arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۴۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۶ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۰

نحوه پذیرش دانشجوی دکتری پولی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی زمان پذیرش دانشجوی دکتری مازاد بر ظرفیت را اعلام کرد و گفت: سعی می‌کنیم برای بهمن ماه 90 پذیرش مازاد بر ظرفیت دانشجوی دکتری را عملیاتی کنیم.
 
به گزارش انتخاب به نقل از مهر، ابوالفضل حسنی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی در حالی بر عنوان پذیرش "مازاد بر ظرفیت" تأکید دارد که در برنامه پنجم توسعه عنوان "دانشجوی پولی" برای این شیوه پذیرش دانشجو ذکر شده است. اما حسنی معتقد است از آنجا که عنوان "دانشجوی پولی" عنوانی حساسیت برانگیز است لذا به جای آن بهتر است از عبارت "مازاد بر ظرفیت" استفاده کرد. مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی این اعتقاد را هفته گذشته در چهل و یکمین نشست معاونان آموزشی دانشگاه‌ها در بابلسر ابراز کرد.

ابوالفضل حسنی با اعلام خبر پذیرش دانشجوی دکتری مازاد بر ظرفیت گفت: در کارگروه مربوطه در چهل و یکمین اجلاس معاونان آموزشی دانشگاه‌ها مقرر شد دفتر گسترش آموزش عالی، شیوه نامه پذیرش دانشجوی دکتری در راستای پذیرش مازاد بر ظرفیت را تهیه و ابلاغ کند.

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی افزود: پذیرش دانشجوی دکتری مازاد بر ظرفیت پس از انجام مصاحبه ورودی‌های آزمون نیمه متمرکز دکتری انجام می‌شود. بر این اساس سعی می‌کنیم در بهمن ماه 90 پذیرش دانشجوی دکتری مازاد بر ظرفیت را عملیاتی کنیم.

حسنی اوایل اردیبهشت ماه امسال نیز درباره نحوه اجرایی شدن پذیرش دانشجوی مازاد بر ظرفیت در مقطع دکتری گفته بود: روند این نوع پذیرش در مقطع دکتری به این صورت است که به فرض یک گروه آموزشی در یک دانشگاه 10 نفر ظرفیت پذیرش دارد، وقتی از میان قبول شدگان آزمون نیمه متمرکز دکتری به اندازه سه برابر این ظرفیت برای مصاحبه معرفی می‌شوند، پس از مصاحبه به اندازه ظرفیت اعلام شده پذیرش می‌شوند.

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی خاطرنشان کرده بود: اگر گروه تشخیص دهد نفر یازدهم و دوازدهم از نظر علمی اعتبار دارند و مصاحبه را جواب داده اند، می توانند پیشنهاد دهند که آن دو نفر به صورت دانشجوی ظرفیت مازاد (پولی) ثبت نام کنند.

نظرات بینندگان