arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۷۳۹۵
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۷ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۴

نهاوندیان: ریسک فعالیت اقتصادی در ایران کاهش یافته است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: ایجاد ثبات در بازار ارزی و رونق دادن به بورس و تحکیم مناسبات با همسایگان از جمله اقدامات دو سال گذشته دولت ایران بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور با حضور در اجلاس فایننشیال تایمز درباره اقتصاد ایران که در لندن برگزار شد به تشریح فرصت های سرمایه گذاری و تبیین سیاست های تعاملات اقتصادی ایران برای پذیرش سرمایه گذاری خارجی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه ایران امن ترین کشور منطقه خاورمیانه است، گفت: نقش ایران در منطقه غیر قابل انکار است و جمهوری اسلامی ایران در صلح و امنیت و پیشرفت منطقه از هر لحاظ بالاترین جایگاه را دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در این نشست که به ابتکار روزنامه فایننشیال تایمز و  با عنوان ایران، فرصت‌ها و چالش‌ها در یک قدرت اقتصادی در لندن برگزار شد با تاکید براینکه عصر جدیدی در اقتصاد ایران ایجاد شده است تصریح کرد: عصر رشد و ثبات اقتصادی در ایران آغاز شده و پیش بینی‌ موسسات غربی از رشد٥/٥ درصد براساس سال ٢٠١٦و سال‌های بعد دارد و این بیش از دو برابر متوسط رشد ١٠سال گذشته است.

نهاوندیان در این اجلاس که سرمایه گذاران بزرگ، مدیران ارشد بانکها، صاحبان بنگاه های اقتصادی و شخصیت های سیاسی و اقتصادی زیادی از انگلیس و سایر نقاط جهان حضور داشتند، در تبیین ظرفیت‌ها و فرصت‌های پیش رو در اقتصاد ایران و نیز رویکردهای جدید ایران برای تعامل با اقتصاد جهانی در حوزه سرمایه گذاری، انتقال فناوری، تولید و صادرات مشترک اظهارداشت: در رویکرد واقع بینانه،  آینده را باید شناخت و در رویکرد پیشرو در ساختن این آینده باید شریک شد. مهم این است که این آینده و واقعیت را نمی توان ناددیده گرفت. اقتصاد پرقدرت و آینده دار ایران واقعیتی است که نمی توان آنرا نادیده گرفت.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خوب که دقت کنید عدم توجه به واقعیت های انکار ناپذیر ایران به ناکامی انجامیده است. تجربه نشان داده است که سیاست ظالمانه تحریم بازی باخت باخت بود و تجربه اخیر برجام نشان از پیروزی سیاست برد برد دارد. در تجربه اقتصادی هم باید به دنبال برد برد باشیم. آینده اقتصاد ایران فرصتی برای همه است. همه کسانی که تعامل سازنده را باور داشته باشند و بخواهند در مسیر پیشرفت مشارکت داشته باشند.

نهاوندیان در ادامه با تاکید بر اینکه در شناخت اقتصاد ایران دو مولفه را باید در نظر داشت گفت: این دو مولفه عبارتند از ظرفیتها و سیاستها.

وی  از  نفت و گاز و پالایش، نیرو و برق و آب، معادن و صنایع معدنی، خودرو،خدمات فنی و مهندسی که در ده سال گذشته ٢٣٣پروژه توسط ایران در کشورهای دیگر به انجام رسیده ، توریسم و حمل ونقل به عنوان بخش‌های مهمی از ظرفیت‌های اقتصاد ایران نام برد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در تبیین سیاست‌های اقتصادی نیز گفت: رویکرد مستقلانه و در عین حال تعامل سازنده با جهان و استقبال از سرمایه گذاری‌های مشترک، رویکرد تقویت بخش خصوصی، رویکرد فضای کسب و کار با دو عنصر شفافیت و رقابت اصلی ترین سیاست‌های اقتصادی دولت را تشکیل می‌دهد.

نهاوندیان افزود: ایران در دوسال گذشته ریسک اقتصادی را کاهش داده و در کنار آن کاهش تورم، ایجاد ثبات در بازار ارزی و رونق دادن به بورس، ایجاد ثبات در سیاست‌های اقتصادی و کاهش ریسک سیاسی و تحکیم مناسبات با همسایگان از جمله اقدامات دو سال گذشته دولت ایران بوده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه سرمایه گذاریهای مشترک در بخش‌های مختلف واقع بینانه، رو به آینده است و برای گسترش این سرمایه گذاری‌ها و افزایش تعامل و همکاری‌ها برنامه‌ریزی‌های خوبی بعمل آمده است.
نظرات بینندگان