arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۱۴۸۴
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۱ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۴

عربستان به سمت اجباری کردن سربازی می رود/ الوطن: نمی‌توان برای همیشه به آمریکا تکیه کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 تسنیم نوشت: رسانه‌های رسمی سعودی مقدمه‌سازی برای آماده کردن افکارعمومی عربستان به ویژه جوانان برای خدمت سربازی را از طریق شیوخ وهابی آغاز کردند.

رسانه‌های رسمی سعودی مقدمه‌سازی برای آماده کردن افکارعمومی عربستان به ویژه جوانان برای خدمت سربازی را از طریق شیوخ وهابی آغاز کردند تا عمق بحران کمبود نیروی نظامی در این کشور جنگ طلب آشکارتر از قبل شده و البته جرقه یک بحران اجتماعی هم زده شود.

روزنامه الوطن یکی از رسانه‌های رسمی سعودی، به نقل از آنچه کارشناسان و علما خواند، خدمت سربازی را مطالبه نظامی و شرعی قلمداد کرد.

این روزنامه در این باره نوشت کارشناسان و علما تاکید می‌کنند که رفتن جوانان سعودی به خدمت سربازی یک خواسته نظامی و شرعی است.

الوطن که به نظر می‌رسد برای مقدمه چینی موضوع اجباری شدن خدمت سربازی در عربستان چراغ سبز دریافت کرده، نوشت سرتیپ بازنشسته نظامی، ابراهیم آل مرعی خواستار سربازگیری اجباری جوانان سعودی با توجه به اهمیت آن در زمان حاضر شد که پادشاهی سعودی با تهدیدهای منطقه‌ای روبرو است و همچنین سربازی جوانان فواید بزرگی برای حکومت و جامعه دارد.

وی به الوطن گفت قطعا در عربستان سعودی درباره ساختار نیروهای مسلح به عنوان نیروهای حرفه‌ای یک ارزیابی کامل انجام خواهد شد و سربازگیری اجباری به عنوان یک نیاز مبرم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آل مرعی افزود هنگامی که تهدیدهایی را که پادشاهی سعودی و کشورهای منطقه خلیج فارس و جهان عرب و محدوده جغرافیایی پادشاهی احاطه کرده است، ملاحظه می‌کنیم، با توجه به این شرایط، خدمت سربازی، یک مسئله حتمی و ضروری می‌شود. وی ابراز عقیده کرد که حکومت سعودی به زودی کار قانونی کردن این مسئله(اجباری کردن سربازی) را آغاز خواهد کرد، البته این دوره ممکن است تا پایان یافتن ارزیابی‌های مربوطه طول بکشد.

وی گفت سربازی اجباری به آماده‌سازی فرزندان وطن برای مقابله با خطرات احتمالی منجر خواهد شد به ویژه این‌که ما شاهد تغییر رویکرد کشورهای قدرتمند به ویژه آمریکا هستیم که همپیمان استراتژیک پادشاهی سعودی به شمار می‌رفت و پادشاهی سعودی نمی‌تواند بر قرار گرفتن ایالات متحده آمریکا یا کشورهای منطقه‌ای دیگر در کنارش و حمایت‌های آنها از پادشاهی سعودی در بحران‌های آتی حساب باز کند و  تکیه کند.

آل مرعی افزود سربازی اجباری، فواید بسیار زیادی دارد عاملی برای حمایت از نیروهای مسلح و سبب افزایش حالت امنیتی و دفاعی خواهد بود،‌سبب آماده‌سازی و توانمند‌سازی جوانان سعودی برای تعامل با شرایط جنگی خواهد شد،‌باعث می‌شود که تمام خانواده‌های سعودی اهمیت مشارکت فرزندانشان در  دفاع از وطن در صورتی که نیاز باشد، درک کنند، سربازی اجباری اثرات مثبت امنیتی، دفاعی و اجتماعی خواهد داشت به ویژه اگر به صورت خوبی اجرا شود و نیازهای نیروهای مسلح را برآورده کند.

از سوی دیگر خالد بن بجاد المیمونی رئیس سابق شاخه سازمان اطلاعات سعودی در القصیم پیشنهاد باز شدن باب داوطلبی در نیروهای مسلح سعودی را مطرح کرد و پیشنهاد داد مشوق‌های مالی برای کسانی که به دوره‌های داوطلبی نظامی می‌پیوندند، در نظر گرفته شود و از جمله اولویت استخدام به بیکاران داده شود.

شیخ علی حکمی عضو شورای به اصطلاح علمای ارشد آل سعود هم به الوطن سعودی گفت سربازی اجباری عاملی برای قدرت و حمایت از دین و وطن و یک نیاز شرعی است.

وی در تلاش برای مشروعیت‌بخشی به اقدام احتمالی آل سعود برای اجباری کردن سربازی گفت در صورتی که خدمت سربازی اقتضا کند، باید جوانان را دعوت و آنها را ملزم به خدمت نظامی کرد، اطاعت از ولی‌امر(شیوخ دربار سعودی، برای مشروعیت بخشی به حکام آل سعود، مدعی هستند اطاعت از آنها به معنای  اطاعت از ولی‌امر است) واجب است.

نظرات بینندگان