arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۱۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۹ - ۲۶ مهر ۱۳۹۴

نامه نجفی به آژانس: ایران به‌صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ایران به‌عنوان یک اقدام اعتمادساز، به صورت موقت پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند.

رضا نجفی، در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت که جمهوری اسلامی ایران نامه‌ای را به آژانس ارسال کرد مبنی بر این که از روز اجرای برجام به‌صورت موقت و تا زمانی که مجلس شورای اسلامی پروتکل الحاقی را تصویب کند، ایران به‌صورت داوطلبانه به‌عنوان یک اقدام اعتمادساز پروتکل الحاقی را اجرا بکند و همین طور کد اصلاحی 3.1 ترتیبات فرعی را از روز اجرا به مرحله اجرا درآورد.

او درباره اجرای برجام که از امروز آغاز می‌شود، گفت: همان‌طور که در متن برجام مشخص شده است، پس از نهایی شدن برجام در 14جولای 2015، به فاصله یک هفته شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد و در برجام پیش‌بینی شده است که روز تصویب 90 روز پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت یا تاریخی زودتر انجام شود.

نجفی افزود: این فرصت را در برجام پیش‌بینی کردند برای آن که کشورها مراحل داخلی خود را برای تصویب برجام بگذرانند و در واقع این مراحل پشت سر گذاشته شد.

وی با اشاره به این که مجلس شورای اسلامی ایران طرح را تایید کرد و پس از تایید شورای نگهبان جمهوری اسلامی ایران مراحل داخلی خود را پشت سر گذاشته است، افزود: امروز که 90 روز از تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت می‌گذرد روز تصویب برجام محسوب می‌شود. براساس برجام دو طرف باید اقداماتی را انجام دهند.

نجفی تصریح کرد: بعضی از اقدامات که مشترک است اتخاذ تمهیدات و آمادگی برای روز اجراست که دو طرف باید این اقدامات را انجام دهند از جمله اقدامات حقوقی و اداری پیش‌بینی شده است در برجام در روز تصویب که امروز باشد اتحادیه اروپا و اعضایش باید مصوبه‌ای را بگذرانند که براساس آن تمام تحریم‌های اقتصادی و مالی از روز اجرا برداشته شود که جزییات آن در برجام مشخص شده است.

نماینده ایران در آژانس گفت: همین‌طور آمریکا به‌عنوان طرف دیگر برجام متعهد است که امروز مصوبه‌ای را بگذارند که در اختیار رییس‌جمهور هست و متعهد شود که از روز اجرای برجام تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط هسته‌ای را متوقف کند.

وی افزود: رییس‌جمهور آمریکا بایستی دستورات اجرایی را صادر کند که آن دستورات اجرایی در واقع راه را باز می‌کند برای این که تحریم‌های مرتبط اقتصادی و مالی از روز اجرا برداشته شود.

نماینده کشورمان در آژانس با ذکر این که از سوی جمهوری اسلامی ایران هم دو اقدام مشخص در روز تصویب مشخص شده است، گفت: یکی از آن‌ها بحث اقدامات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با نقشه راه هست که چند روز پیش خاتمه پیدا کرد. جمهوری اسلامی ایران نامه‌ای را به آژانس ارسال کرد مبنی بر این که از روز اجرای برجام به‌صورت موقت و تا زمانی که مجلس محترم شورای اسلامی پروتکل الحاقی را تصویب بکند، ایران به‌صورت داوطلبانه به‌عنوان یک اقدام اعتمادساز پروتکل الحاقی را اجرا بکند و همنی‌طور کد اصلاحی 3.1 ترتیبات فرعی را از روز اجرا به مرحله اجرا در آورد.

به گفته نجفی، همین‌طور دو اقدام دیگر در روز اجرا در برجام مشخص شده است که یکی از آن‌ها آغاز مباحث اجرایی برای مدرن‌سازی راکتور اراک است که در واقع این بحث‌ها شروع شده است.همین امروز در وین جلسات کارشناسی آغاز شده است. یک موضوع دیگر درخصوص دستورالعمل‌ها و بیانیه‌هایی است که باید در راستای رفع تحریم‌ها از سوی طرف‌های مقابل صادر شود.

نجفی خاطرنشان کرد: همین‌طور قرار است فردا دوشنبه کمیسیون مشترک اولین جلسه خود را در وین برگزار کند و بعد از مباحث کمیسیون می‌توان اطلاعات بیش‌تری را در این مورد ارائه کرد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: مصاحبه ، برجام ، پروتکل
نظرات بینندگان