arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۹۱۳۶۱
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۰۹ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۵

آتش بس در سوریه دوام می آورد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
توافق آمریکا و روسیه برای برقراری آتش‌بس در سوریه که پس از روزها گفت و گوی فشرده حاصل شد در بطن خود دارای نکاتی است که باید بدان توجه شود:

1- به رغم آن که روسیه و آمریکا طرف‌های اصلی خارجی تصمیم گیر در موضوع سوریه هستند اما علاوه بر آن‌ها عربستان و ترکیه نیز در این بین به شدت به دنبال تأمین منافع خود در این کشور هستند.

به گزارش انتخاب، هر یک از این کشورها نیز از گروه‌های تحت کنترل خود پشتیبانی می‌کند و تعاریف آن‌ها از گروه‌های معتدل و حتی نگاه آن‌ها به آینده بشاراسد متفاوت است. بنابراین پایبندی گروه‌های تروریستی و مسلح وابسته به این کشورها به آتش بس جای تردید دارد.

2- در این توافق عملا ارتش سوریه بدون اجازه اتاق مشترک روسیه و آمریکا امکان تحرک ندارد و حق هدف قرار دادن گروه‌های مخالف را نیز ندارد.

این ارتش که در هفته‌های گذشته موفق به تنگ تر کردن حلقه محاصره حلب و بازستاندن برخی از نواحی آن و تصرف جاده کاستیلو شده بود اکنون باید از بخش‌هایی از آن مناطق عقب نشینی کند. حالا در صورت شکست آتش بس، تکلیف این مناطق مشخص نیست.3-علاوه بر این‌ها قرار است تا تکلیف مخالفان معتدل و غیر معتدل نیز توسط دو طرف مشخص شود. موضوعی که همیشه با اختلاف نظر مسکو و واشنگتن همراه بوده است و دیگر کشورهای درگیر منطقه‌ای نیز تعریف خود را از این موضوع دارند. از این رو از هم اکنون می‌توان پیش بینی کرد نمی‌شود به آینده این توافق شکننده خوش بین بود.به خصوص آن که همزمانی آن با نبرد سرنوشت ساز حلب نشان می‌دهد، آمریکایی‌ها به دنبال خرید وقت هستند.

*خراسان

نظرات بینندگان