کد خبر: ۲۴۷۰۵۱
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۷ - ۲۰ دی ۱۳۹۴

ریاض خواستار روابط با تهران/ عربستان دست به دامن میانجی‌گران برای احیای روابط با قدرت منطقه

تهران از هفته گذشته میزبان برخی از مقامات سیاسی کشورهای منطقه بوده، تا همراهی و دیپلماسی گفتمان خود با جامعه بین‌المللی را به رخ جهانیان بکشد و گامی موثر در جهت کاهش تنش‌های منطقه‌ای بردارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ریاض اکنون دست به دامان جامعه جهانی شده تا قدم در احیای روابط سیاسی با قدرت منطقه بردارد.

به گزارش «انتخاب»، پس از آنکه ریاض در اقدامی عجولانه و نسنجیده، اعتراض برخی مخالفان به اعدام شیخ نمر در تهران را دست‌مایه خود قرار داد و روابط سیاسی‌اش با ایران را قطع کرد، اکنون دست به دامان جامعه جهانی شده تا تصمیم نابخردانه و اشتباه خود را جبران و قدم در احیای روابط سیاسی با قدرت منطقه بردارد.

از این رو، تهران از هفته گذشته میزبان برخی از مقامات سیاسی کشورهای منطقه بوده، تا همراهی و دیپلماسی گفتمان خود با جامعه بین‌المللی را به رخ جهانیان بکشد و گامی موثر در جهت کاهش تنش‌های منطقه‌ای بردارد.

برهمین اساس ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه گذشته در سفری یک روزه به ایران آمد و دیدارهایی با رییس جمهور، وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران داشت. در این دیدارها، طرف‌ها درباره  تنش‌های اخیر در روابط عربستان با ایران بحث و گفت‌وگو کردند .

اهمیت و تاثیرگذاری نقش عراق در کاهش تنش‌ها میان تهران و ریاض به این دلیل است که از یک سو، عراق یک کشور عربی است که همزمان ارتباطات نزدیکی نیز با ایران دارد و از سوی دیگر، در هفته‌های اخیر روابط این کشور با عربستان نیز بهتر شده و ریاض پس از بیست و پنج سال بار سفارت خود در بغداد را بازگشایی کرده است. عراق به عنوان یک کشور عربی قرار است در نشست آتی اتحادیه عرب در مورد اتفاقات اخیر سخنرانی کند.

رتنو مرسودی وزیر امور خارجه اندونزی نیز قرار است، روز دوشنبه یا سه شنبه هفته جاری عازم ایران و عربستان سعودی شود تا به عنوان نماینده ویژه با سران این دو کشور درباره پیشنهاد صلح اندونزی گفت‌و‌گو کند.

رئیس جمهور این کشور می‌گوید که اندونزی به عنوان کشوری غیرمتعهد می‌خواهد نقش خود را برای پایان تنش در مناسبات این کشورها بازی کند. این چیزی است که ما می‌خواهیم آن را اجرا کنیم.

پس از آنکه ریاض در اقدامی شتابزده روابط دیپلماتیک خود با تهران را اعلام کرد، به تحریک برخی کشورها همچون جیبوتی، سومالی، سودان و... روی آورد و با پیشنهاد حمایت‌های مالی آن‌ها را ترغیب به قطع روابط با تهران کرد، ولی دیری نخواهد گذشت که این دولت‌های جیره‌خوار هم دست از پا درازتر به سوی احیای روابط با قدرت منطقه‌ای برخواهند گشت.

به هرحال بزرگ‌منشی و خویشتن‌داری جمهوری اسلامی ایران همواره در گذرگا‌ههای حساس به همگان آشکار شده چرا که همیشه هم‌گام با سیاست‌های جامعه جهانی پیش رفته، اما بهتر است بازیگران سیاست‌های غربی و صهیونیستی این نکته را آویزه گوش خود کنند  که درست است نظام اسلامی ایران با سعه‌ی صدر تمام تحرکات منطقه‌ای را رصد می‌کند و تلاش می‌کند با دیپلماسی نرم از کنار بسیاری از سیاست‌های خبیثانه بگذرد ولی در صورت ادامه کارشکنی‌ها و اصرار و تکرار بر بدعهدی‌ها، قطعا پاسخی جدی را به برهم‌زنندگان صلح منطقه و جهان خواهد داد، چرا که ایران بازیگر قهاری است.نظرات بینندگان