arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۹۲۶۲۵
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۲ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۵

همه ضررهایی که خواب زیاد به بدن‌تان وارد می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کارشناسان بر حیاتی بودن کیفیت خواب برای سلامتی تاکید دارند و نیز هشدار می دهند که خوابیدن طولانی مدت عوارضی برای سلامتی دارد که افزایش خطر مرگ پیش از موعد، ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و چاقی از جمله آنهاست.

به گزارش انتخاب، خواب خوب و با کیفیت نه تنها کمک می کند که فرد در طول روز هوشیار باشد و تمرکز حواس داشته باشد بلکه به بدن نیز در بازیابی توان و رهایی از خستگی و فرسودگی کمک می کند.

در عین حال، محققان درباره تبعات پرخوابی هشدار می دهند و به گفته 'سوزان ردلاین' استاد دانشگاه هاروارد، افرادی که در شبانه روز بیش از 10 ساعت می خوابند، در قیاس با افرادی که هفت تا هشت ساعت خواب دارند، معمولا وضعیت سلامت بدی دارند.

'مایکل ایروین' استاد روانشناسی و علوم رفتاری در دانشگاه UCLA نیز تصریح کرد که خوابیدن طولانی مدت می تواند باعث ابتلا به بیماری هم بشود زیرا خوابیدن طولانی مدت که وی آن را بیش از هشت ساعت تعریف می کند، معمولا خوابی کم کیفیت است.
کارشناسان در رابطه با عوارض پرخوابی به طور خاص به شش پیامد اشاره می کنند:

***افزایش خطر بیماری قلبی
بیماری قلبی عروقی عامل شماره یک مرگ و میر محسوب می شود و خواب شبانه بیش از هشت ساعت خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری قلبی را تا 34 درصد افزایش می دهد.
از سوی دیگر، زنان بیشتر از مردان مستعد پرخوابی هستند که این موضوع آنها را در معرض بیشترین خطر ناشی از ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی قرار می دهد.

*** افزایش خطر اضافه وزن
مطالعات زیادی از ارتباط میان اضافه وزن و کم خوابی نشان دارند، اما میان پرخوابی و چاقی نیز ارتباط وجود دارد، هر چند این ارتباط در حد علت و معلول نیست.
به گفته کارشناسان، آنچه ما می دانیم این است که هر اندازه افراد چاق تر باشند احتمال این که در زمره افراد پرخواب باشند، بیشتر است و احتمال چاق شدن افرادی نیز که خواب طولانی مدت دارند، بیشتر است.
یک تئوری در این زمینه این است که خوابیدن طولانی مدت به کم تحرکی و دوره های فعالیت کمتر منجر می شود که در نتیجه کالری کمتری هم سوزانده می شود.

***افزایش خطر ابتلا به دیابت
پرخوابی افزایش خطر ابتلا به دیابت را هم به دنبال دارد. خوابیدن طولانی مدت باعث افزایش سطوح قند خون می شود و قند خون بالا نیز خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهد.

*** مغز پیر می شود
بر اساس تحقیقی که در مجله آمریکایی Geriatrics Society منتشر شده است، خوابیدن طولانی مدت، سن مغز را بیش از دو سال افزایش می دهد و انجام وظایف روزانه را برای مغز دشوار می سازد.

***افزایش خطر مرگ زودهنگام
این موضوع که خوابیدن طولانی مدت خطر مرگ زودهنگام را افزایش می دهد، ترسناک است ولی حقیقت دارد. مطالعات اپیدمیولوژیک که در مقیاس بزرگ انجام شده اند، نشان داده اند خطر مرگ زودهنگام در افرادی که خواب طولانی دارند، بیشتر است. محققان برای توضیح چرایی این موضوع، به نقش احتمالی التهاب اشاره دارند.

***آسیب روحی و روانی
آسیب به وضعیت روحی- روانی از دیگر پیامدهای خوابیدن طولانی مدت است.
به گفته کارشناسان، افراد مبتلا به برخی انواع افسردگی، خواب طولانی تر دارند و خواب طولانی مدت نیز می تواند افسردگی را بدتر کند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان