیر وقت کانادا، ویلیام لیون مکنزی کینگ، پادشاه جورج ششم از عکس حذف شده و تنها ملکه الیزابت نشان داده شده است.

عکس‌های قدیمی دست کاری شده

عکسی رسمی از سخنرانی لنین که پس از 1927 عکسی دست کاری شده جای نسخه اصلی آن را گرفت. در عکس دوم، لئون تروتسکی حذف شده است.

همان‌طور که گفتیم، دست‌کاری عکس‌ها امروزه هم رواج دارد و سران کشورها و اهل سیاست از عکس‌های دست‌کاری شده به نفع پروپاگاندا بهره می‌برند.
نظرات بینندگان