arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۴۴۵۳
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۰۸ - ۲۰ تير ۱۳۹۴

چگونه كودكی خلاق داشته باشيم؟

مهم‌ترین و اساسی‌ترین قابلیت و توانایی انسان و بنیادی‌ترین عامل ایجاد ارزش است که در همه ابعاد و جوانب زندگی نقش کاملاً حیاتی ایفا می‌نماید . خلاقیت و نوآوری از والاترین موهبت‌های الهی به انسان و از عوامل اشرف مخلوقات شدن و خلیفه الهی بودن اوست .
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : خلاقيت؟

مهم‌ترین و اساسی‌ترین قابلیت و توانایی انسان و بنیادی‌ترین عامل ایجاد ارزش است که در همه ابعاد و جوانب زندگی نقش کاملاً حیاتی ایفا می‌نماید . خلاقیت و نوآوری از والاترین موهبت‌های الهی به انسان و از عوامل اشرف مخلوقاتخلاقیت شدن و خلیفه الهی بودن اوست .

 تمامي علوم، تولیدات، فناوری‌ها، صنایع،ابداعات،اختراعات، هنرها، ادبیات، موسیقی، معماری و به طور کلی اساس انواع تمدن‌ها از ابتدا تاکنون و تمامي دستاوردهای بشری جلوه‌های گوناگون خلاقیت و نوآوری است. تمدن انسانی و زندگی وی بدون خلاقیت نمی‌تواند امکان پذیر باشد.

نقش خانواده در خلاقيت كودكان؟

خلاقیت، از مهم‌ترین اصولی است که باید در تربیت کودکان، آن را مدنظر قرار دهیم. خلاقیت و پرورش آن، موجب افزایش اعتمادبه‌نفس، کمک به پیدا کردن کلید حل مسائل در زندگی، نگاه زیبای انسان‌ها به زندگی، دوری از هرگونه احساس بی‏معنی بودن زندگی، پرورش حس کنجکاوی و در نتیجه، شکل‏گیری شخصیت سازنده و پویا می‌شود.

 یکی از مهم‌ترین راه های پرورش خلاقیت، انجام کارهای هنری توسط کودک است، ولی مهم‌تر از آن، نقش والدین در مدیریت و حمایت از کارهای هنری کودکان است. درباره این‌که والدین چگونه می‏توانند با همیاری خود، موجب پرورش خلاقیت هنری در فرزندان شوند، به نکته‏هایی اشاره می‏کنیم که در ایجاد فضای سالم برای تربیت کودکان خلاق، موثر خواهند بود.

چگونه آغاز كنيم؟

شايد مهم‌ترين و اساسي‌ترين كمك به رشد خلاق كودك اهمیت دادن به آثار هنری او از طریق نگهداری، مراقبت و استفاده از آن‌ها در تزیین خانه باشد.

این کار، به معنی احترام گذاشتن و ارزش دادن والدین به کار کودکان است و تشویق خوبی برای آن‌هاست. آن‌ها یاد می‌گیرند که ساخته دست‌شان، ارزشمند است و از این راه، اعتمادبه‌نفس به دست می‌آورند. آن‌ها یاد می‌گیرند که به فکر خلق آثار بهتری باشند و این روند مثبت، همچنان ادامه پیدا می‌کند. ايجاد فضاي امن و مناسب يكي ديگر از مسائلي است كه بايد در نظر گرفته شود. حتي الامكان براي بروز خلاقيت او محدوديتي قائل نشويد. بگذاريد افكار او بدون محدوديت بروز كرده و به شكل يك اثر آزاد تجلي كند.

اما به ياد داشته باشيد كه همواره در لذت بردن و پردازش روی خلاقیت‌های هنری، بیشتر از نتیجه آنها تاكید كنید. خصوصیات زیباشناسی و هنری كار كودكان، مهم‌تر از بیان و ابراز خلاقیت‌های آنها نيست . هرگز در خلق آثارشان اعمال نظر نكنيد.

 بگذاريد هر آنچه كه آنها خود مي‌خواهند خلق كنند. مهم نيست كه حاصل تلاش آنها به چشم ما زيباست يا نه. مهم اين است كه ساخته ذهن آنهاست پس از اين گونه براي ما ارزشمندند.

لزومي ندارد براي كار آنها از لوازم و ابزار گران قيمت استفاده كنيد. اگر آنها نگاه خلاقي داشته باشند اين خلاقيت در قالب هر جنس و متريالي نمود پيدا مي‌كند. اين ابزارها و امكانات ويژه نيستند كه ساخته او را به اثري گيرا و خلاق تبديل مي‌كنند بلكه نگرش اوست كه حاصل كار را بديع و نوآورانه مي‌كند.
نظرات بینندگان