arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۴۱۳۳
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۲۰ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۴

اصرار نتانیاهو به تبلیغ علیه توافق هسته‌ای ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی نوشت: رییس کابینه اسرائیل همچنان به تبلیغات خود علیه توافق هسته‌ای ایران ادامه خواهد داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ پایگاه اینترنتی روزنامه وال استریت ژورنال روز پنج شنبه در مقاله‌ای به قلم جوئل گرینبرگ، نوشت: با وجودی که تلاش‌های بنیامین نتانیاهو با کمک لابی‌های طرفدار اسرائیل در آمریکا برای به‌هم زدن توافق هسته‌ای ایران در کنگره آمریکا به شکست انجامیده است، زیرا هم‌اکنون در سنای آمریکا آراء کافی برای پابرجا نگه داشتن وتوی رییس جمهور این کشور وجود دارد، رییس کابینه اسرائیل قصد ندارد از تبلیغاتِ خود علیه برنامه هسته‌ای ایران دست بردارد.

یکی از مقامات ارشد اسرائیلی که خواست نامش فاش نشود، زیرا اجازه‌ی اظهار نظر در این خصوص را نداشت، در گفتگو با خبرنگار وال استریت ژورنال ادعا کرد: رییس کابینه اسرائیل وظیفه دارد که درباره خطرهای ناگواری که ایران برای اسرائیل، منطقه و جهان دارد، صحبت کند و کماکان به این کارِ خود نیز ادامه خواهد داد.

وال استریت ژورنال افزود: نتانیاهو همواره از مخالفان پر سر و صدای توافقی بوده است که در ماه ژوئیه بین قدرت‌های جهانی و ایران برای محدود ساختن برنامه هسته‌ای این کشور به‌دست آمد (جمع بندی مذاکرات وین). استدلال نتانیاهو برای مخالفتش با این توافق این است که این توافق، برای ایران ظرفیت‌های کافی جهت تولید سلاح‌های هسته‌ای باقی خواهد گذاشت و این سلاح‌های هسته‌ای در دستان ایران ممکن است منجر به نابودی اسرائیل شود.

نویسنده این مقاله افزود: با این حال، حداقل دستآوردی که مخالفت‌های شدید نتانیاهو با توافق هسته‌ای ایران برای اسرائیل داشته این بوده است که آمریکا وعده کمک‌های دفاعیِ (نظامیِ) بیشتری به اسرائیل داده است.

مفسران سیاسی می‌گویند:‌ نتانیاهو هنوز هم امیدوار است جمهوریخواهان آمریکایی که اکثریت کرسی‌های کنگره را در اختیار دارند، رأیی نمادین در مخالفت با توافق هسته‌ای ایران بدهند تا دست‌کم استدلال نتانیاهو را مبنی بر این که اکثر مردم آمریکا و نمایندگان منتخب‌شان با این توافق مخالف‌اند، تقویت کند.

از سوی دیگر، منتقدان نتانیاهو در اسرائیل، موفقیت اوباما در کنگره (در به دست آوردن آراء کافی در سنا برای برپا نگه داشتنِ وتوی ریاست جمهوری) را شکستی جانانه برای نتانیاهو می‌خوانند. آنان همواره نتانیاهو را متهم کرده‌اند که باعث سرد شدن مناسبات میان اسرائیل و کاخ سفید شده است، زیرا وی از طریق گروه‌های لابی، بر اعضای کنگره آمریکا فشار شدید آورده است که توافق هسته‌ای ایران را به رغم حمایت کاخ سفید از آن، رد کنند.

به عنوان مثال، اسحاق هرزوگ، رهبر مخالفانِ کابینه اسرائیل که اخیراً با رادیو اسرائیل صحبت می‌کرد، در این خصوص گفت: نتانیاهو در برنامه تبلیغاتی‌اش کاملاً شکست خورده است. هرزوگ که رهبر حزب چپ مرکزیِ «اتحادیه صهیونیست» است، خودش از منتقدان توافق هسته‌ای است، اما از نتانیاهو خواسته است که از لفاظی‌های بیش از حد تند و داغ بپرهیزد و به جایِ آن، «گفتگویی فشرده » را با دولت اوباما آغاز کند تا بتواند به آنچه هرزوگ « چالشهای دفاعی که این توافق ایجاد می‌کند» خواند، رسیدگی کند.
نظرات بینندگان